Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βρε παιδια πως συμπληρωνεται το παραρτημα VII..?

Εχω αλλαγη κουφωματων και υαλοπινακων, επισης ρολλα για τα ανοιγματα και αντικατασταση λεβητα. Πως τα γραφω στο αναλυση/περιγραφη και πως στα στοιχεια παραμβασεων? υπαρχει καπου παραδειγμα? και εκει που λεει καταγραφη στοιχειων του ενεργ. επιθ α..β.. στα γ & δ τι γραφω παλι?

Μιλαμε για το 1ο ΠΕΑ.

 

καμια αποψη...βοηθεια.??????

μου τα επεστρεψε ολα η τραπεζα γιατι τα ειχα ...οπως να ειναι. και τι σημαινει (σε καποιο σημειο λεει στην αιτηση υπαγωγης)συμπληρωνετε απο το συστημα...ποιο συστημα?

Μηπως μπορει καποιος να ανεβασει ενα ολοκληρωμενο εντυπο παρεμβασης να δουμε πως και τι τελικα γραφει καποιος εκει...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΝΑΛΥΣΗ / ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ:

 

Αντικατάσταση όλων των κουφωμάτων και των συστημάτων σκίασης των εξωτερικών ανοιγμάτων του διαμερίσματος με νέα συνθετικά. Η μέση τιμή θερμοπερατότητας όλων των κουφωμάτων, για να επιτευχθεί ο στόχος, πρέπει να είναι 1,39 W/m2K και αυτό υπολογίστηκε με προφίλ λευκού συνθετικού εξαθαλαμικού υλικού και με τζάμια δίπλα ενεργειακά με αέριο (4+15+5solar με argon ) με διπλή σφράγιση.

 

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΠΕΛΛΕΤ ΞΥΛΟΥ, ΒΑΘΜΟΥ ΑΠΟΔΟΣΗΣ 0,902 ΙΣΧΥΟΣ 45KW. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΝΩΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΘΕΡΜΟΥ ΜΕΣΟΥ ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΒΑΘΜΟΥ ΑΠΟΔΟΣΗΣ 0,955

 

 

Στοιχεία Παρεμβάσεων

 

1 1B Αντικατάσταση κουφωμάτων και συστημάτων σκίασης ........μ2 .......€ 2 1Δ Αντικατάσταση κουφωμάτων και συστημάτων σκίασης αποκοπή .........€

3 3Αi ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΓΙΑ P<70KW ΤΕΜ. 1 ....€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΛΥΣΗ / ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ:

............................

Στοιχεία Παρεμβάσεων

...........................................

Τέλεια ευχαριστω..

και οσον αφορα στην επομενη σελιδα που θέλει ειδικη αιτιολόγηση..? σατ παραπανω παραδειγματα τι εγραψες?

Link to comment
Share on other sites

kouliko, κατανοητά όλα αυτά που λες και εν μέρη σωστά.

Να σε ενημέρωσω πάντως πως στο πρόγραμμα υπάρχει ο παρακάτω περιορισμός που δεν ξέρω εάν μπορείς να παρακάμψεις.

 

 

31. Ερ.: Μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα κατοικία που στο Ε2 έχει δηλωθεί ως «κενή»;

 

Απ.:

Εφόσον από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά του Παραρτήματος Ι-Α δεν τεκμηριώνεται η χρήση κατοικίας (κενό διαμέρισμα, κενή μονοκατοικία), δύναται για την πιστοποίησή της να χρησιμοποιηθούν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά ενός εκ των τελευταίων τριών οικονομικών ετών.

Link to comment
Share on other sites

gio σου τα γύρισε η τράπεζα πίσω πότε? και μετά από πόσο καιρό? από το υποκατάστημα ή είχαν πάει στα κεντρικά και γύρισαν πίσω?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οχι, μου τα γυρισε οταν πηγα για την αιτηση. Ειδε απο την αρχη οτι δεν ταειχα κανει σωστα και μου ειπε να ταδιορθωσω γιατι αν βρουν κατι 9οτιδηποτε) αυτοματα σημαινει 1 μηνα ποιο πισω.

 

Επιπλεον

1.ο συμβουλος εργου υπογραφει καπου?

2.κανει συμφωνητικο και τον ωφελουμενο?

3. στην υπευθυνη δηλωση συγκυριου κατω λεει...της αιτησης που θα επιβληθει απο τον/την ιδιοκτητη κ.... (ποιος κανει την αιτηση, ο ωφελουμενος ή ο συμβουλος-ποιος φαινεται δηλαδη? επισης αν αυτος που κανει την αιτηση ειναι ο επικαρπωτης αλλαζω στο παραπανω κειμενο την λεξη ιδιοκτητης και βαζω επικαρπωτης?)

4.Στην αιτηση του ωφελουμενου στο 1.3 & 10.β λεει οτι συμπληρωνεται αυτοματα απο το συστημα...ποιο συστημα?δεν το συμπληρωνω εγω και το δινω στην τραπςζα?

5. την ΥΔ αναδοχου του εργου...ποιον αναδοχο εννοει (τον συμβουλο ή τον πχ κουφοματζη?) και ποτε την δινει? μαζι με την αιτηση ή μετα?

6. Το ιδιο και για την ΥΔ προμηθευτη...ποτε την δινει? μετα ?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

1. οχι. απλα συμπληρωνεις τα στοιχεια σου και πληρωνεσαι στο τελος

2.οχι τιποτα

3.δεν μου εχει τυχει.

4. μη συμπληρωσεις κατι αν και το γνωριζεις. θα το βαλει η τραπεζα αφου εχει τα οικονομικα στοιχεια απο την προεγκριση

5.αναδοχος ειναι αυτος που αναλαμβανει την τοποθετηση του υλικου(καυστηρα, κουφωματα, μονωση κτλ).δινει την ΥΔ στο τελος αφου τα τοποθετησει και χρειαζεται για να καταθεσεις το τελικο φακελο με το 2ο ΠΕΑ

6. προμηθευτης ειναι αυτος που σου παρεχει το υλικο αλλα δεν στο τοποθετει,δηλ δεν φερνει σε λειτουργεια το μηχανημα.(πχ καυστηρα ή ηλιακο).στο τελος δινει και αυτος την ΥΔ.

Βεβαια στα κουφωματα ειναι συνηθες, ο προμηθευτης και ο αναδοχος να ειναι το ιδιο προσωπο. τοτε υπαρχει μια ειδικη ΥΔ . θα την δεις στα παραρτηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφορικα με το συμβουλο εργου, βαζω τον πελατη στην καταθεση του 2ου φακελου να μου κανει μια ΥΔ λεγοντας οτι επιθυμει την αναθεση του συμβουλου εργου σε μενα και μονο, καθοτι ειμαι ο μοναδικος μηχανικος που εχω ασχοληθει με το εργο εξ αρχης και δεν εχει ασχοληθει κανενας αλλος.

Αυτο στην περιπτωση που εμφανιστει καποιο φαντασμα που θα αξιωσει τα 250€

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Inzaghi πρέπει να έχεις 'καεί' πολύ από το συγκεκριμένο θέμα.

Η επόμενη σου κίνηση ποια είναι, συμβολαιογραφική πράξη;

Παρουσία δικηγόρου;

Παρουσία εισαγγελέα;

Παρουσία γορίλα;

 

Φιλικά πάντα, γνωρίζοντας περί τίνος πρόκειται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.