Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Το θέμα με την κόκκινη γραμμή είναι ότι η πολιτεία σε καλεί να αποδείξεις ότι δεν έχεις κάνει κάτι μετά τις 28-7-2011. Τυπικά αν κατηγορηθείς ότι έχεις κατασκευάσει κάτι μετά την ημερομηνία αυτή, είναι υποχρεωμένος ο κατήγορος να προυσιάσει στοιχεία (δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες) ΜΕΤΑ τις 28-7-2011, στις οποίες να μην φαίνεται το κτίριο ή η εν λόγω αυθαιρεσία (άρα αποδεδειγμένα έχεις κατασκευάσει κάτι μετά την ημερομηνία της Α/Φ).

 

Η ερώτηση είναι: κάθεσαι να μπλέξεις; Ε9 και άγιος ο θεός και για να είμαστε εμείς μόνο καλυμένοι κοιτάμε τον πρώτο διαθέσιμο Γούγλη, τουλάχιστον να φαίνεται το κτίριο. Ελέγχεις το Ε9 και ότι δεν υπάρχει τεκμήριο αντίθετο - ότι το κτίριο είναι μετά την δηλούμενη ημερομηνία και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα εχεις δικιο, ειναι εκτος κοκκινης γραμμης αλλα το ιδιο το κρατος την εχει προσπερασει την κοκκινη γραμμη εδω και χρονια! Ας ειχαν φροντισει να εχουν σε διαθεσιμοτητα ολα αυτα που ζητανε! Αν θελουν ας μου πουν κατι για τους 2 μηνες οταν αυτοι εχουν να ενημερωσουν το συστημα τους σε πολλες περιοχες απο το 1985! αλλωστε θα υπαρχει και το ε9!

 

Δυστυχώς, δεν μπορείς και δεν πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε οικοδομή με άδεια του 2006 κλείστηκε τμήμα της πυλωτής και έγινε γκαρσονιέρα.

Ο ιδιοκτήτης δηλώνει οτι την έχτισε το 2006 μαζί με όλη την οικοδομή.

Αποδεικτικά έχει μονο τιμολόγια απ΄οταν εχτιζε την οικοδομή αλλα δε φαίνεται κάτι για το συγκεκριμένο χωρο

Πως μπορεί να αποδείξει το χρόνο κατασκευής της γκαρσονιερας αφού και από αεροφωτογραφίες δε φαίνεται κάτι αφού είναι εντός περιγράμματος.

Εγώ σα μηχανικός πως μπορώ να είμαι καλυμένος οτι όντως χτίστηκε πριν το 2011?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου προσκομίσει κάποιο δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει τον χρόνο κατασκευής για την συγκεκριμένη επιφάνεια που θέλεις να ρυθμίσεις.

Μία επιλογή θα ήταν ενδεχομένως το Ε9 όπου δείχνει τον πραγματικό χρόνο κατασκευής της γκαρσονιέρας και τη χρήση της.

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο chrisvach 

 αλλο απο το "σωστο" Ε9  δεν εχεις

με αυτο θα πας..

[θα δεις  βεβαια και το Ε1..και το Ε2...]

 

καιαιαι

[κανε μια βολτα με το γκουγκλ στριιτ....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο παίκτης , τόσα χρόνια τσάμπα την έβγαζε... για να μπορεί να κάνει ότιδήποτε τουλάχιστον θα πρέπει να έχει την ιδιοχρησία της πυλωτής, αν την έχει θα δηλώσει στο ε9 την γκαρσονιέρα τουλάχιστον από το 2011 και μετά με χρόνο κατασκεύης το 2006, μετά θα τακτοποιήσεις. αν δεν την έχει τότε θεωρείται κοινόχρηστος χώρος και κατα τη γνώμη μου αν δεν πάρει συναίνεση 100% από την πολυκατοικία δεν μπορεί να κάνει κάτι. για το χρόνο κατασκευής δες και αυτό που σου προτείνει Δημήτρης

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Τέλειος ο παίκτης...

Τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας ανήκουν στον ίδιο και τα παιδιά του.

Είχα δει και αυτό που λέει ο δημήτρης αλλά δε με βοηθάει να αποδείξω κατι αφού οι φωτογραφίες είναι μετά το 2014

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με άδεια του 2006 κλείστηκε τμήμα της πυλωτής και έγινε γκαρσονιέρα.

Ο ιδιοκτήτης δηλώνει οτι την έχτισε το 2006 μαζί με όλη την οικοδομή.

Αποδεικτικά έχει μονο τιμολόγια απ΄οταν εχτιζε την οικοδομή αλλα δε φαίνεται κάτι για το συγκεκριμένο χωρο

Πως μπορεί να αποδείξει το χρόνο κατασκευής της γκαρσονιερας αφού και από αεροφωτογραφίες δε φαίνεται κάτι αφού είναι εντός περιγράμματος.

Εγώ σα μηχανικός πως μπορώ να είμαι καλυμένος οτι όντως χτίστηκε πριν το 2011?

Δες μήπως κατά τύχη έχει περάσει το αυτοκίνητο της google και φαίνεται στην εφαρμογή street view ότι είναι πριν το 2011.  Η οικοδομή ανήκει όλη στον ίδιο ιδιοκτήτη; Αν ναι τότε μπορεί και να λέει αλήθεια και να την έκλεισε από κατασκευής. 

Η γκαρσονιέρα ρεύμα από που παίρνει;

Για δες λογαριασμό της να δεις αν έχει ξεχωριστή παροχή. Αν έχει, τότε μπορείς εύκολα να πάρεις βεβαίωση έτους ρευματοδότησης.

Αν έχεις και μια τέτοια απόδειξη, τότε μετά την αποτύπωση του χώρου θα τον βάλεις να κάνει την τροποποίηση του Ε9 με τη σωστή επιφάνεια και το σωστό έτος κατασκευής. (Για την εφορία αυτό θα είναι +2 έτη από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας, ελλείψει άλλων στοιχείων). 

Μη ξεχνάς ότι πέραν των ανωτέρων ενδείξεων και αποδείξεων ο ιδιοκτήτης κάνει υπεύθυνη δήλωση για το χρόνο, το μέγεθος και την χρήση των αυθαιρεσιών.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Την είδα την εφαρμογη της google street view και είναι δυστυχώς από το 2014  οπότε δε μου κάνει.

 

Nαι η οικοδομή ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη.

 

Δυστυχώς η γκαρσονιέρα δεν έχει ξεχωριστή παροχή.

 

Αρα από ότι καταλαβαίνω μου μένει μόνο η τροποποίηση του Ε9!

Δεν ξεχνάω την υπευθυνή δήλωση του ιδιοκτήτη.

Θεωρείτε οτι είμαι καλυμένη με αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.