Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

σε αυτοτελή ακραία ιδιοκτησία σε όροφο, έχουν ξεχειλώσει οι εξωτερικές διαστάσεις εντός ποσοστού 5% ,αλλα ταυτοχρονα λογω αυθαιρεσιας στον φωταγωγο η συνολική αυξηση του συνολικου εμβαδου της ιδιοκτησιας υπερβαινει το 2% που επιβαλλει το εδαφιο ιστ της κατηγοριας 3 του αρθρου 9. Η αύξηση των εξωτερικων διαστασεων, αν ενταξουμε την αυθαιρεσια στον φωταγωγο σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφής με υπερβαση δομησης, ιπροκαλει αυξηση εμβαδου εως το 2% του εμβαδού.

Μπορω να ενταξω την αυθαιρεσια στον φωταγωγο ως υπερβαση δομησης ξεχωριστα και να ενταξω την αυξηση των εξωτερικων διαστασεων στην κατηγορια 3?

 

σημειωση:η αυθαιρεσια στον εξωστη με αναλυτικο προυπολογισμο και σε περιπτωση που μπορω να ενταχθω στην κατηγορια 3 κανω συμφηφισμο

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.pdf

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

σε αυτοτελή ακραία ιδιοκτησία σε όροφο, έχουν ξεχειλώσει οι εξωτερικές διαστάσεις εντός ποσοστού 5% ,αλλα ταυτοχρονα λογω αυθαιρεσιας στον φωταγωγο η συνολική αυξηση του συνολικου εμβαδου της ιδιοκτησιας υπερβαινει το 2% που επιβαλλει το εδαφιο ιστ της κατηγοριας 3 του αρθρου 9. Η αύξηση των εξωτερικων διαστασεων, αν ενταξουμε την αυθαιρεσια στον φωταγωγο σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφής με υπερβαση δομησης, ιπροκαλει αυξηση εμβαδου εως το 2% του εμβαδού.

Μπορω να ενταξω την αυθαιρεσια στον φωταγωγο ως υπερβαση δομησης ξεχωριστα και να ενταξω την αυξηση των εξωτερικων διαστασεων στην κατηγορια 3?

 

σημειωση:η αυθαιρεσια στον εξωστη με αναλυτικο προυπολογισμο και σε περιπτωση που μπορω να ενταχθω στην κατηγορια 3 κανω συμφηφισμο

ό,τι εντάσσεται στην κατηγορία 3 σύμφωνα με το άρθρο 9 τα βάζεις και καθάρισες και μάλιστα δεν είσαι καν υποχρεωμένος να τα αναφέρεις!!!

ο εξώστης σου εφόσον δεν μπορεί να μπει στην 3 τότε πάει με αναλυτικό... Στον αναλυτικό μπορείς να συμψηφίσεις την 3, το ανάποδο προφανώς όχι

Προσωπικά στη κατ 3 αναφέρω επιγραμματικά τα πιο "χοντρά" , πετάω και μία. "παραβάσεις κτιριοδομικού, κλπ" και καθάρισα.... η καλύτερη διάταξη του Νόμου :)

 

μεγάλη προσοχή στον φωταγωγό που είναι κοινόχρηστος.. θέλει συναίνεση από ΟΛΟΥΣ και αλλαγή σύστασης σε περίπτωση μεταβίβασης

 

Εγώ την μετατόπιση τη βάζω πάντα μόνη της ως μια παράβαση με ένα 500άρικο (όπως και τη διαμερισμάτωση).

 

η απλή αλλαγή θέσης κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση είναι κατηγορία 3

για τη διαμερισμάτωση σωστά λες,

ακόμα με δικό της ξεχωριστό 500ρικο πάει και διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

ό,τι εντάσσεται στην κατηγορία 3 σύμφωνα με το άρθρο 9 τα βάζεις και καθάρισες και μάλιστα δεν είσαι καν υποχρεωμένος να τα αναφέρεις!!!

ο εξώστης σου εφόσον δεν μπορεί να μπει στην 3 τότε πάει με αναλυτικό... Στον αναλυτικό μπορείς να συμψηφίσεις την 3, το ανάποδο προφανώς όχι

Προσωπικά στη κατ 3 αναφέρω επιγραμματικά τα πιο "χοντρά" , πετάω και μία. "παραβάσεις κτιριοδομικού, κλπ" και καθάρισα.... η καλύτερη διάταξη του Νόμου :)

 

μεγάλη προσοχή στον φωταγωγό που είναι κοινόχρηστος.. θέλει συναίνεση από ΟΛΟΥΣ και αλλαγή σύστασης σε περίπτωση μεταβίβασης

 

 

η απλή αλλαγή θέσης κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση είναι κατηγορία 3 Αν εχω κ   παραβασεις αναλυτικου δεν τις βαζεις μαζι μενα 500ρικο?

για τη διαμερισμάτωση σωστά λες,

ακόμα με δικό της ξεχωριστό 500ρικο πάει και διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί και ελπίζω να μην σας κουράσω αλλά γνώμη μου που πιστευω ακράδαντα, ότι πχ κιόσκι, ημιυπαίθριος που προβλέπει το άρθρο 18 και αποσαφηνίζει, πολύ σωστά ορίζει ότι θα πάει με αναλυτικό πιστευω θα πάει κατηγορία 3 με ότι άλλες παραβάσεις έχει η κατηγορία 3.
Και πως όμως μια παράβαση που δεν πάει με αναλυτικό, υπολογίζεται μαζί με μια κατασκευή που πάει?

κι αν πχ οι δύο κατασκευές περνάνε τις 15.000 τότε βάζουμε 2 παραβάσεις?

Εκανα ένα τεστ και έβαλα μια λοιπή πολεοδομική παράβαση, ένα στέγαστρο με βαριά επικάλυψη ως κατηγορία 3 και το παίρνει!

Θα μπορούσα επίσης να προσθέσω ένα συντριβάνι και μια μικρη παράβαση φύτευσης που η 3 το πιάνει?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί και ελπίζω να μην σας κουράσω αλλά γνώμη μου που πιστευω ακράδαντα, ότι πχ κιόσκι, ημιυπαίθριος που προβλέπει το άρθρο 18 και αποσαφηνίζει, πολύ σωστά ορίζει ότι θα πάει με αναλυτικό πιστευω θα πάει κατηγορία 3 με ότι άλλες παραβάσεις έχει η κατηγορία 3.

Και πως όμως μια παράβαση που δεν πάει με αναλυτικό, υπολογίζεται μαζί με μια κατασκευή που πάει?

κι αν πχ οι δύο κατασκευές περνάνε τις 15.000 τότε βάζουμε 2 παραβάσεις?

Εκανα ένα τεστ και έβαλα μια λοιπή πολεοδομική παράβαση, ένα στέγαστρο με βαριά επικάλυψη ως κατηγορία 3 και το παίρνει!

Θα μπορούσα επίσης να προσθέσω ένα συντριβάνι και μια μικρη παράβαση φύτευσης που η 3 το πιάνει?

 

συνάδελφε επέτρεψέ μου να σου πω ότι τα έχεις πολύ μπλεγμένα τα πράγματα..

Ό,τι λέει ο νόμος ότι μπαίνει με κατ 3 αυτά και μόνο βάζεις. Τίποτα άλλο.

Το αν το σύστημα δέχεται κατηγορία 3 μαζί με αναλυτικό ή οποιαδήποτε άλλη π@π@ριά στην ίδια καρτέλα είναι τελείως άλλο θέμα.

Τα τεστ καλά είναι αλλά πρέπει να κατέχεις το Νόμο πολύ καλά και να μη βασίζεσαι στο τι μπορεί να δεχθεί το λογισμικό

Εσύ ακολουθείς ΜΟΝΟ ότι λέει ο Νόμος.

στην ουσία τώρα...

αυτά που μπαίνουν κατηγορία 3 μπορείς να τα πας και με αναλυτικό αν θες..

ό,τι δεν μπαίνει κατηγορία 3(και δεν μετριέται με εμβαδό) πάει με αναλυτικό υποχρεωτικά..

 

για 15001€ προφανώς και έχεις 2 παραβάσεις 

 

αυτό που πιστεύεις ακράδαντα δεν είναι σωστό..

ειλικρινά ... φιλικα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To ακράδαντα δεν σημαίνει ότι το κάνω αλλά οτι νομίζω, εξάλου το κείμενο μου είχε ερωτήσεις που τις είδες.

Ευχαριστώ για την απάντηση και πραγματικά το πρόσεξα η πρώτη παράγραφο της 5 αρθρο 18, το λέει οτι όσα υπολογίζονται με αναλυτικό δεν πάνε 3.

--

Ευχαριστώ

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο εκτός σχεδίου έχω:

α) 2 δωμάτια ΥΔ και ΥΚ, σύνολο 28τ.μ.

β) αποθήκη 12τ.μ. <2,50μ ύψος

γ) αποθήκη 3 τ.μ. <2,50μ ύψος

δ) αποθήκη 14,89 τ.μ. <2,50μ ύψος

γ) λεβητοστάσιο 6,52 τ.μ.

δ) στεγασμένους ανοιχτούς Η/Χ

ε) επένδυση πέτρας σε κτίριο

στ) μεταβολή ύψους κτιρίου χωρίς να υπερβαίνει το επιτρεπόμενο 

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε για το πώς θα υπολογιστούνε?

Καταλαβαίνω ότι λεβητοστάσιο και Η/Χ δε μπορούν να πάνε με αναλυτικό λόγω επιφάνειας χώρου

Να υπολογίσω με αναλυτικό την επένδυση πέτρας με τις 2 αποθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο εκτός σχεδίου έχω:

α) 2 δωμάτια ΥΔ και ΥΚ, σύνολο 28τ.μ. Με ΥΔΚΧ 

β) αποθήκη 12τ.μ. <2,50μ ύψος Παράβαση κατ.3 ή αναλυτικό 

γ) αποθήκη 3 τ.μ. <2,50μ ύψος Παράβαση κατ.3 ή αναλυτικό 

δ) αποθήκη 14,89 τ.μ. <2,50μ ύψος ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή

γ) λεβητοστάσιο 6,52 τ.μ. ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή

δ) στεγασμένους ανοιχτούς Η/Χ αναλυτικό βάση προυπολογισμού

ε) επένδυση πέτρας σε κτίριο   αναλυτικό βάση προυπολογισμού

στ) μεταβολή ύψους κτιρίου χωρίς να υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ΥΥ για το κτίριο και ενδεχομένως και για την υπέρβαση δόμησης(δες το) με ποσοστό που προκύπτει από κλάσμα με αριθμητή την υπέρβαση και παρονομαστή τα επιτρεπόμενα σήμερα στην περιοχή

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε για το πώς θα υπολογιστούνε?

Καταλαβαίνω ότι λεβητοστάσιο και Η/Χ δε μπορούν να πάνε με αναλυτικό λόγω επιφάνειας χώρου Οι Η/Χ μπορούν.Το λεβητοστάσιο δεν μπορεί γιατί οι υπόλοιπες αποθήκες εξαντλούν τα 15τ.μ.της κατ.3

Να υπολογίσω με αναλυτικό την επένδυση πέτρας με τις 2 αποθήκες? Μπορείς,αρκεί να είναι maximum 15τ.μ. δηλ. κατηγορία 3 η οποία μπορεί να πάει και με αναλυτικό αν θές. Δες τι σε συμφέρει οικονομικά

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ chrisvach,

Ο υπολογισμός των Η/Χ με αναλυτικό προυπολογισμό πάει βάσει της παρ.5β του αρθ.18 του 4178?

Ρωτάω γιατί στην περίπτωση μου οι Η/Χ δεν είναι "εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου", οπότε δε νομίζω ότι μπορώ να το εφαρμόσω.

 

Επίσης άσχετα με την περίπτωση τη δική μου, το λεβητοστάσιο ανήκει στην κατηγορία 3 ως αποθήκη και μπορεί να συμψηφιστεί αν τηρείς το max 15 τ.μ. με αναλυτικό?

(επειδή δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του νόμου)

Link to comment
Share on other sites

η διατύπωση "εντός νομίμου περιγράμματος..."του άρθρου 18 παρ. 5 β, αφορά τις αλλαγές χρήσης και όχι τους Η.Χ οι οποίοι υπολογίζονται με αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.