Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά το διαμέρισμα του α ορόφου χωρίστηκε στα δυο ώστε ένα τμήμα του ενοποιήθηκε κατά την κατακόρυφη έννοια (με εσωτερική σκάλα ίσως) με το διαμέρισμα του ισογείο και το άλλο τμήμα του με εσωτερική σκάλα προς το διαμέρισμα του β ορόφου.

Αναλυτικούς για διάνοιξη οπής και σκάλες. 

Αν έχει χωριστεί και το διαμέρισμα του Α ορόφου όπως περιγράφω θα μπει και μια διαμερισμάτωση επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι σημαινει  "μπαχαλο με τις οριζοντιες ιδιοκτησιες"????

 

έχει γινει συσταση ή οχι???

 

αν  δεν εχει κανει συσταση...τι διαμερισματωση εχεις???

αυτο που εχεις ειναι  καποιοι τοιχοι που χτισθηκαν ή δεν χτισθηκαν

οι σκαλες προς τους οροφους και οι τρυπες στο ταβανι του ισογειου=δαπεδο α' οροφου...

 

εντιτ

απαντησε και  ο παυλος...απο χτες...

 

αρα ισογειο με μισο όροφο εγινε "ενα"  με εσωτερικη σκαλα...

και υπολοιπο μισο  του α' εγινε "ενα " με τον β' οροφο...με εσωτερικη σκάλα...

 

 

ουφ...κουραστηκα να ανεβαινω σκαλες σημερα... :smile: :-)

 

να το ξαναδουμε
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Dimitris GM, εννοω μπαχαλο γιατι δεν εχω δει τα συμβολαια. Κατα δηλωση ιδιοκτητη εχουν κανει συσταση με τα παλια σχεδια, ενω η πραγματικοτητα ειναι αλλα ντ'αλλων εξου και το μπαχαλο.

Απο την αλλη αφου οι αλλαγες ειναι εντος περιγραμματος, μηπως πρεπει να δηλθει στην πολεοδομια και οχι στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτητης μπορει να δηλώνει ό,τι θελει

εσυ πρεπει

 

να δεις  πρωτα τα συμβολαια

 

να τα συγκρινεις με την αδεια και με την πραγματικη κατασταση

 

μονον ετσι θα βγαλεις ακρη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να εκθεσω λιγο το προβλημα μου να μου πειτε την αποψη σας.

 

Διαμερισμα σε πολυκατοικια του 1961, σε οροφο εν εσοχη

 

Το διαμερισμα εχει τις εξης παραβασεις

  • Επεκταση των δυο μπροστα δωματιων στον εξωστη της εσοχης
  • Μεγεθυνση του μπροστα εξωστη 
  • Αλλαγη θεσης και διαστασεων ανοιγματων
  • Αποθηκη στο υπογειο ως παρακολουθημα
  • Διαφορετικη διαμερισματωση

 

Η επεκταση και τα κουφωματα με αναλυτικο πανε κατηγορια 1, λογω παλαιοτητας ΦΟ και οικοδομης εν γεννει, οποτε ενα 500αρικο

Ο μπροστα εξωστης μαζι με μικρομετατοπισεης του ιστ εδαφιου της κατηγοριας 3 και την αποθηκη πανε Κατηγορια 3, οποτε αλλο ενα 500αρικο.

 

Η διαμερισματωση, τωρα, αφορα μια μετατοπιση τοιχου στο διαδρομο κατα 30 περιπου εκατοστα, υπερ του διπλα διαμερισματος και εις βαρος μας, χανοντας περιπου 0,35 τ.μ.

Υπαρχει περιπτωση με καποιο τροπο, με καποιο αποδεικτικο παλαιοτητας (Ε9? δεν ξερω) να θεωρησουμε πως η διαμερισματωση ειναι επισης Κατηγοριας 1 ωστε να μην επιβαρυνθει με ενα ακομα 500αρικο και Κατηγορια 4?

 

Τι θα κανατε στη θεση μου? Ειναι βεβαιο πως ο,τι υπαρχει εκει μεσα, εγινε εκ κατασκευης, ομως αντε να το αποδειξεις...

Link to comment
Share on other sites

Να εκθεσω λιγο το προβλημα μου να μου πειτε την αποψη σας.

 

Διαμερισμα σε πολυκατοικια του 1961, σε οροφο εν εσοχη

 

Το διαμερισμα εχει τις εξης παραβασεις

  • Επεκταση των δυο μπροστα δωματιων στον εξωστη της εσοχης
  • Μεγεθυνση του μπροστα εξωστη 
  • Αλλαγη θεσης και διαστασεων ανοιγματων
  • Αποθηκη στο υπογειο ως παρακολουθημα
  • Διαφορετικη διαμερισματωση

 

Η επεκταση και τα κουφωματα με αναλυτικο πανε κατηγορια 1, λογω παλαιοτητας ΦΟ και οικοδομης εν γεννει, οποτε ενα 500αρικο

Ο μπροστα εξωστης μαζι με μικρομετατοπισεης του ιστ εδαφιου της κατηγοριας 3 και την αποθηκη πανε Κατηγορια 3, οποτε αλλο ενα 500αρικο.

 

Η διαμερισματωση, τωρα, αφορα μια μετατοπιση τοιχου στο διαδρομο κατα 30 περιπου εκατοστα, υπερ του διπλα διαμερισματος και εις βαρος μας, χανοντας περιπου 0,35 τ.μ.

Υπαρχει περιπτωση με καποιο τροπο, με καποιο αποδεικτικο παλαιοτητας (Ε9? δεν ξερω) να θεωρησουμε πως η διαμερισματωση ειναι επισης Κατηγοριας 1 ωστε να μην επιβαρυνθει με ενα ακομα 500αρικο και Κατηγορια 4?

 

Τι θα κανατε στη θεση μου? Ειναι βεβαιο πως ο,τι υπαρχει εκει μεσα, εγινε εκ κατασκευης, ομως αντε να το αποδειξεις...

 

Εφόσον βρεις ότι η διαμερισμάτωση είναι προ του 75 (μιλάμε πάντα για κατοικία), είναι σύνολο 500€ όλα (όχι άλλα 500€ η κατ. 3 ή η διαμερισμάτωση).

Οι επεκτάσεις των εξωστών για τόσο παλιό ΓΟΚ, δεν σε νοιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ως Κατηγορία 1 πριν το 75 με κατάλληλη αλλαγή του Ε9 στα σωστά τ.μ. και μόνο ένα 500άρικο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπροστα εξωστης μετατοπιζεται ανωθεν κοινοχρηστου, οποτε θα προτιμουσα να τον βαλω κατηγορια 3 που μου δινει το δικαιωμα και για ανωθεν κοινοχρηστου και οχι 1 λοιπη πολεοδομικη παραβαση κατηγοριας 1

Επισης, πως να τεκμηριωσω την παλαιοτητα της αποθηκης στο υπογειο οταν περιγραφεται μεν σε συμβολαιο προ 75 αλλα αυτο ειναι διανομης προ πασης ανεγερσεως και μου αναφερει πως αυτη ΘΑ κατασκευαστει ειτε στο υπογειο ειτε στην πρασια?

Το υπογειο στην τομη μου το δινει 2,50μ με την πλακα, οποτε πιανω κατηγορια 3

 

Την παλαιότητα της διαμερισματωσης να την τεκμηριωσω με τα τετραγωνικα λετε, ε?

Οι διαφορες ειναι πολυ μικρες παντως!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω την απορια ως εξης.

Ισως ο Δημητρης να ξερει να απαντησει γιατι το θεμα ειναι περισσοτερο νομικο παρα τεχνικο.

 

Το διαμερισμα στα συμβολαια (σημειωτεον δεν εχει γινει συσταση οριζοντιου, το διαμερισμα αγοραστηκε με προσυμφωνο το 1961 και ακολουθησε αποδοχη κληρονομιας το 2002 χωρις να υπαρχει μεταγεγραμμενη συσταση ΟΙ στο υποθηκοφυλακειο) φερεται να ειναι 69,50 τ.μ. μετα των τοιχων και τοιχωματων, δηλαδη ΚΑΘΑΡΑ τετραγωνικα.

Μεικτη εμβαδομετρηση δε φαινεται σε κανεναν κε των δυο τιτλων να εχει...

 

Μετρω το διαμερισμα βασει του πολεοδομικου σχεδιου και μου προκυπτουν 71,40τ.μ. ΚΑΘΑΡΟ εμβαδον. Δηλαδη 1,90 τ.μ. διαφορας με τα συμβολαια, διαφορα η οποια και θα αυξηθει με τις υπερβασεις δομησης που υπαρχουνε.

 

Ειναι δυνατη η μεταβιβαση διαμερισματος με περισσοτερα τετραγωνικα απο τα ηδη δηλωθεντα στα συμβολαια, οταν η διαφορα δεν προκυπτει απο υπερβασεις δομησης αλλα απο διαμερισματωση?

Θεωρητικα τα τετραγωνικα αυτα τα εχει κερδισει απο τα διπλα διαμερισματα, κατι που ΔΕΝ απεικονιζεται στα συμβολαια των αλλων, οποτε μηπως χρειαστει τροποποιηση της συστασης των συμβαλλομενων διαμερισματων?

 

Παρομοια περιπτωση μου ειχε τυχει με διαμερισμα δηλωμενο 30τ.μ. μεικτα και 26τ.μ. καθαρα και εμβαδομετρημενα ηταν 34τ.μ. με υπερβασεις δομησης και διαμερισματωσεις και οι συμβολαιογραφοι μου μετεφεραν πως αν δε γινει τροποποιηση συμβολαιων στα συμβαλλομενα ακινητα δε δυναται να μεταβιβαστει το ακινητο μας.

 

Τελικα η δουλεια χαλασε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.