Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


Recommended Posts

 

Ας πάμε στην περίπτωση ιδιώτη τώρα και συγκεκριμένα σε ρύθμιση αυθαιρέτου με τον 4178. Κόβω Απόδειξη Π.Υ. με ολόκληρο το ποσό (αμοιβή + παρακράτηση +ΦΠΑ 16% (μειωμένος σε νησί)) και αποδίδω εγώ τον παρακρατούμενο φόρο στην εφορία εντός 2 μηνών αν δεν κάνω λάθος. Σωστά?

 

Δεύτερον: Δεν ασχολούμαι με ΦΕΜ?

 

Ο ιδιώτης δεν παρακρατεί φόρο και δεν αποδίδει τίποτε . Ουτε εσύ μπορείς να αποδώσεις παρακρτατημένο φόρο με βάση τη φορολογική νομθεσία . Να αποδώσεις προκαταβλητέο φυσικά μπορείς και επιβάλλεται .

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο ιδιώτης δεν παρακρατεί φόρο και δεν αποδίδει τίποτε . Ουτε εσύ μπορείς να αποδώσεις παρακρτατημένο φόρο με βάση τη φορολογική νομθεσία . Να αποδώσεις προκαταβλητέο φυσικά μπορείς και επιβάλλεται .

 

Ναι αλλά υπάρχει αντίφαση. Δείτε εδώ. http://www.michanikos.gr/topic/38304-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82/page-2

 

Τελικά ισχύει ότι ΦΕΜ 10% δίνουμε στις συναλλαγές μας με ιδιώτες και παρακράτηση 20% σε συναλλαγές με εταιρείες και νομικά πρόσωπα? Αν όχι τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ 10% αποδίδουμε στην εφορία κατά την έκδοση οικοδομικών αδειών είτε είναι ιδιώτης είτε είναι επιτηδευματίας - εταιρεία. Το 20% παρακρατείται μόνο από επιτηδευματία - εταιρεία, σε οποιαδήποτε παροχή υπηρεσιών που δεν πέρασε από πολεοδομία και το αποδίδει αυτός στην εφορία. Δεν είμαι σίγουρη αν εξακολουθεί να ισχύει το πάνω από 300€ με τον ΦΠΑ. Αυτά ξέρω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά υπάρχει αντίφαση. Δείτε εδώ. http://www.michanikos.gr/topic/38304-Πώς-θα-γίνεται-η-παρακράτηση-φόρου-για-τεχνικές/page-2

 

Τελικά ισχύει ότι ΦΕΜ 10% δίνουμε στις συναλλαγές μας με ιδιώτες και παρακράτηση 20% σε συναλλαγές με εταιρείες και νομικά πρόσωπα? Αν όχι τι ισχύει?

 

 

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ .

Link to comment
Share on other sites

 

N. 4172/2013

 

 

και με τον προηγούμενο φορολογικό νόμο , τον ΚΝ 2238/94 , ίσχυαν τα ίδια ακριβώς για την περίπτωση του προκαταβλητέτου φόρου των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτημα περι παρακρατησης φορου.

 

ΤΠΥ ανω των 300Ε που εκδοθηκε Ιανουαριο του 2015.

Ποτε αποδιδεται η παρακρατηση?

Μπορει να αποδωθει αμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.