Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


Recommended Posts

εν τω μεταξύ

07.10.2015: Σας ενημερώνουμε ότι το Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015, από τις 07:00 έως τις 22:00, δεν θα είναι δυνατή η πρόσβαση στα portals του Υπουργείου Οικονομικών www.gsis.gr και www.minfin.gr, λόγω προγραμματισμένων εργασιών συντήρησης και αναβάθμισης των κεντρικών υπολογιστικών υποδομών της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων και Διοικητικής Υποστήριξης. Ανάλογες εργασίες θα πραγματοποιηθούν τα Σαββατοκύριακα 7 - 8 Νοεμβρίου και 14 -15 Νοεμβρίου 2015, για τις οποίες θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση. Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας.

 

καμμία κατανόηση

αφου συνεχίζει να μην δουλεύει και δεν μπορώ να κατεβάσω π.χ. εκκαθαριστικό

 

γ.μιώνται έτσι κι αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τιμολόγιο που έχει κοπεί 8/2015 έχει γίνει παρακράτηση μέχρι ποτέ θα πρέπει να αποδοθεί  η παρακράτηση ;

 

Μέχρι τέλος Οκτωβρίου 2015 αν δεν απατώμαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα όλο το θέμα αλλά δεν το ξεκαθάρισε κανείς. Κόβουμε τιμολόγιο πχ €500 σε ΑΕ για αυθαίρετο, πληρώνουμε ΦΕΜ ή αρκεί η παρακράτηση που μας κάνει η ΑΕ; Ή το αντίστροφο; :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το θέμα αλλά δεν το ξεκαθάρισε κανείς. Κόβουμε τιμολόγιο πχ €500 σε ΑΕ για αυθαίρετο, πληρώνουμε ΦΕΜ ή αρκεί η παρακράτηση που μας κάνει η ΑΕ; Ή το αντίστροφο; :confused: :confused:

 

 

ΑΝ υπάρχει προκαταβλητέος φόρος (ΦΕΜ δηλαδή) δεν υπάρχει παρακρατούμενος .Ελπίζω να το ξεκαθάρισα κάπως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή το σύστημα απαιτεί προκαταβολή φόρου κακώς σου έγινε παρακράτηση φόρου....

Link to comment
Share on other sites

Κόβουμε τιμολόγιο πχ €500 σε ΑΕ για αυθαίρετο, πληρώνουμε ΦΕΜ ή αρκεί η παρακράτηση που μας κάνει η ΑΕ; 

Στα πολύ σωστά που προαναφέρθηκαν, να σε ρωτήσω αν η εταιρία σου έδωσε εντολή ως "ιδιοκτήτρια" του προς τακτοποίηση ακινήτου ή παρείχες τεχνικές υπηρεσίες με κάποια άλλη σύμβαση?

Αν δεν υπογράφεις στα σχέδια της τακτοποίησης και δεν είσαι ο μηχανικός της δήλωσης, τότε σωστή η παρακράτηση για τις παρεχόμενες υπηρεσίες σου. 

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ υπάρχει προκαταβλητέος φόρος (ΦΕΜ δηλαδή) δεν υπάρχει παρακρατούμενος .Ελπίζω να το ξεκαθάρισα κάπως.

 

Εεεε ?! Εγώ κάνω και ΦΕΜ και παρακράτηση ! 

 

Φυσικά δεν χάνονται τα χρήματα...τα παίρνω πίσω στο τέλος με την εκκαθάριση. Αλλά δεν το ήξερα ότι αν υπάρχει ΦΕΜ δεν χρειάζεται παρακράτηση ! 

 

Συγκεκριμένα για έκδοση αδείας προς εταιρία είχα πληρώσει και ΦΕΜ και μου είχαν κάνει και παρακράτηση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε ?! Εγώ κάνω και ΦΕΜ και παρακράτηση ! 

 

Φυσικά δεν χάνονται τα χρήματα...τα παίρνω πίσω στο τέλος με την εκκαθάριση. Αλλά δεν το ήξερα ότι αν υπάρχει ΦΕΜ δεν χρειάζεται παρακράτηση ! 

 

Συγκεκριμένα για έκδοση αδείας προς εταιρία είχα πληρώσει και ΦΕΜ και μου είχαν κάνει και παρακράτηση 20%.

 

Κακώς! Τσέκαρε εδώ: http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2015/05/ForologiaMixanikon_19.5.2015.pdf

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ υπάρχει προκαταβλητέος φόρος (ΦΕΜ δηλαδή) δεν υπάρχει παρακρατούμενος .Ελπίζω να το ξεκαθάρισα κάπως.

 

Από ποια νομοθεσία προκύπτει για να το έχουμε υπόψιν μας;

 

 

Στα πολύ σωστά που προαναφέρθηκαν, να σε ρωτήσω αν η εταιρία σου έδωσε εντολή ως "ιδιοκτήτρια" του προς τακτοποίηση ακινήτου ή παρείχες τεχνικές υπηρεσίες με κάποια άλλη σύμβαση?

Αν δεν υπογράφεις στα σχέδια της τακτοποίησης και δεν είσαι ο μηχανικός της δήλωσης, τότε σωστή η παρακράτηση για τις παρεχόμενες υπηρεσίες σου. 

 

 

Εγώ είμαι ο μηχανικός της δήλωσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.