Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκινά η νέα έκδοση του buildingcert η οποία περιλαμβάνει & τις επιθεωρήσεις θέρμανσης-κλιματισμού


Engineer

Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν σχολιάζεται και κάπου αλλού, αλλά παρατήρησα ότι στην επιλογή για το κτηματολόγιο, εκτός από το ΝΑΙ και ΟΧΙ, βάλανε και "ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ" (ή κάπως έτσι).

 

Αυτό γιατί μπήκε???

Γιατί δεν είναι στις υποχρεώσεις του ενεργειακού επιθεωρητή για να το βρεί και δεν είναι και ευκολο να πάει στο κτηματολόγιο ο μηχανικός από μόνος του για το πάρει (όπως γίνεται πχ με μια μελέτη από το αρχείο της πολεοδομίας). Τουλάχιστον αυτή την εμπειρία έχω από Θεσ/νικη.

Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις Δημοσίων Κτιρίων (δεν ξέρω σε τι κτηματολογικό καθεστώς ανήκουν) που όντως η απάντηση από την δημόσια αρχή είναι : ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. Καλά κάνανε και το βάλανε! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στη Θεσσαλονικη ειναι πανευκολο πλεον να βρεις ΚΑΕΚ.

Πας στην Τσιμισκη, πισω απο τη ΧΑΝΘ και το βρισκεις αυτοστιγμης απο τους υπολογιστες, υποδυομενος το δικηγορο, βεβαιως βεβαιως  :mrgreen:

Ετσι εκανα σημερα και οχι μονο βρηκα ΚΑΕΚ για κορδελιο που ηθελα αλλα εκανα και ολοκληρο πινακα χιλιοστων για μια οικοδομη που με ενδιεφερε...  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά υποβάλετε σκαριφήματα ρε παιδιά; στην αρχή αυτό έκανα, αλλά επειδή τα σκαριφήματά μου δε μπορεί να τα διαβάσει ούτε εξειδικευμένος φαρμακοποιός που διαβάζει ιατρικές συνταγές, το έκοψα και άρχισα να ανεβάζω τα σχέδια όπως τα ολοκληρώνω από το σχεδιασμό (χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της 4Μ). Πιστεύετε ότι είναι οκ ή να ξαναρχίσω να ανεβάσω τα σκαριφήματα από τις αυτοψίες που μόνο εγώ μπορώ να διαβάζω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και το λογισμικο της 4Μ και τις Ti-soft που γνωριζω, βγαζουν μια χαρα σκριφηματα.

Δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι σκαριφήματα αλλα σχεδια από είναι υπο κλιμακα - εστω αυτή που θα ορισεις εσυ.

Αυτό που ρωταω είναι αν χρειαζεται να υποβάλω τα σκαριφήματα που κανω στο χερι στην αυτοψια...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικος εισαι, παρε πρωτοβουλια.

Αυτο που σου ανεφερα ειναι σκαριφημα παντως, οχι σχεδιο αρχιτεκτονικο..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το αρχιτεκτονικο σου σχεδιο κατα την αυτοψια, ποιος ο λογος να κανεις και σκαριφημα?

Μετρα εκει πανω ο,τι θελεις.

Εγω αυτο κανω (εκτος κι αν δεν εχω οποτε σχεδιαζω εκ νεου) και αφου το δουλεψω το ΠΕΑ και χρωματισω τις επιφανειες που εχουν απωλειες, με τους προσανατολισμους και τα κουφωματα, το βγαζω μια φωτογραφια ευδιακριτη (το κατα δυναμην) και το ανεβαζω, μαζι με σκαναρισμενο το φυλλο των μετρησεων που κανω για σκιασεις και κουφωματα.

Και πολυ ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια προφανως και μιλαω για της περιπτωσεις που δε εχω σχεδιο γιατι ειναι παλια τα διαμερισματα, και στο 80% οσων μου τυχαινουν ετσι ειναι. ΟΚ ελαβα εικονα σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν υπάρχει σχέδιο, φτιάχνω στο autocad ενα σκαρίφημα με τα ανοίγματα, προβολους, τη διεύθυνση του βορά, αποστάσεις από γειτονικά κτήρια κλπ. και το ανεβάζω.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.