Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Και συμπληρωματικά, δες και τα Σχέδια Διαχείρησης και το πλαίσιο κάθε Περιφέρειας. Σε ορισμένες απαγορεύεται συνολικά η διάνοιξη νέων έργων πλην συγκεκριμένων περιπτώσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο!

Ο Svalkan μου έδωσε μια ωραιότατη αφορμή για να κάνω την επόμενη ερώτησή μου που αφορά τη κάλυψη από δημοτικό ή δημόσιο δίκτυο σύμφωνα με το Άρθρο 4.2 και το Άρθρο 8 του ΦΕΚ 2878-Β.

 

Εάν ερμηνεύω καλά το πνεύμα του νόμου, το πόρισμα για τον εάν καλύπτεται ή όχι μια περιοχή από δημοτικό ή δημόσιο δίκτυο (άρα το εάν θα εγκριθεί μια νέα γεώτρηση ή όχι) έρχεται μετά τη κατάθεση του φακέλου.

 

Υπάρχει όμως τρόπος να λάβουμε απάντηση πριν ξεκινήσει η διαδικασία σύνταξης του φακέλου ώστε σε περίπτωση αρνητικής απάντησης να μην μπούμε καν στη διαδικασία αδειοδότησης ή όχι? Γνωρίζετε εάν προβλέπεται τέτοια διαδικασία ?

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέρετε μήπως γενικά τι "παίζει" στο τοπογραφικό για γεώτρηση;

Δηλαδή από που να αρχίσω;

Κάποιο ΦΕΚ με τις προδιαγραφές;

Χρειάζεται..."κανονικό" τοπογραφικό με τα κτίρια όπως είναι ή απλώς μόνο οι γεωτρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως γενικά τι "παίζει" στο τοπογραφικό για γεώτρηση;

Δηλαδή από που να αρχίσω;

Κάποιο ΦΕΚ με τις προδιαγραφές;

Χρειάζεται..."κανονικό" τοπογραφικό με τα κτίρια όπως είναι ή απλώς μόνο οι γεωτρήσεις;

 

Για άδεια χρήσης δεν απαιτείται πλεον τοπογραφικό (εκτός αν υπάρχει ήδη από άλλο έργο) παρα μόνο ένας χάρτης με τη θέση της γεώτρησης και τις αρδευόμενες εκτάσεις. Οι περισσότεροι απ'οτι έχω δει βάζουν απλά ένα ktimatologio ή Google Earth.

 

Για νέα έργα εκμετάλλευσης ή για άλλους σκοπούς όπου μπορεί να χρειαστεί τοπογραφικό κανονικό, δεν υπάρχει καθιερωμένη πρακτική. Αποτύπωση της θέσης και του αγροτεμαχίου/οικοπέδου όπου βρίσκεται νομίζω είναι αρκετή. Παλαιότερα συνηθιζόταν να αποτυπώνονται και οι γειτονικές γεωτρήσεις. Σήμερα η απαιτηση αυτή δεν υπάρχει στην πράξη καθώς είτε έχει καταργηθεί (άδειες χρήσεις) είτε ειναι αρκετά ασαφής ως προς τα περιοριστικά μέτρα και τις αποστάσεις.

Ένα minimal τοπογραφικό πιστεύω είναι υπεραρκετό (όπως ανέφερα παραπάνω). Αν δεις και κοντινή γεώτρηση που σε βολεύει να 'χτυπήσεις' σημείο καλώς, αλλιώς μην ασχοληθείς και πολύ. Στο σχέδιο βάλε και καμια παράγραφο από το ΦΕΚ για τις άδειες νέων/υφιστάμενων και είσαι έτοιμος (δεν χρειάζονται τόσα πράγματα που μπαίνουν στα άλλα τοπογραφικά - πολεοδομικά/οικοδομικά κτλ).

 

...Πάντα βέβαια υπάρχει η περίπτωση να πετύχεις υπάλληλο/αρμόδιο ο οποίος μπορεί να σου ζητήσει κάτι κουλό ή κάτι που δεν ισχύει σήμερα (.....έχει βγει ΦΕΚ, διευκρινιστική και τροποποιητική και ακόμη κάποιοι απαιτούν συμβόλαια ιδιοκτησίας για άδειες νερού...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει περάσει αρκετός καιρός χωρίς απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα, ελπίζω να μην έχει ξεχαστεί πλήρως.

 

Είμαι αγρότης και έχω μία πλήρως αδειοδοτημένη και νόμιμη γεώτρηση έχοντας ακολουθήσει κανονικά όλες τις διαδικασίες. Πριν λίγο καιρό μειώθηκε η ποσότητα που αντλεί η γεώτρησή μου (βάθος 80 μέτρα) και προσπάθησα να τη βγάλω να δω τι γίνεται... τζίφος. Ήρθαν 3-4 ειδικοί να προσπαθήσουν όμως η γεώτρηση δεν κουνιέται καθόλου (3 πόντους τη σήκωσε ο γερανός και μετά σήκωσε αυτή τον γερανό) ούτε καν περιστρέφεται! Ψάχνω καιρό να δω τι θα κάνω και στο όλο ψάξιμο έχω ακούσει τα πάντα! Αν φέρω μεγαλύτερο γερανό το πιο πιθανό είναι να τη σπάσουμε. Από ότι φαίνεται έχουν μπει μπάζα στο σωλήνα και την έχουν φρακάρει. Ή μπορεί να "τρύπησαν" τα φίλτρα και να έπεσε το γαρμπίλι μέσα (αυτό το τελευταίο το είπε ένας από τους ειδικούς καθώς ο γεωλόγος που την είχε μελετήσει είναι συνταξιούχος εδώ και χρόνια και νομίζει ότι δεν έβαλε βότσαλο αλλά γαρμπίλι...).

 

Όπως και να'χει, εγώ χρειάζομαι το νερό, η ποσότητα του οποίου βαίνει μειούμενη. Κάποιος είπε να πάρω άδεια για εκβάθυνση, να φέρουμε μεγάλο γερανό και αν δε βγει να τη σπάσουμε. Να τη βαθύνουμε και να δουλέψουμε όμορφα και ωραία... Και καλά να σπάσει η αντλία, αν σπάσει ο σωλήνας στα 20 μέτρα τι κάνω με τα άλλα 60? Κάποιος είπε να την καθαρίσουμε με αέρα αλλά η γεώτρηση είναι ήδη μέσα... Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πάρω άδεια αντικατάστασης, να δοκιμάσω να τη βγάλω και αν σπάσει να βαρέσω καινούρια δίπλα της. Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται για αντικατάσταση και πόσο καιρό παίρνει; Ψάχνοντας βρήκα τα παρακάτω, αλλά αυτά είναι πριν αλλάξει η νομοθεσία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΡΔΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΩΤΡΗΣΗΣ

-Αιτηση
-παλια αδεια-προσφατος λογαριασμος ΔΕΗ
-Συμβολαιο επικυρωμενο
-Τοπογραφικο (Συντεταμενες ΕΓΣΑ87) στο οποιο θα φαινονται οι γεωτρησεις σε ακτινα 500μ
-Γεωλογικη εκθεση (μπορούμε να την υπογράψουν και οι ενδιαφερόμενοι)
-Εγγραφο απο ΤΟΕΒ (Εγγειων Βελτιωσεων)
-Υπευθυνη Δηλωση οτι τα αγροτεμαχια δεν αρδευονται απο αλλου
-Αναλυση νερου
-ταυτοτητα αιτουντος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Υπάρχουν κάποιες κυρώσεις για ιδιοκτήτη που έχει βγάλει άδεια χρήσης ύδατος σε υφιστάμενη

γεώτρηση άλλα δεν προβεί άμεσα σε τοποθέτηση υδρόμετρου; Κάνει κάποια υπηρεσία επιτόπου έλεγχο στη εγκατάσταση;

 

Παραθέτω απόσπασμα από άδεια που έχει εκδώσει η Δ/νση Υδάτων Στερεάς:

7. ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ:

α)...

β)....

γ)...

δ) Ο δικαιούχος υποχρεούται να τοποθετήσει σταθερό μη μηδενιζόμενο υδρόμετρο, στην εξαγωγή του αντλητικού συγκροτήματος, για τον έλεγχο και τη καταγραφή της χρησιμοποιούμενης ποσότητας νερού, και (για παροχές άνω των 10m3/ημέρα) να δηλώσει στην υπηρεσία μας την έναρξη λειτουργίας του μετρητικού εξοπλισμού και τον σειριακό αριθμό και να ενημερώνει την υπηρεσία μας πριν από οποιαδήποτε αλλαγή του υδρομέτρου.

ε)....

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπονται πρόστιμα και τσουχτερά μάλιστα, για την μη τήρηση των όρων της άδειας, τώρα αν γίνεται έλεγχοι είναι ένα άλλο θέμα...

 

Σε κάθε περίπτωση χωρίς υδρόμετρο, ανανέωση ή τροποποίηση της άδειας δεν γίνεται.

Edited by tectonator
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε... Έχεις δίκιο...

Στα άρθρα 12 και 13 του ΦΕΚ 2878/Β/2014 αναφέρονται αναλυτικά κάποια πράγματα.

Δεν το είχα ψάξει όσο θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι...

Γνωρίζει κάποιος εάν η 145893/12-5-14 (ΦΕΚ Β' 1212/13-5-14) απόφαση έχει τροποποιηθεί;

Είναι η απόφαση που ορίζει ότι πρέπει να κατατεθούν στην ΔΕΗ η άδεια χρήσης και το δελτίο Νο1

μέχρι την 31-5-16 για να διατηρηθεί το αγροτικό τιμολόγιο. Έχει πάρει κάποια παράταση αυτή η προθεσμία;

Αντιμετωπίζω θέμα με το τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ, αφού ενώ έκανα υπεύθυνη δήλωση ότι τρέχω την

διαδικασία και πλέον (εδώ και ένα χρόνο!) έχω στα χέρια μου την Άδεια και το  Δελτίο Νο1, δεν μου τα δέχονται

ακόμη, διότι δεν έχουν κάποια περαιτέρω ενημέρωση από τα κεντρικά...

Στην υπόλοιπη χώρα τι γίνεται; Τα παραλαμβάνουν τα έγγραφα κανονικά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.