Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Το Α. είναι στο άρθρο 52 ν 2238/94, παράγραφος 4

Το Β. από πού προκύπτει?

Το Β είναι η λειτουργία του φορολογικού συστήματος.Αν το δηλώσεις το ΦΕΜ το 2009 θα συμψηφιστεί με το φόρο που θα υπολογιστεί για το 2009.Κατάλαβες κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Α. είναι στο άρθρο 52 ν 2238/94, παράγραφος 4

Το Β. από πού προκύπτει?

 

Επίσης από το νόμο 2238/1994, άρθρο ,9 παρ.10, εδάφιο α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS λέμε το ίδιο; γιατί το βρήκα ως άρθρο 9§8α.

post-53519-0-91056000-1352881942_thumb.jpg

ενώ η §10α λέει κάτι για 5%...

 

edit. Το βρήκα, είναι το ίδιο σε νεώτερη τροποποίηση....

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηση σχετικά με την απόδοση ΦΕΜ για την ρύθμιση αυθαιρέτου: Στο πεδίο της αξίας του έργου(πάνω από την νόμιμη συμβατική αμοιβή του μηχανικού για μελέτη) και στο πεδίο της αξίας (στα σοιχεία του έργου) γράφουμε το ποσό του προϋπολογισμού που μας έχει βγάλει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Τα πεδία που αφορούν τα τ.μ. των διαμερισμάτων, των επαγγελματικών χώρων, των λοιπών χώρων τα συμπληρώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ως αξία έργου, επί της οποίας πληρώνουμε και το ΦΕΜ, βάζουμε την ΑΜΟΙΒΗ μας (χωρίς φπα εννοείται).

Επ' αυτής θα πληρώσουμε το 10% !!!

 

Εγώ συμπληρώνω μόνο στοιχεία πελάτη και διεύθυνση αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από το πεδίο που συμπληρώνουμε την αμοιβή μας υπάρχει η αξία του έργου.Εκεί βάζουμε τον προϋπολογισμό που βγαίνει από το αύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω εγώ τι κάνω...

 

Όχι. Για εμένα η "αξία έργου" και η "νόμιμη ή συμβατική αμοιβή του μηχανικού - αρχιτέντονος για μελέτη" είναι ΙΔΙΑ και ταυτίζεται με την ΑΠΥ μου.

 

Υπόψιν ότι δεν κάνω - υπογράφω τοπογραφικό, οπότε σ' αυτό που "πουλάω" εγώ η συνολική του αξία είναι η αμοιβή μου.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην αξία του έργου πρέπει να μπει ο προϋπολογισμός που βγαίνει από το σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου είπα "εγώ τι κάνω". Για εμένα αξία έργου είναι ΠΟΣΟ πληρώνει για το ΔΙΚΟ μου έργο ο πελάτης. Εάν έκανα και τοπογραφικά, θα τα έβαζα.

Η νόμιμη αμοιβή είναι "του ΤΕΕ" παιχνίδι, δεν είναι "της εφορίας" παιχνίδι.

 

Από κει και πέρα...

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν θα ασχοληθώ παραπάνω... ειλικρινά. Εγώ τα λεφτά που πρέπει να δώσω ως ΦΕΜ, τα δίνω. Εάν μου γίνει έλεγχος κάποια στιγμή... ας μου δείξουν κανένα υπόδειγμα κανενός ΦΕΚ για το πώς συμπληρώνεται το αρχαίο έντυπο του ΦΕΜ και τότε το συζητάω μαζί τους εάν τους φταίει το τι γράφω, αφού παίρνουν όσα πρέπει.

 

ΥΓ: Άραγε υπάρχει υπόδειγμα επίσημο (όχι από όποια εφορία να 'ναι) για το πώς συμπληρώνεται το έντυπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.