Μετάβαση στο περιεχόμενο

Intellicad


Recommended Posts

Αν ήταν να επιλέξω από τα άλλα τρία μαλλον θα επέλεγα το ZWCad. Ο λόγος που δεν το αγόρασα είναι γιατί μου κράσαρε κανα δύο φορές όταν είχα φορτώσει ένα βαρύ σχέδιο και γιατί μάλλον είμαι προκατηλλημένος με τα κινέζικα προϊοντα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επίσης το Progecad και το BricsCad . Και τα δύο έχουν εκδόσεις Classic/Standard καθώς και Professional. Δεν είναι "βαριά" προγράμματα και τα κόστη είναι προσιτά. Κάτι ιδιαίτερα σημαντικό σε εποχές οικονομικής ύφεσης.

 

Επιλογές υπάρχουν. Ο καθένας δοκιμάζει και επιλέγει ότι τον βολεύει καλύτερα σε σχέση με τον τρόπο εργασίας και τις δυνατότητες του κάθε προγράμματος. Τα περισσότερα , διαβάζουν αρχεία Autocad 2010 .

Link to comment
Share on other sites

θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά είναι για καλό σκοπό (οικονομικό)

 

Έχω το intellicad και το draftsight (δωρεάν)

 

Το intellicad είναι πιο γρήγορο το draftsight δουλεύει πιο σωστά.

 

http://www.3ds.com/products/draftsight/free-cad-software/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα $80(~55€) υπάρχει και το Ashampoo 3D CAD Architecture.

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από δυνατότητες όμως τουλάχιστον πρόκειται για αρχιτεκτονικό πρόγραμμα με έτοιμες βιβλιοθήκες και ξεφεύγει απο την καθαρά 2D CAD λειτουργία των freeware προγραμμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άλλη μια πρόταση για δωρεάν πρόγραμμα AutoCad συμβατό σε 2D σχεδίαση είναι το progeCAD Smart!

 

progecad_smart__free_dwg_cad_multimedia___design_image_editing-15736.jpeg

 

Ελαφρύ και γρήγορο . Για όσους δεν χρειάζονται την τρισδιάστατη σχεδίαση και συμβατότητα με τα αρχεία τελευταίων εκδόσεων του Autocad.

 

Είναι 87 Megabytes. Κατεβάστε το από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Άλλη μια πρόταση για δωρεάν πρόγραμμα AutoCad συμβατό σε 2D σχεδίαση είναι το progeCAD Smart!

Ελαφρύ και γρήγορο . Για όσους δεν χρειάζονται την τρισδιάστατη σχεδίαση και συμβατότητα με τα αρχεία τελευταίων εκδόσεων του Autocad.

Είναι 87 Megabytes. Κατεβάστε το από εδώ.

 

Το δουλεύω γύρω στα τρία χρόνια είναι πολύ καλό για τοπογραφικό και στατικά, δουλεύει και το parerspace καθώς και η Lisp. Mόνο πρέπει να κάνεις συχνά save για μερικές φορές κρασάρει αιφνιδιαστικά. Μετά από κάποιες ώρες δουλειά κολλάνε κάποιες εντολές (snap etc.), τότε σώζουμε το αρχείο κλείνουμε το πρόγραμμα και το ανοίγουμε ξανά. Δεν μπορεί να διαχειριστεί images.

 

Επίσης δουλεύει και netbook ικανοποιητικά.

 

 

Σημειώνω΄δουλεύω σε αυτό παρόλο που έχω αγοράσει όλες τις εκδόσεις intellicad της 4Μ (Strad, pessos, IDEA, 4m-Intellicad) και το AutoCAD LT.

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

δοκιμάζω σε trial 30 ημερών το Intellicad της Intersoft και εχω μείνει εντυπωσιασμένος!!! Δουλεύω 25 χρόνια Autocad και οτι άλλο ειχα δει σε 2D σχεδιαστικό δεν με ικανοποιούσε, πάντα έβρισκα το τελευταίο ως best user friendly. 

Αυτο μου το πρότεινε φίλος ως εναλλακτική και νόμιμη λύση καθώς εχει προσφορά -70% και κοστίζει 120€ +φπα !!!! Εως τώρα και 2-3 μερες που δουλεύω 2d σχέδια εχω μείνει έκπληκτος με την ομοιότητα του autocad και ισως ακόμη καλύτερο (για τις απλές σχεδιαστικές εργασίες που χρειάζεται κάποιος) καθώς είναι και ελαφρύτερο !!!

Το χρησιμοποιείτε εσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω το Intellicad. Το μόνο αρνητικό που βρήκα για απλό 2d drafting είναι ότι δεν διαβάζει τα pdf. Με jpeg μια χαρά τα πάει, όχι σφαίρα, αλλά δουλεύεις άνετα.

Νομίζω όμως με λίγα €€ παραπάνω το progecad αξίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.