Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη διανοιγμένο "πρόσωπο"


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν εντός σχεδίου με πράξη εφαρμογής, οικόπεδο με πρόσωπο σε μη διανοιγμένη οδό είναι οικοδομήσιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την διάνοιξη της οδού. Η οδός πρέπει να είναι διανοιγμένη σε όλο το μήκος του προσώπου του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Κολαει δικο μου ερωτημα.. Το πλατος του δρομου πρεπει και αυτο να ειναι πληρως διανοιγμενο?? Δηλαδη εαν ο μισος δρομος ειναι ρυμοτομουμενο της απεναντι ιδιοκτησιας πρεπει να αφεθει και αυτο το τμημα ωστε να μπορω εγω να οικοδομησω???

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάζεται νομίζω.

αν θέλει ο απέναντι το αφήνει σε κοινή χρήση από τώρα

αλλιώς όταν διανοιχτεί ο δρόμος

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος θα πρέπει να έχει διανοιχθεί πλήρως για να μπορέσεις να οικοδομήσεις. Επομένως πρέπει και ο "απέναντι" να το παραχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας..

Συναδελφος ο οποιος ετυχε εχθες να ειναι στην πολεοδομια και ρωτησε εκ μερους μου, του απαντησαν οτι μπορει να οικοδομηθει..

 

Η "ασυμφωνια των απαντησεων σας ωστοσο με "ανησυχει"..

Και επειδη ο πελατης σκοπευει να αγορασει για να οικοδομησει πρεπει η απαντηση που θα του δωσω να ειναι ορθη.

 

Ευαγγελε, αυτο που λες, το λες απο προσωπικη πειρα ή βασισμενο σε καποια αποφαση?

 

Καποιος αλλος γνωριζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

όσα αναφέρει ο συνάδελφος ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

είναι σωστά,τί νόημα έχει η μερική κατα πλάτος διάνοιξη

εξαίρεση σε αυτό είναι αν η οδός είναι προυφιστάμενη και προβλέπεται απο την πολεοδομική μελέτη διαπλάτυνση,τότε δεν είναι αναγκαία η παραχώρηση σε κοινή χρήση του 'απέναντι'

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1) Ο δρόμος πρέπει να είναι διανοιγμένος ή απλά παραχωρημένος;

2) Πρέπει να είναι διανοιγμένος (ή παραχωρημένος) μόνο στο πρόσωπο του οικοπέδου ή σε όλο το μήκος του (ή να συνδέεται με ήδη πλήρως διανοιγμένους δρόμους);

3) Αν πρέπει να είναι διανοιγμένος, πώς μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει ότι η διάνοιξη θα γίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα από την παραχώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Μονο παραχωρημένος , όχι διανοιγμένος .

Αρκεί και μόνο ο μισός αν το πλάτος του μισού είναι τουλάχιστον 4 μέτρα .

Πρέπει να είναι παραχωρημένος σε όλο το μήκος του προσώπου και μέχρι την ένωση του με ήδη διανοιγμένο δρόμο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.