Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ytong, τούβλο ή κάτι άλλο;


kwnstantina

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και να προσθέσω με τη σειρά μου΄:

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το ορθομπλόκ Κ250 του Κοθάλη να μας πει τη γνώμη του?

 

http://www.kebe-sa.gr/gr/verticalbricks.htm

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στην περίπτωση που κατασκευάζεται με τούβλο που θα πατήσει η τοιχοποιία? δεν χρειάζεται προεξοχή της πλάκας?

 

Κάθε υλικό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του, συνοπτικά:

α) Το Ytong είναι καλο υλικό, ελαφρύ, καλό θερμομονωτικό , αλλά θέλεις καλό μάστορα και να έχεις απόλυτες αλφαδιές στα δάπεδα.

β) Τα τούβλα, η πλέον συχνή μέθοδος, βαρυά κατασκευή, πιο χρονοβόρα από το Ytong, πιο μπελαλίδικη η κατασκευή αφού θα πρέπει να ανέβουν τα τούβλα και τα υλικά στο Β΄όροφο, μόνωση ανάλογα ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις (δες και άλλα tropics στο φορουμ)

γ) Τσιμεντοσανίδα εξωτερικά και γυψοσανίδα εσωτερικά. Πιο γρήγορη και καθαρή η κατασκευή, η πιο ελαφριά αλλά δεν την εμπιστέυονται τόσο οι έλληνες ιδιοκτήτες.

Να σου θέσω και εγώ κάποια ερωτήματα για να σε βοηθήσω.

α) Μηχανικό έχεις; Αν ναι να τον συμβουλευτείς οπωσδήποτε, αν όχι να βρεις γιατι οι δουλειές που έιναι να γίνουν είναι αρκετές.

β) Άδεια έχεις; Δεν μπορείς να προχωρήσεις τις εργασίες χωρίς άδεια (στο 95% των περιπτώσεων των εργασιών που περιγράφεις).

γ)Δάπεδα έχουν κατασκευαστεί;

δ)Σχέδια υπάρχουν;

ε) Πρέπει, εφόσον έχεις μηχανικό, να σου κανει μια τεχνοοικονομκή μελέτη, να πάρεις προσφορές και να σε βοηθήσει να επιλέξεις.

στ) Τέλος σου προτείνω να έχεις μηχανικό και ως επιβλέπων γιατι θα τα πληρώσεις χρυσούς τους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος αποκαλει το ευατο του μηχανικο θα πρεπει να ειναι σε θεσει να απανταει τεκμηριωμενα με ευκολα κατανοητα επιχειρηματα. Συναδελφοι agrafiot και stra θα ηθελα να κατανοησω καλυτερα τις απαντησεις σας αλλα αδυνατω οταν γραφεται με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

ΩΠΑ!!!!

 

Σιγά ρε τεράστιε!!! Θέλεις και τεκμηρίωση!

Οποιος θέλει μαθήματα, ο τζάμπα πέθανε! Θέλει και συμμετέχει ο καθένας και μάλιστα όπως μπορεί και όπως προλαβαίνει!

Εχει πολλάκις δηλωθεί ότι το φόρουμ δεν είναι λυσάρι, ούτε η πανάκια των τζαμπατζήδων! Μιλάμε για υλικά γνωστά, καταξιωμένα, τα βρίσκεις παντού, μορφωμένος άνθρωπος λες ότι είσαι (βλ. επάγγελμα...) οπότε ανοίγεις ένα έντυπο ή μια ιστοσελίδα και κρίνεις!

 

Οπως λέει πολύ σωστά κάποιος συνάδελφος εδώ, Η ΓΝΩΣΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!

Αρα, γνώμες, απόψεις και υποθέσεις γίνονται εδώ και όχι μετάδοση γνώσης ειδικά στους εκτός επαγγέλματος!

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση που δημιουργηθεί θερμοπρόσοψη με τοίχους ytong η θερμομόνωση παραλείπεται από την οπτοπλινθοδομή. δηλαδή τότε το πάχος της οπτοπλινθοδομής θα είναι 25-6=19 περίπου. Μέχρι πόσο πάχος τοίχου μπορώ να φτάσω με τη χρήση ytong πρόσοψης πέραν της οπτοπλινθοδομής? (αν γνωρίζει κανείς καλά από την εταιρεία αυτή). Στόχος μου είναι ένα πάχος τοίχου περί τα 50-60 εκ. Τοίχος ytong με πάχος π.χ. 30 εκ περαν της οπτοπλινθοδομής 19εκ, πώς επιδρά θερμομονωτικά?τί οφέλη μπορεί να έχει? είναι περιττό? στόχος το αισθητικό αποτέλεσμα του ενιαίου καθαρού όγκου που προστατεύει μεγάλα ανοίγματα με το πάχος του και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να έχει κτίσει με LAVAWALL να μας πει την άποψή του?

 

http://www.lavawall.gr/index2.php

 

 

Συνάδελφε δεν βλέπω πουθενά τεχνικά φυλλάδια και ελέγχους και μετρήσεις. Μπορεί να έχουν αλλά γιατί δεν είναι στο σαιτ ?

 

Και να προσθέσω με τη σειρά μου΄:

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το ορθομπλόκ Κ250 του Κοθάλη να μας πει τη γνώμη του?

 

http://www.kebe-sa.gr/gr/verticalbricks.htm

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι. Για τα λεφτά του (σε χαμηλούς ορόφους και παλιές κατασκευές όπου εκμεταλλεύεσαι τις αντοχές του σε σχέση με κοινά) αξίζει. Για συμβατική νέα κατασκευή πιστεύω πως δεν θα το έβαζα και λόγω βάρους. Είναι και πιο δύσκολο στα κοψίματα. Κατά τα άλλα είναι τούμπανο. :mrgreen:

 

 

Στο αρχικό θα απαντήσω πως:

α) ανάλογα λοιπές μελέτες (αρχ-στ-θερμ)

β) χρονοδιάγραμμα

γ)κόστος

 

επιλέγεις (η σειρά δεν υποδηλώνει σπουδαιότητα).

 

Τα στ σου λένε για φορτία, ξυλοτύπους (πχ φρυδάκι για να πατάνε τα τούβλα) γενικά το μοντέλο που θα στήσεις.

 

τα αρχ τα δικά τους:smile:

 

η θερμομόνωσης (ΚΕΝΑΚ κλπ) θα σου δώσει τα ποιοτικά ως προς αυτήν χαρακτηριστικά.

 

τα βάζεις κάτω με την τσέπη σου και επιλέγεις.

 

Προσοχή συνάδελφοι. Ζητάτε πιστοποιητικά από επίσημα εργαστήρια και φορείς.

 

 

gsak1969 υπάρχουν μηχ/κοι και μηχ/κοι όπως εργολάβοι και εργολάβοι κ.ο.κ.

Τώρα αν εσύ έμπλεξες με ταγάρια που ξέρουν μόνο τουβλάκι και τρομάζουν αν δουν πχ έτοιμο πρέκι, δεν σου φταίει ο μηχανικός.

Εσύ τι δηλώνεις ? Construction Manager ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για τους μη μηχανικους που αρεσκονται στην σε βαθος αναλυση των τεχνικων θεματων και στην κριση των μηχανικων θα σας θυμισω μια ατακα του Χαρυ Κλυν πριν απο 25 περιπου χρονια :

"Ο φιλος μου ο Ανδρεας, βαθυς γνωστης των πολιτικων θεματων, κουρευς το επαγγελμα..."

Και ο νοων νοειτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας

φτιάχνω ισόγεια οικοδομή και επειδή θα μου περισέψουν λίγα χρήματα θα φτιάξω και τον 1ο όροφο μέχρι την εξωτερική τοιχοποιία, δεν έχω κάνει το 2ο χέρι σοβά στο ισόγειο για να το κάνω ενιαίο με τον 1ο. Δεν ξέρω τι υλικά τοιχοποιίας να βάλω. Είμαι ανάμεσα στα εξής: 1.μονό τούβλο με τον εξωτερικό σοβά για να συνεχίσω μετά από πολλά χρόνια με γυψοσανίδα εσωτερικά 2.ytong με το παραδοσιακό σοβά εξωτερικά

Ο μηχανικός μου συμφωνεί και με τις 2 λύσεις δεν είναι όμως και πολύ φίλος του ytong λέει ότι παρουσιάζουν ρωγμές μελοντικά και είναι ευέσθητα στην υγρασία.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε konsola προτείνω να ακούσεις τον μηχανικό σου. Αν μπορείς, πες μας 1-2 πραγματάκια, σε ποια περιοχή κτίζεις, υψόμετρο;

Όταν λες μονό τούβλο με τον εξωτερικό σοβά τί ακριβώς εννοείς; Θερμομόνωση δεν θα μπει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.