Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Aπό σχετικά πρόσφατη ενημερωτική εκδήλωση της εταιρίας λογισμικού (δεν την αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), ειπώθηκε από τους ομιλητές ότι η υποχρεωτική ισχύς θα είναι από 1-1-2012. Βέβαια τα ίδια λέγονταν και πριν ένα χρόνο από πολύ κόσμο. Αυτό που έχει διατυπωθεί σε 2 τουλάχιστον ενημερωτικές εκδηλώσεις εταιριών ως πληροφόρηση είναι ότι υπάρχει το σοβαρό ενδεχόμενο (δεδομένο κατά την κρίση τους) ότι σχετικά με τις στατικές μελέτες που κατατιθονται στις πολεοδομίες να ελεγχονται οι μελετητές αν είναι νόμιμοι κάτοχοι των κανονισμών από ΕΛΟΤ δηλαδή αν τους έχουν αγοράσει με το ονομαστικό υδατογράφημα στις σελίδες τους.Αρα, αν αυτό περάσει, καθένας θα μπορεί να τους έχει για ανάγνωση αλλά όχι για επαγγελματική εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω συνάδελφε αν είναι ένα είδος "ψαρώματος" από τις εταιρίες, αλλά το λένε πολύ συχνά σε εκδηλώσεις που παρακολούθησα μέσα στο 2011. Και μάλιστα η προοπτική ελεγχου κατά τις εταιρίες πάντοτε θα μεταφερθεί σε όλα τα προγράμματα. Δηλαδή είπαν ότι πχ αν κάποιος καταθέτει μια αρχιτεκτονική μελέτη με κάποιο cad θα υποχρεωθεί να αναγράφει και το serial number. Αντίστοιχα με τους ευρωκώδικες και πάει λέγοντας. Όσο αφορά στο λογισμικό δεν έχω αντίρρηση. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει συνάδελφος πολιτικός να κάνει στατικές μελέτες με "σπασμένο". Αλλά με ενοχλεί ότι με υποχρεώνουν να πληρώσω για κανονισμούς που θα απαιτηθεί να δαπανήσω πολλά χρήματα σε αναβαθμίσεις προγραμμάτων, σε σεμινάρια, σε προσωπικό χρόνο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους κανονισμούς νομίζω ότι απλά σας δουλεύουν, δεν γίνεται αυτό! Άσε που πολλά προγράμματα περιλαμβάνουν τα κατάλληλα αποσπάσματα νόμων στην βοήθεια...

 

Τώρα για τα προγράμματα, ισχύει η εκτύπωση του serial σε πάρα πολλά, χωρίς να είναι υποχρεωτικό (πχ lhlogismiki, runet, 4Μ, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Είπαν και γι αυτό. ¨Οτι πληρώνουν οι εταιρίες δικαιώματα στον ΕΛΟΤ. Συνάδελφοι δεν ξέρω.Η κατάσταση δεν είναι ακόμα ξεκάθαρη για να βγούν συμπεράσματα για τη συνέχεια. Προσωπικά τηρώ στάση αναμονής για να προχωρήσω σε αναβαθμίσεις λογισμικού που θα περιέχουν ΕC 2&8.

Link to comment
Share on other sites

Aπό σχετικά πρόσφατη ενημερωτική εκδήλωση της εταιρίας λογισμικού (δεν την αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), ειπώθηκε από τους ομιλητές ότι η υποχρεωτική ισχύς θα είναι από 1-1-2012. Βέβαια τα ίδια λέγονταν και πριν ένα χρόνο από πολύ κόσμο. Αυτό που έχει διατυπωθεί σε 2 τουλάχιστον ενημερωτικές εκδηλώσεις εταιριών ως πληροφόρηση είναι ότι υπάρχει το σοβαρό ενδεχόμενο (δεδομένο κατά την κρίση τους) ότι σχετικά με τις στατικές μελέτες που κατατιθονται στις πολεοδομίες να ελεγχονται οι μελετητές αν είναι νόμιμοι κάτοχοι των κανονισμών από ΕΛΟΤ δηλαδή αν τους έχουν αγοράσει με το ονομαστικό υδατογράφημα στις σελίδες τους.Αρα, αν αυτό περάσει, καθένας θα μπορεί να τους έχει για ανάγνωση αλλά όχι για επαγγελματική εφαρμογη.

 

λοιπόν παυλάκη σε ενημερώνω ότι το δικαίωμα στατικών μελετών μου το δίνει το δίπλωμα μου και όχι το υδατογράφημα του ελοτ. βέβαια από την αποχαύνωση που κυριαρχεί δεν περιμένω να μπει κάποιος στη διαδικασία να απαντήσει σε αυτούς που σας λένε τις παπαριές που αναμεταδίδεται σαν φοβερές πληροφορίες

 

 

Τι θα γίνει ρε σοβατζού, ένα κείμενο που να μην είναι για σβήσιμο θα γράψεις;

Επίσης, διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη ημερίδα της ΕΤΑΜ λέχθηκε πως υπάρχει εμπλοκή στα περίφημα γρανάζια της ελληνικής γραφειοκρατίας. Τουτέστιν: το υπεχωδε για να εκδόσει ΦΕΚ πρέπει να περιλάβει το πλήρες κείμενο στον νόμο και στην συνέχεια να εκδοθεί στο www.et.gr (ελληνικό τυπογραφείο) κάτι που ο ΕΛΟΤ (ο οποίος παρεπιπτόντως δεν έχει πληρώσει δεκάρα για την σύνταξη των κανονισμών) αρνείται να δεχθεί.

 

Τελικά σ' αυτόν τον τόπο η γραφειοκρατία μας σώζει ώρες ώρες...

 

Τάδε έφη οι προφέσορες που έκαναν τις παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

...... κάτι που ο ΕΛΟΤ (ο οποίος παρεπιπτόντως δεν έχει πληρώσει δεκάρα για την σύνταξη των κανονισμών) ......

 

Ο ΕΛΟΤ είναι σαν εκδοτικός οίκος. Δεν έχει πληρώσει για την σύνταξη τους αλλά έχει πληρώσει ( και από ότι έχω ακούσει πολλά ) για την αγορά των διακιώματων τους και την εκμετάλευση τους. Μην τα απλοποιούμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ http://www.elot.gr/502_ELL_HTML.aspx και το πως προικοδοτήθηκε ο ΕΛΟΤ από το ΤΕΕ και από άλλες επιστημονικές ενώσεις. Και από ότι ξέρω από το κράτος ( εμάς δηλαδή ) πληρώνεται για να λειτουργεί.

 

Πράγματι δεν πρέπει να τα απλοποιούμε όλα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.