Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω πριν το αγορασω και εγώ, επειδή δεν το βλέπω στις εικόνες της insoft, αν βγάζει το έντυπο υπολογισμού του προστίμου εκείνο που θα έπρεπε να το φτιάχνει η πολεοδομια.

Είναι αρκετά σημαντικό....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 18 εκδόσεις χωρίς χρέωση, η αναβάθμιση αυτή τη φορά έχει χρέωση, λόγω της σημαντικής προσθήκης των Ρυθμίσεων του Ν.3843/2010.

 

Η τελευταία δωρεάν αναβάθμιση (7.1 ή 7.2c3) δε θα έπρεπε να υπάρχει στα downloads ή στις "Αλλαγές και νέα χαρακτηριστικά" για όσους δεν πρόλαβαν να την κατεβάσουν πριν βγει επί πληρωμή η 7.2f;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ήταν η 7.1.

Αν κάποιος έχει παλιότερη και θέλει να την φτάσει έως την τελευταία δωρεάν, λογικά με μία επικοινωνία θα το λύσει το θέμα.

Μπορεί να μην υπάρχει για λόγους λειτουργικούς του site.

Από τη γενική πάντως επικοινωνία με τους διαχειριστές, δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα για κάποιον που θέλει αυτό που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω δύο ερωτήματα όσον αφορά το πώς θα βγάλω σωστά τις αμοιβές για τις δύο παρακάτω περιπτώσεις: (Έχω το insoft 7.2)

1) Τοιχεία αντιστήριξης (45κμ σκυροδ. και 12κμ εκσκαφες) και διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου 400τμ.

2) Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία κτίσματος του '77.- (Εμβαδού 23τμ.)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το 1):

Θα κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό (στα κουμπιά που είναι πάνω πάνω είναι το μεσαίο στην δεύτερη από αριστερά στήλη) για τα τοιχεία αντιστήριξης και θα δηλώσεις τα τετραγωνικά του περιβάλλοντος χώρου στο αντίστοιχο πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

@ josif1976

 

Το έντυπο υπολογισμού του προστίμου θα το βάλουμε στο πρόγραμμα μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Αρχικά θεωρήσαμε ότι το έντυπο αυτό υποχρεούνται να το συντάσσουν οι πολεοδομίες και όχι οι μηχανικοί. Άλλωστε και το ΥΠΕΚΑ ως έντυπο της υπηρεσίας το δίνει.

 

@ Gousgounis

 

Όποιος από τους χρήστες του προγράμματος δεν είχε κατεβάσει την δωρεάν αναβάθμιση v.7.1 , κάνοντας ένα τηλεφώνημα ή στέλνοντας ένα mail θα του πούμε πως θα το κατεβάσει.

 

@ Ioanna

 

1) Στον περιβάλλοντα χώρο για να υπολογιστεί προϋπολογισμός συμβατικά, πρέπει να υπάρχουν και εμβαδά άλλων χώρων, καθώς ο συντελεστής περιβάλλοντος χώρου (Σ.Π.Χ) = 0,05*(Προϋπολογισμός χώρων / Εμβαδόν χώρων). Αν δεν υπάρχει εμβαδόν χώρων (π.χ. κατοικίας) δεν μπορεί να υπολογιστεί και περιβάλλων χώρος συμβατικά.

 

Λύση : Αν υπάρχουν κτίσματα στο οικόπεδο θα βάλεις το εμβαδόν τους και θα δεις πόσο βγαίνει ο προϋπολογισμός του περιβάλλοντος χώρου συμβατικά. Μετά θα σβήσεις το εμβαδόν των χώρων και το εμβαδόν του περιβάλλοντος χώρου και θα βάλεις τον προϋπολογισμό που έβγαλες για τον περιβ. χώρο συμβατικά στον αναλυτικό προϋπολογισμό, όπου υπάρχει κάτω-κάτω πεδίο για προϋπολογισμό περιβάλλοντος χώρου. Αν δεν υπάρχουν κτίσματα στο οικόπεδο τότε ο μόνος τρόπος για να υπολογίσεις αμοιβή περιβάλλοντος χώρου είναι με αναλυτικό προϋπολογισμό, δηλ. να βάλεις στον αναλυτικό, συγκεκριμένα στο πεδίο του περιβ. χώρου ένα ποσό, όπως το υπολόγισες αυτό αναλυτικά.

 

2) Παίζει ρόλο σε ποια κατηγορία ανήκει η κατοικία και αν η διαφορά των προϋπολογισμών είναι θετική η αρνητική. Στην πρώτη περίπτωση χρησιμοποιείς τα πεδία για την αλλαγή χρήσης, στη δεύτερη το πεδίο της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών κάτω - κάτω στο κεντρικό παράθυρο.

Αν δυσκολεύεσαι (καθώς έμπλεξες στα δύσκολα και σύνθετα) πάρε και ένα τηλέφωνο για αναλυτικότερες επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη αν γίνεται παρακαλώ? Στις εργασίες του αναλυτικού (για τα τοιχεία) μπαίνω και δίνω εκσκαφές και σκυρόδεμα. Σύνολο περίπου 3000 ευρώ.

Μετά για Αναλ. Προυπ. ανα κατηγορία μελετών, πώς προκύπτουν τα ποσα που πρέπει να συμπληρώσω για τα αρχιτεκτονικά και τη στατική μελέτη? Υπολογίζω μόνη μου κάτι?

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Επίσης δεν ξέρω πότε πρέπει να τσεκάρω το κουτάκι "να μην υπολογ. ελαχ. αμοιβη".

Μήπως πρέπει να υπολογίζεται πάντα?

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα και πάλι!

Επειδή είμαι ακόμη στο γραφείο και προσπαθώ να βρω πως δουλέυει αυτός ο αναλυτικός και πώς παίρνουνε τιμή οι μελέτες του αναλυτικού μετά από αυτό, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το υπερεκτιμούσα πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυκλοφορησε και η εκδοση 7.3 με πολλες βελτιωσεις και το "εντυπο υπολογισμου προστιμου" για τις τακτοποιήσεις...

 

Λεπτομεριες εδω:

http://www.insoft.gr/allages73.htm

 

Για να την κατεβασετε εδω:

http://www.insoft.gr/downloads.htm

 

ΥΓ1. Η σελιδα της εταιριας ανανεωθηκε

ΥΓ2. Επιθυμια μου ειναι ακομα τα προστιμα αυθαιρετων....(γτ αλλοι τα χρεωνουν χρυσο...)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2. Επιθυμια μου ειναι ακομα τα προστιμα αυθαιρετων....(γτ αλλοι τα χρεωνουν χρυσο...)

Θα ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο όπως ξαναείπα αυτό!

Θα ολοκλήρωνε και το πρόγραμμα!

 

Η ανταπόκριση των συναδέλφων εκτιμώ ότι θα είναι άμεση και πλέον είναι στο χέρι της insoft να αξιοποιήσει αυτά τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.