Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Ε, φαντάζομαι πως ναί. Κάθε φορά θα λειτουργεί ένας κωδικός που θα αναιρεί τη λειτουργία του άλλου. Εξάλλου, αν χρειαστεί να κάνεις απλά φορμάτ, ούτε καν δηλαδή να αλλάξεις υπολογιστή τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

zavi όπως τα λέει ο terry. Τον έχω πρήξει τον άνθρωπο με κάτι αναβαθμισούλες από εδώ και από εκεί που καταργούν στην ουσία την ενεργοποίηση αλλά ποτέ δεν αρνήθηκε να μου δώσει νέο κωδικό ενεργοποίησης. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι κάποιο κλείδωμα τύπου hasp θα βόλευε πολύ αλλά από την άλλη σίγουρα θα ανέβαζε κατακόρυφα το κοστολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η αναβάθμιση 7.2c1 (κάτι παραπάνω από την 7.2c)

 

Για αυθαίρετα έχει +1 και από εμένα.

 

Σε περίπτωση αλλαγής υπολογιστή, φορμαρίσματος κτλ, δεν είναι αναγκαία η αγορά από την αρχή. Σε συνεννόηση με τον συνάδελφο, όλα τακτοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αλλαγής υπολογιστή, φορμαρίσματος κτλ, δεν είναι αναγκαία η αγορά από την αρχή. Σε συνεννόηση με τον συνάδελφο, όλα τακτοποιούνται.

 

Έτσι..........

 

Μακάρι να κλείσει τα μαγαζιά όλων των υπολοίπων ανταγωνιστών του ο Κος Καραβούζης, μπας κ γίνουν άνθρωποι..........

 

Την ίδια πλάκα έχω πάθει με τη Civilshop τελευταία,που υλοποίησα το ΕΣΠΑ..........μακάρι κ αυτή να κλείσει κ αυτή τα μαγαζιά των ανταγωνιστών της.

 

Άει σιχτίρ με τον κάθε υπάλληλο-πωλητή της κάθε κωλοεταιρείας κ τα παραμύθια της Χαλιμάς........

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα έκδοση παρατηρώ ότι δεν μου ανοίγει την Υ.Α. που είναι μαζί με Ν.3843, Εγκ.5, Εγκ.8 κ.τ.λ.

 

Επίσης έχει προσθέσει πλέον και RTF στα έγγραφά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο από την insoft να το υιοθετήσει, αλλά υπάρχει σύστημα που ενεργοποιείς/απενεργοποιείς online άδεια χρήσης. Κάθε άδεια χρήσης έτσι είναι ενεργή σε ένα μόνο σύστημα κάθε φορά (αφού για να την ενεργοποιήσεις σε νέο, πρέπει να την απενεργοποιήσεις online στο προηγούμενο) και μπορεί εύκολα να μεταφέρεται όταν χρειαστεί. Χρειάζεται έναν μικρό server στην εταιρία για να εξυπηρετεί τη διαδικασία 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι:

Συμφέρει περισσότερο οικονομικά μια επένδυση για την καταπολέμηση της πειρατείας (αν μπορεί να θεωρηθεί πειρατεία η 2η εγκατάσταση νόμιμης άδειας), ή όχι; Όλες οι πατενταρισμένες μέθοδοι (HASP, Aladdin, SecuROM κτλ) εκτός του ότι σπάνε εύκολα, κατά κύριο λόγο κοστίζουν στην εταιρία που τις υιοθετεί.

 

Από τη στιγμή που κάποιος ήδη είναι ευχαριστημένος πελάτης, και διαφημίζει ένα αξιόλογο πρόγραμμα όπως αυτό, αν θέλει να το βάλει και στο laptop του ας το κάνει. Ούτως η άλλος το έχει πληρώσει και απο το laptop θα το δείξει και σε άλλους συναδέρφους.

Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνθεί όλο το πελατολόγιο της insoft ένα σημαντικό πόσο για κάποιο κλειδι που δε προσφέρει ουσιαστικά τίποτα στον τελικό αποδέκτη.

 

Με τρανό παράδειγμα αυτό της Autodesk, αποδεικνύεται πως η "πειρατεία" είναι πολύ καλή διαφήμιση.

Εαν κάποιος φοιτητής μάθει να δουλεύει το AutoCAD από το πειρατικό, δεν έχει κίνητρο αργότερα ως ελεύθερος επαγγελματίας να αγοράσει το ArchiCAD.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για εφαρμογές σαν το AutoCAD που αποτελούσε μονοπώλιο μέχρι πριν κάποια χρόνια... Αλλά για εφαρμογές που κοστίζουν 200 ευρώ και ειδικά όταν υπάρχει demo δεν δικαιολογείται η πειρατεία...

Από την άλλη δεν θεωρώ πειρατεία το να έχεις πολλές εγκαταστάσεις του ίδιου προγράμματος όταν είσαι ένας χρήστης... Δηλαδή, κι εγώ που έχω 3 Η/Υ θα αγοράσω 3 ACAD; Ειδικά με τη χαζή πολιτική της Adesk που δεν σου επιτρέπει καν να το πουλήσεις μετά; Το AutoCAD εν τω μεταξύ δεν είναι πρόγραμμα μόνο, είναι και πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών... έτσι κατάφερε και παρέμεινε στη κορυφή άλλωστε... Λόγω LISP και VBA, C++ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την υποεφαρμογή της τακτοποίησης, σε περίπτωση που έχω χώρους που θα νομιμοποιηθούν με διαφορετική χρήση ο καθένας, πως ακριβώς το καταχωρώ σε ότι αφορά τη χρήση; Γιατί βλέπω μόνο ένα πεδίο για να δηλώσω χρήση...

Link to comment
Share on other sites

/offtopic

Από την άλλη δεν θεωρώ πειρατεία το να έχεις πολλές εγκαταστάσεις του ίδιου προγράμματος όταν είσαι ένας χρήστης...

 

Πειρατία είναι οτιδήποτε ξεφεύγει από την EULA (End User Licence Aggreement). Εφόσον λοιπόν η συμφωνία λέει ότι έχεις το δικαίωμα να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα σε έναν μόνο υπολογιστή αλλά εσύ το έχεις σε 3 τότε σημαίνει ότι παρανομείς. Στην περίπτωση τύπου AutoCAD (αλλά και για τα windows όπως και άλλα προγράμματα) υπάρχουν και οι συμφωνίες μεγάλου όγκου (LVL νομίζω το λένε). Δηλαδή σε ένα DVD αντιστοιχούν περισσότερες από μια άδειες χρήσης. Φυσικά αυτό το DVD δεν κοστίζει όσο το συμβατικό αλλά υποτίθεται ότι για κάθε επιπλέον άδεια χρήσης γίνεται αντίστοιχη έκπτωση από την αξία του προγράμματος.

 

/end offtopic

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.