Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί κατατακτηρίων εξετάσεων


georgecv

Recommended Posts

α!!!!! δηλαδή άσχετο με το θέμα των κατατακτήριων!!!

 

Σχετικότατο και θεωρώ κρίμα ότι δεν το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το έτος κατάταξης, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ το 2ο έτος.

 

Στις πολυτεχνικές σχολές προβλέπεται εισαγωγή στο 1ο, 2ο ή και 3ο έτος ανάλογα με το πρώτο πτυχείο.

 

Ανάλογα με το έτος για το οποίο δίνει κάποιος κατατακτήριες εξετάζεται και σε διαφορετικά μαθήματα.

 

Ο οδηγός σπουδών του κάθε τμήματος έχει επιπλέον λεπτομέρειες.

 

Ενδεικτικά για το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, παραθέτω τον οδηγό σπουδών

http://www.mead.upatras.gr/announces/MEAD%20Odigos%20Spoudon%202009-10.pdf

Στην σελίδα 106 αναφέρει τα μαθήματα για τα οποία πρέπει να εξεταστεί κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ανάλογα με το πρώτο πτυχίο. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ Μηχανολογίας έχουν δικαίωμα να εγγραφούν στο 3ο έτος.

Το πως θα περάσουν βέβαια τις εξετάσεις στο μάθημα της τεχνικής θερμοδυναμικής (οι μερικές διαφορικές σε όλο τους το μεγαλείο) είναι ένα καλό ερώτημα. Όποιος το περάσει θα καταλάβει την διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

(οι μερικές διαφορικές σε όλο τους το μεγαλείο) είναι ένα καλό ερώτημα. Όποιος το περάσει θα καταλάβει την διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ.

 

επειδή είμαι ένας απο αυτούς μπορώ να σου πω ότι για ένα χρόνο δεν έβγαινα απο το σπίτι, γιατί δεν έπρεπε να απλά μάθω τα 3 αυτά μαθήματα που έδινα αλλά και να αναβαθμίσω τα μαθηματικά που ήξερα 10 σκάλες πάνω

Link to comment
Share on other sites

Πάλι γιά ενημέρωση .

Οι έργων υποδομής , κάνουν λιγότερα μαθήματα Ο.Σ. από τους δομικούς .

Οπότε μην συγκρίνουμε τα θέματα εξετάσεων του ενός τμήματος με του άλλου .

 

Οι καλοί φοιτητές δεν έχουν πρόβλημα σε καμμιά σχολή . Οι κακοί έχουν παντού .

 

Πάντως επειδή όλοι έχουμε φίλους με διπλωμα - πτυχίο (Πολυτεχνείο - ΤΕΙ) , έχουμε γνώσεις και γιά τις διαφορές και γιά τις δυσκολίες και ο κανόνας είναι ο παραπάνω .

 

Απλά όπως είναι σήμερα η κατάσταση , όποιοι γονείς έχουν την δυνατότητα να στείλουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό , αντί γιά ένα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα ΤΕΙ , απλά το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη , αφού έχουν και καλύτερη μεταχείριση στην επαγγελματική αναγνώριση .

Ετσι οι βάσεις των περιφερειακών και χωρίς δικαιώματα ΤΕΙ κατακρημνίζονται .

 

Αυτό δείχνει και το γεγονός ότι οι μισοί διπλωματούχοι από το 1990 και μετά είναι από το εξωτερικό .

 

Προφανώς αυτό δεν συμφέρει το Ελληνικό κράτος και αποφάσισε τώρα να το αλλάξει , μιά και η αναγνώριση των κολλεγίων θα διέλυε οριστικά το σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας και ο πόλεμος της γκαρσονιέρας θα ήταν γεγονός .

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην τοποθετηθώ αλλά τελικά δεν κρατιέμαι. Ο χαβαλές γίνεται και στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ αν είσαι χαβαλές από μόνος σου. Εγώ επειδή σπούδασα σε δύο φάσεις, τα είχα παρατήσει ενδιάμεσα, πιστέψτε με πως βρήκα πολλούς-πολλούς πολλούς χαβαλέδες αλλά και πολλούς σοβαρούς. Φαντάζομαι πως το ίδιο θα συμβαίνει και στα ΑΕΙ.

 

Όσον αφορά στις κατατακτήριες, έδωσα δύο φορές αρχιτεκτονική μα δύο χρόνια φροντιστήριο. Την πρώτη φορά κόπηκα για 1/2 μονάδα και τη δεύτερη για 1. Την πρώτη φορά ειδικά ίσως θα έπρεπε να έχω αποτανθεί στη δικαιοσύνη γιατί η πέμπτη κοπέλα και τελευταία που μπήκε (έπαιρναν 5 εκείνη τη χρονιά) ουσιαστικά δεν είχε περάσει τη βάση στο ένα μάθημα, απλά στο σύνολο είχε 1/2 μονάδα από μένα, αλλά τότε το ΕΜΠ είχε άλλους κανόνες για τους ΤΕΙ και άλλους για τα ΑΕΙ. Τεσπά δεν το έκανα. Στα 2 χρόνια φροντιστηρίου δίπλα σε εξαιρετική αρχιτεκτόνισα έχω γίνει και εγώ αρχιτέκτονας και θα έπρεπε να είμαι μέσα. Φυσικά αναθεώρηση στις κατατακτήριες δε γίνεται αν και ο ίδιος ο Κορρές με είχε δεχτεί και είχε παραδεχτεί το λάθος του ιδρύματος. Δυστυχώς το μόνο που μου έμεινε είναι η πίκρα για κάτι που λατρεύω και η δυσκολία να δουλέψω ως ΤΕ. Θέλω να καταλήξω πως πράγματα όντως γίνονται τσαπατσούλικα και βιαστικά και άλλα μαθήματα δίνεις για να μπεις Βόλο και άλλα Κρήτη και άλλα ΕΜΠ. Αυτά δε γίνονται παιδιά προσθέτοντας και την κατάσταση της προχειρότητας κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Αυτά είχα να πω. Κατά τα άλλα όλοι έχουμε δίκιο, ακόμα και τα παιδιά που έρχονται από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

.... αλλά τότε το ΕΜΠ είχε άλλους κανόνες για τους ΤΕΙ και άλλους για τα ΑΕΙ.

δεν μπορώ να μιλίσω για τον τρόπο που γίνεται η βαθμολογία ούτε για τον κανονισμό που έχουν σε ότι αφορά τις βαθμολογίες

 

αυτό που είναι σίγουρο είναι πως ενώ τα θέματα των υποψηφίων ειναι ίδια

οι απόφοιτοι ΑΕΙ - ΤΕΙ έχουν διαφορετικό αριθμό θεσεων

δεν μπορεί ο απόφοιτος ΑΕΙ να φάει θέση ΤΕΙ

και το αντίστροφο

 

είναι Α άτομα απο ΤΕΙ και Β άτομα από ΑΕΙ

------

σε ποιά χρονολογία ανφέρεσαι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

2004 πρώτη φορά που έγιναν στις σχολές και όχι Θεσσαλονίκη. Η κοπέλα δεν ήταν ΑΕΙ, ΤΕΙ ήταν, αλλά στα ΤΕΙ επέτρεψαν να μπορείς να μην έχεις 5 σε ένα μάθημα ενώ στα ΑΕΙ έπρεπε να έχεις 5 σε όλα. Με αυτή την έννοια το είπα. Το οποίο φυσικά και την επόμενη χρονιά λόγω της δικής μου κρούσης το διόρθωσαν και έπρεπε όλοι να έχουν τουλάχιστον τη βάση. Απλώς αντιλαμβάνεσαι ότι αν δεν ίσχυε αυτό θα είχα μπει εγώ και όχι η κοπέλα η άλλη.

 

Εντάξει είχαν κάνει πολλά κουφά τότε. Στα ΑΕΙ έδωσαν θέμα "εργαστήριο ζωγράφου" στη σύνθεση και στα ΤΕΙ μικρή κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

οκ, έτσι όπως τα είπες άλλο καταλάβαμε

 

και εγώ θεωρώ πως αδικήθηκες, κρίμα

τουλάχιστον το έλαβαν υπόψιν τους την επόμενη χρονιά

------

σκεφτείτε τι έχει να γίνει μόλις καταργηθούν οι πανελλήνιες

και γίνονται οι εξετάσεις εισαγωγής από την κάθε σχολή

Link to comment
Share on other sites

Άστα myri πίκρα μεγάλη, όσο το σκέφτομαι τόσο στεναχωριέμαι. Αλλά δεν έχω πια κουράγιο. Να σου πω έχεις δίκιο της τρελής θα γίνει, αλλά και να δίνουν 130 άτομα με σκοπό να μπουν μάξιμουμ 5 και αυτό κατάρα είναι για αυτόν που διαβάζει. Ένα χρόνο δε βγήκα από το σπίτι μου και άσε τα χρήματα και το κλάμα που έριξα. Προχειρότητες παιδί μου, τεράστιες προχειρότητες. Και ξέρεις τι γίνεται; Δεν καταλαβαίνω γιατί διαχωρίζουν ΑΕΙ με ΤΕΙ και δε διαχωρίζουν ειδικότητες; Έρχεται ας πούμε ο γιατρός και δίνει τα ίδια με ένα μηχανικό ΕΜΠ. Έρχεται ο κλωστοϋφαντουργός και δίνει τα ίδια με το δομικό. Για μένα άσχετο. Ας έβαζαν διαβαθμίσεις δυσκολίας να επιλέγεις κιόλας αν θέλεις και ας μοίραζαν θέσεις ανάλογα το επίπεδο δυσκολίας, αλλά όχι 5 άτομα τη χρονιά..

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολες οι εξετάσεις

μιλάμε για διακύμανση μεταξύ των 10-, 10 , 10+, 10++

------

τώρα για τη διάκριση ανά ειδικότητα το θεωρώ πρακτικώς αδύνατο

 

τέλος πάντων

είναι πολύ λίγα τα άτομα συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.