Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Δηλαδη ολα τα βιβλια των Μηχανικων εχουνε στηλες για εισαγωγες, εξαγωγες, πωλησεις λιανικης, χονδρικης, δανεια κλπ...?

 

Δε νομιζω πως αυτα αφορουν μηχανικο....

Αναφερθηκε σε προηγουμενα τοπικ οτι υπαρχει κεντο στα εξοδα για να τραβηξουμε εμεις τις στηλες που θελουμε, ονομαζοντας τες οπως εμεις θελουμε...

Σε μενα δεν υπαρχει κατι τετοιο...

 

Ουτε καν μη εκπιπτομενες του ΦΠΑ δαπανες δεν εχω....

 

Δεν ξερω τι διαολο πηγα και πηρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να συμπληρώνουμε ό,τι κουτάκι βλέπουμε! Στα έντυπα Ε1 και Ε3 της φορολογικής δήλωσης δηλαδή, γεμίζεις τα πάντα; Γενικά φτιαγμένα είναι και αυτά τα έντυπα, άλλα συμπληρώνει ο μισθωτός, άλλα ο έμπορος, άλλα εγώ κι εσύ.

Εγώ έχω τον κωδικό 127 σε Τυποτράστ βιβλίο. Έχει 4 στήλες κενές στα έσοδα και άλλες 2 στα έξοδα για να διαμορφωθούν όπως θέλεις. Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα όμως ακόμα και μετονομασία προτυπωμένου τίτλου σε στήλη αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολα τα βιβλια των Μηχανικων εχουνε στηλες για εισαγωγες, εξαγωγες, πωλησεις λιανικης, χονδρικης, δανεια κλπ...?

 

Mάλλον δεν διάβασες με προσοχή ότι έγραψα.

Υπάρχουν ήδη προτυπωμένες ονομασίες στηλών στο βιβλίο που έχεις στα χέρια σου πχ. εισαγωγές, πωλήσεις χονδρικές ....

Παίρνεις ένα χάρακα και ένα στυλό (μαύρο ή γαλάζιο) και ακριβώς κάτω από τις ήδη υπάρχουσες ονομασίες στηλών , γράφεις αυτά που θέλεις εσύ .

Οι στήλες που είναι απαραίτητες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ περιγράφονται στο άρθρο 6 του ΚΒΣ.Από αυτές εσύ θα κρατήσεις όσες σου χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν μπορώ να βρω άκρη με το πώς θα περάσω τα έξοδα που αφορούν το υποκατάστημά μου. Έχω το στενό βιβλίο εσόδων – εξόδων, το οποίο είναι κοινό για την έδρα και το υποκατάστημα. Έχω κάποια πάγια έξοδα από το υποκατάστημα( η/υ, γραφείο, καρέκλες κτλ.). Πως τα περνώ στα έξοδα, τα ξεχωρίζω με κάποιο τρόπο από τα έξοδα του κεντρικού;

Κάτι ακόμα, γίνεται κάποιος διαχωρισμός στο βιβλίο, τα πάγια με τα λοιπά έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω το αρχείο ωστε με αριθμητικά παραδείγματα να βγάλουμε άκρη στο πως καταχωρούμε συγκεκριμένες δαπάνες.Ελπίζω κ στην απαραίτητη συμβολή και του Σωτήρη, ο οποίος βοηθάει συνεχώς και γι αυτό θέλω να τον ευχαριστήσω.Μπορείτε να συμπληρώσετε κ τα δικά σας παραδείγματα-απορίες.

 

1)Λογαριασμός κινητής τηλεφωνίας (εκπίπτει κατα 50%)-Αναγράφεται το πλήρες ποσό καθώς και το ΦΠΑ που του αναλογεί (κίτρινο χρώμα) κ όχι το ποσό x (50%), καθώς μετά θα γίνει φορολογική αναμόρφωση.

 

Στην περιοδική ΦΠΑ εγώ που έχω λάβει υπ' όψιν μου το μισό ΦΠΑ πρέπει να κάνω τροποποιητική.Με το ποσό που έχω πληρώσει όμως (χρεωστική ΦΠΑ) τι γίνεται?

 

2)Κρατήσεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ με ημερομηνία την κατάθεση τους στην ΕΤΕ.

 

3)Λογαριασμός ΔΕΗ - Καταχωρούμε το ποσό που αφορά στην αξία ρεύματος και το αντίστοιχο ΦΠΑ (11%).Αν θέλουμε να περάσουμε ένα μέρος της αξίας του ρεύματος με βάση τα μ2 που αναλογούν στο τεχνικό γραφείο μας, περνάμε απευθείας το επιμερισμένο ποσό της αξίας ?(π.χ. 53,37x50%=26,69 κ το αντίστοιχο ΦΠΑ 5,87x50%=2,94 )

 

4)Κρατήσεις -Δικαίωμα TEE επί αμοιβών μηχανικού μέσω ΕΤΕ (2% + χαρτόσημο) με ημερομηνία 31/12, όπου φαίνεται κι απο την κίνηση του λογαριασμού που λάβαμε?Σαν στοιχεία σχετικού παραστατικού τι βάζουμε?

 

http://ifile.it/zxni0t2/%C3%8E%C2%92%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%B2%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%AF%C3%8E%C2%BF%20%C3%8E%C2%95%C3%8F%C2%83%C3%8F%C2%8C%C3%8E%C2%B4%C3%8F%C2%89%C3%8E%C2%BD-%C3%8E%C2%95%C3%8E%C2%BE%C3%8F%C2%8C%C3%8E%C2%B4%C3%8F%C2%89%C3%8E%C2%BD.xls

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Καταχώρηση με βάση το παραστατικό στο 100% της δαπάνης .

Τροποποιητικές στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ. Την συνπληρώνεις σωστά , στον κωδ. 403 βάζεις το χρεωστικό της αρχικής δηλώσεως και στον 901 και 902 κωδικούς έχεις το πιστωτικό λόγω της θετικής μεταβολής στον ΦΠΑ των δαπανών. Αυτό το μεταφέρεις στο επόμενο τρίμηνο ως πιστωτικό προηγούμενης περιόδου (κωδ. 401). Συνεχίζοντας με τον τρόπο αυτό διορθώνεις όλες τις επόμενες περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ.

2) Ναι.

3)Θα καταχωρήσεις το τμήμα που σου αναλογεί με βάση τον επιμερισμό αυτόν. Στο φύλλο του επιμερισμού (λογιστικό σημείωμα) επισυνάπτεις και φωτοτυπία του συνολικού λογαριασμού.

4) Η εκτύπωση των κινήσεων είναι το δικαιολογητικό για την εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

4) Η εκτύπωση των κινήσεων είναι το δικαιολογητικό για την εγγραφή.

 

Δυστυχώς δε φαίνεται σαν κίνηση η κράτηση υπέρ ΤΕΕ Σωτήρη. π.χ. καταθέτουμε 232,53+ΦΠΑ 23% για "τακτοποίηση" και στην κίνηση του λογαριασμού της ΕΤΕ (μετά από 10 μέρες) φαίνεται κατάθεση (με κωδικό 78 που είναι αμοιβή Μηχανικού) 227,77 με αιτιολογία "ΜΕΛΕΤΗ" και άλλη μια κατάθεση 53,48 "ΦΠΑ ΜΕΛΕΤΗΣ". Το 227,77 δηλαδή φαίνεται αντί του 232,53, γιατί μειώνεται κατευθείαν κατά το 2,048% υπέρ ΤΕΕ + χαρτόσημο.

Υπάρχει πρόβλημα πιστεύω με αυτό γιατί μέχρι πρόσφατα κανείς δεν ζητούσε κάτι τέτοιο, τώρα όμως θα πρέπει να δει το ΤΕΕ και η ΕΤΕ τι θα κάνουν, ώστε με κάποιον τρόπο να παίρνουμε κατευθείαν, άμεσα και ανά συναλλαγή παραστατικό στα χέρια μας για αυτές τις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1) ...... και στον 901 και 902 κωδικούς έχεις το πιστωτικό λόγω της θετικής μεταβολής στον ΦΠΑ των δαπανών. ........

 

Σωτήρη εννοείς κωδικούς 501 κ 502 έτσι?

 

Αν η διαφορά στο ποσό είναι μικρή και εις βάρος μου(έχω δηλώσει κ πληρώσει παραπάνω), μπορώ να τα αγνοήσω και να μην κάνω τροποποιητική?

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους μηχανικούς με βιβλία Β' κατηγορίας, τι περιθώριο δίνει ο ΚΒΣ για να "περνάμε"-συμπληρώνουμε το βιβλίο Εσόδων-Εξόδων?Ανα μήνα ή τρίμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.