Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

1. Δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνει μήνας και σελίδα. Τελειώνουν οι καταχωρήσεις του μήνα , αφήνεις κενό για την άθροιση και συνεχίζεις.

2. Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ καταχωρούνται όλα τα έξοδα (πάσης φύσεως, εντός ΦΠΑ, απαλλασσόμενα του ΦΠΑ, εξαιρούμενα του ΦΠΑ ).

Link to comment
Share on other sites

2. στα εξοδα πρεπει να γραφουμε και εξοδα τα οποια δεν εκπιπτουν απο ΦΠΑ ?

εγω μεχρι στιγμης στα εξοδα γραφω μονο πραγματα για τα οποια εκπιπτει ΦΠΑ

 

Και εγω το ιδιο κανω. Αν δεις την ουσια του πραγματος εμφανιζουμε λιγοτερα εξοδα οποτε κατα τον λογιστικο τροπο φορολογισης φορολογουμαστε παραπανω.

 

Απο οτι λεει ο φιλος SOTHRIS δεν το κανουμε ομως νομοτυπα σωστα.

 

Αλλα αν τυγχουμε σε ελεγχο εχουμε το αλλοθι οτι το κρατος βγαινει κερδισμενο απο τις παραλειψεις μας (παιδια συγνωμη αλλα δεν μου αρεσει το λογιστικο αθλημα και το ψιρισμα της μαϊμους τι ειναι εξοδο και τι δεν ειναι, ποσο πολλαπλασιαζεται, αν πολλαπλασιαζεται κλπ) 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα βιβλία ως έξοδα περνάμε ό,τι έχουμε αγοράσει και έχουμε κόψει τιμολόγιο, αλλά και απόδειξη? Εγώ περνάω μόνο τα τιμολόγιο, είτε πρέπει να συμψηφήσω ΦΠΑ γι αυτά είτε όχι...αλλά μόνο τιμολόγια. Πρέπει να περνάμε και τις αποδείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε παιδιά τώρα. Όπως είπε ο Σωτήρης καλό είναι να κινούμαστε εντός λογικής. Προφανώς και είναι αδύνατο να αποδειχθεί το έξοδο για το οποίο ζητήθηκε απόδειξη τι αφορά. Ας είναι φωτοτυπίες. Μπορεί να είναι κάλιστα φωτοτυπίες για το χόμπι μας και όχι για τη δουλειά μας. Η ουσία είναι ότι όποτε κόβουμε τιμολόγιο, αυτό να αφορά επαγγελματική δαπάνη και μόνο και να το περνάμε στο βιβλίο μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα πανω στο θεμα των βιβλιων...

 

Μετα απο 3 χρονια παρα κατι απο τοτε που εκανα εναρξη επαγγελματος, αξιωθηκα να ανοιξω το βιβλιο Εσοδων-Εξοδων μου...

Λευκο γαρ...

Τα εσοδα μου τα 2 προηγουμενα ετη ηταν μηδενικα, με μοναδικα εξοδα την αγορα του αυτοκινητου μου (παγιο εξοδο) και τις ασφαλιστικες εισφορες σε ΤΣΜΕΔΕ (που δε γραφονται στα βιβλια) και σε ΤΕΕ (που δεν ειχε σημασια να γραψω καθως ειχα μηδενικα εισοδηματα)

 

Διαπιστωσα, λοιπον, σημερα, εχοντας μολις μερικους μηνες εσοδα, οτι το βιβλιο που αγορασα και θεωρησε ο εφορια ειναι λαθος...

Προφανως και προκειται για βιβλιο Εσοδων - Εξόδων για Εμπορους και οχι για Μηχανικους...

 

Τι κανουμε εν προκειμενω?

Μπορω να το προσκομισω την εφορια, λευκο γαρ, για να μου το ακυρωσει και να θεωρησω εκ νεου αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορετικό βιβλίο ΕΣ-ΕΞ για τους εμπόρους ,διαφορετικό για τους μηχανικούς, διαφορετικό για τους δικηγόρους ....

Το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ είναι για την β κατηγορία βιβλίων του ΚΒΣ και είναι το ίδιο για όλους.

Ο καθένας θα διαμορφώσει τις στήλες του βιβλίου του , όπως τον εξυπηρετεί καλύτερα και πάντα σε συμφωνία με το άρθρο 6 του ΚΒΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.