Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Μια βοήθεια για την φορολογική αναμόρφωση και το Ε3...

 

Πέρσι στο ίδιο έντυπο της φορολογικής αναμόρφωσης (για το αυτοκίνητο) έλεγε :

 

Δαπάνη πχ 1000 Ε * 30% = 300 Ε (ποσό μη εκπιπτόμενο) και γραφόταν στο κωδ 566 τουΕ3

 

Φέτος στα βιβλία έχω περασμένα  580 Ε απο βενζίνες και δεν ξέρω ποιό ποσό να γράψω στην αναμόρφωση και στο Ε3.

 

Κάνοντας υπόθεση οτι :  580 * 20% (εκπίπτω το 20%) = 116 Ε ... συνεπώς το ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ είναι 464 Ε ?

 

Οπότε :       ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΑ = 116Ε

             ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΑ = 464Ε

 

Στην αναμόρφωση (κωδ 2020) και Ε3 (κωδ. 565) ποιό ποσό βάζουμε .... εγω καταλαβαίνω το 464 Ε !

 

Είναι σωστό το σκεπτικό μου .... θα μπορούσε κάποιος να μου το επιβεβαιώσει ?

 

Και το ποσό των 116 Ε που το γράφουμε ... ή μένει ξεκάρφωτο ?

Μήπως πάει στα διάφορα έξοδα (κωδ. 535) ?

Αλλά απ' ότι γνωρίζω στο κωδ. 535 γράφονται τα έξοδα που έχουν ΦΠΑ .. άρα μάλλον δεν πρέπει να τα προσθέσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

βάζω τους ΚΑΔ που είχα βάλει και πέρυσι στο Ε3 και μου λέει λάθος ΚΑΔ ανατρέχω στην εικόνα του taxis είναι οι ίδιοι τι κάνω ;

 

γιατί λογικά και στην ΔΟΥ να πάω τους ιδίους θα μου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που μπόρεσα να βρώ είναι τα παρακάτω και ισως τα γνωρίζεις ήδη:

 

Δες εδώ στο τμήμα "Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Ε3" τις ερωτήσεις 4 και 5 μήπως βοηθήσει.

 

Επίσης δες κι εδώ αρκετά πρόσφατο, ισως βρεις κάτι με τηλέφωνο στο 15515. 
Link to comment
Share on other sites

 

βάζω τους ΚΑΔ που είχα βάλει και πέρυσι στο Ε3 και μου λέει λάθος ΚΑΔ ανατρέχω στην εικόνα του taxis είναι οι ίδιοι τι κάνω ;

 

γιατί λογικά και στην ΔΟΥ να πάω τους ιδίους θα μου δώσουν

 

 

Μπορεί τη δεδομένη στιγμή να ηταν φορτωμένο το σύστημα .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με το επάγγελμα που προσέφερε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και που παρακολούθησα διαδικτυακά πλήρωσα με κάρτα (η απόδειξη αναφέρει το κόστος και την πληρωμή σε δολάρια):

 

1. η δαπάνη εκπίπτει? (υποθέτω πως ναι)

2. πώς θα αντιμετωπιστεί το διαφορετικό νόμισμα? (υποθέτω θα κοιτάξω την ανάλυση της τράπεζας και θα δω το ακριβές ποσό μεταφοράς)

 

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

 

βάζω τους ΚΑΔ που είχα βάλει και πέρυσι στο Ε3 και μου λέει λάθος ΚΑΔ ανατρέχω στην εικόνα του taxis είναι οι ίδιοι τι κάνω ;

 

γιατί λογικά και στην ΔΟΥ να πάω τους ιδίους θα μου δώσουν

 

 

Τι ΚΑΔ βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με το επάγγελμα που προσέφερε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και που παρακολούθησα διαδικτυακά πλήρωσα με κάρτα (η απόδειξη αναφέρει το κόστος και την πληρωμή σε δολάρια):

 

1. η δαπάνη εκπίπτει? (υποθέτω πως ναι)

2. πώς θα αντιμετωπιστεί το διαφορετικό νόμισμα? (υποθέτω θα κοιτάξω την ανάλυση της τράπεζας και θα δω το ακριβές ποσό μεταφοράς)

 

ευχαριστώ

 

1) Ναι. Όταν γράφεις "απόδειξη" εννοείς την απόδειξη από την κάρτα; Διότι για την δαπάνη έχεις λάβει τιμολόγιο; Έτσι; 

2) Με την ισοτιμία που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, thanks για την απάντηση:

1) όταν πλήρωσα μου έβγαλε το σύστημα του πανεπιστημίου αυτόματα απόδειξη πληρωμής σε δολάρια (Receipt αναφέρει πάνω, δεν έδινε τη δυνατότητα να επιλέξω invoice)

2) σκεφτόμουνα απλά να κοιτάξω τη λίστα συναλλαγών και να δε πόσα ευρώ αφαιρέθηκαν για τη συναλλαγή (που αντιστοιχούν στα δολάρια του τιμήματος)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως χρειάζεσαι invoice για να το χρησιμοποιήσεις. Εδώ ούτε οι Ελληνικές αποδείξεις δεν περνάνε στα έξοδα αν είναι πάνω από 100 ευρώ, δεν νομίζω να περνάνε οι ξένες.

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος ότι περνάνε τα εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το Πανεπιστήμιο είναι ΗΠΑ, δεν έδινε δυνατότητα για invoice και το κόστος του διαδικτυακού προγράμματος ήταν άνω των 100 ευρώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.