Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Μην τρελλένεσαι! Προσπαθώ να καταλάβω που πάει το πράγμα κι εγώ! Κάποιος είπε για διπλότυπα που κάνουν "βόλτες" στους φακέλους. Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάτι τέτοιο. Το έβαλες στο φάκελο, τέλος. Ε και ακόμα και αν με κάποιον τρόπο γίνεται, δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω θα προσφέρει το όνομα του ιδιοκτήτη πάνω στο διπλότυπο του ΦΕΜ. Παραείμαι νομότυπος και αφελής ίσως για αυτό δεν σας πιάνω :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Παει το πρωτοτυπο μεσα στο φακελο

2. Ελπιζω, υποθετω, νομιζω οτι στο τελος ξαναελεγχονται οι φακελοι....οχι μονο στην πληροτητα....

3. Το ονομα του ιδιοκτητη πανω στο διπλοτυπο εξασφαλιζει οτι εσυ που θα κανεις 300 τακτοποιήσεις δεν θα πληρωσεις μονο ενα ΦΕΜ και θα το γυρνας απο φακελο σε φακελο...Γτ υποθετω οτι ο καθε ιδιιοκτητης θα εχεις αλλο ονομα..Δεν θα ειναι ολοι Παπαδοπουλοι....

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλένεσαι! Προσπαθώ να καταλάβω που πάει το πράγμα κι εγώ! Κάποιος είπε για διπλότυπα που κάνουν "βόλτες" στους φακέλους. Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάτι τέτοιο. Το έβαλες στο φάκελο, τέλος. Ε και ακόμα και αν με κάποιον τρόπο γίνεται, δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω θα προσφέρει το όνομα του ιδιοκτήτη πάνω στο διπλότυπο του ΦΕΜ. Παραείμαι νομότυπος και αφελής ίσως για αυτό δεν σας πιάνω :D

 

Δεν ξέρω ρε φίλε! Και 'γω εδώ μέσα το άκουσα... Να βγάζουν έγχρωμες φωτοτυπίες; Και πάλι φαίνεται! Έτσι γίνεται και τα έντυπα της ΕΤΕ να περιφέρεις... Απλά μιλάμε για καθαρή πλαστογραφία! Δεν φοβούνται μην τους πιάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ζούμε στη χώρα της ασυδοσίας.

Εαν δε γίνει ονομαστική καταγγελία και κάποιος κυνηγήσει ονομαστικά τον πλαστογράφο "συνάδερφο", με δικά του δικαστικά έξοδα και χαμένες εργατοώρες, η υπηρεσία δεν πρόκειται να κάνει τίποτα εκτός από επίπληξη.

Ούτε άδεια άσκησης αφαιρείται ούτε τίποτα.

 

Γι' αυτό δε πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω παλι δεν καταλαβαινω πως περιφερουν το διπλοτυπο ειπσραξης ΦΕΜ απο φακελο σε φακελο.

Πρεπει να ναι πολυ γκαου ( ή φιλος ) ο υπαλληλος της πολεοδομιας για να μην το προσεξει.

Ακομα και εγχρωμη φωτοτυπια που λετε κανει μπαμ....

 

Οσον αφορα την σφραγιδα πανω στο διπλοτυπο του ΦΕΜ και την σημασια του , απλα δεν σε υποχρεωνει να εχεις μαζι σου και το ΦΕΜ που συμπληρωνουμε εμεις καθοτι πλεον τα στοιχεια του ιδιοκτητη φαινονται ΚΑΙ στο διπλοτυπο.Απλο...

Για μενα και παλι αχρειαστο ειναι...το διπλοτυπο και μονο αρκει....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω η καλύτερη λύση είναι να πηγαινει η δήλωση εις τριπλούν (παρεπιπτόντως οι δηλώσεις λένε εις διπλούν πάνω) και να έχουμε μία για ΔΟΥ, μία για πολεοδομία και μία δική μας, όλες με στρογγυλή...

.

 

Τη δήλωση ΦΕΜ πρέπει να τη σφραγίζει με στρογγυλή? Εμένα η υπάλληλος της εφορίας μου τη σφραγίζει μονο με το ονομα και την υπογραφή της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θέλει οπωσδήποτε και στρογγυλή από το πρωτόκολλο-γραμματεία της ΔΟΥ.

Κάτι άλλο που έμαθα χθες στη ΔΟΥ μου, είναι ότι η δήλωση ΦΕΜ υποβάλλεται εις διπλούν για έργα. Για μελέτες εις τριπλούν. Έδωσα 3 αντίγραφα (είχα και 3ο μαζί μου καλού κακού) και μου το σφράγισε η συγκεκριμένη υπάλληλος, λέγοντάς μου τα παραπάνω (ελέγχεται η ακρίβεια της πληροφορίας βέβαια γιατί λόγω αδειών και επειδή ήταν άδεια από προσωπικό η ΔΟΥ έκοβε ΦΕΜ η συγκεκριμένη που κανονικά έχει άλλο πόστο). Μου είπε ότι δεν πειράζει αν σε έλεγχο έχω φωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θέλει οπωσδήποτε και στρογγυλή από το πρωτόκολλο-γραμματεία της ΔΟΥ.

 

Μήπως είναι και αυτό κατά το δοκούν της εκάστοτε εφορίας? Γιατί εγώ ρώτησα εάν χρειάζεται στρογγυλή και μου είπε ΟΧΙ. Το ίδιο και συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Ελλας το μεγαλειο σου...

Πρεπει να βγουν επιτελους καποιοι κανονες που να αφορουν την λειτουργια των δημοσιων υπηρεσιων και να εφαρμοζονται υποχρεωτικα.

 

Τι θες κυριε? ΦΕΜ? Ωραια...η διαδικασια ειναι αυτη και αυτη....

 

Και στις πολεοδομιες το ιδιο....

 

Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι αυτο?Θα μου πεις.....εχουμε καιρο ακομα....εδω μεχρι πριν λιγα χρονια οι ΔΟΥ δεν ειχαν ΚΑΝ το taxis και τα κανανε ολα χειρογραφα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.