Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Θα ξαναπάω στην εφορία με τα πρωτότυπα και αντίγραφα και θα πω να μου βάλουνε στρόγγυλη.... για να δούμε!

 

Προφανως μετά απο όλη αυτήν την κουβέντα καταλαβαμε ολοι οτι καποιες εφοριες τα σφραγιζουν και καποιες οχι. Στις εφοριες που συναναστρεφομαι εγω, οι υπαλληλοι μου δηλωσαν κατηγορηματικα οτι δεν εχουν βαλει ποτε στρογγυλη σε δηλωση ΦΕΜ. Το ιδιο και οι συναδελφοι με χρονια εμπειριας. (Οποτε και η Πολεοδομια το τελευταιο πενταμηνο με τον 3843 δεν εχει δει ποτε στρογγυλη σε ΦΕΜ αλλα ζηταει τα πρωτοτυπα). Και οταν τους ειπα περι του να κρατησω 2 πρωτοτυπα εγω, μου ειπαν να βγαλω φωτοτυπια τη δηλωση, φωτοτυπια το μπλε, να τα καρφιτσωσω και αυτα να δειξω σε περιπτωση ελεγχου.

 

Τώρα αν η Πολεοδομια ζητα στρογγυλη και η εφορια δε δινει στρογγυλη...οντως προβλημα.

 

Ερωτηση: Τη δηλωση ΦΕΜ μπορουμε να την κανουμε σε οποιαδηποτε εφορια? Γιατί αν κοιταξετε το εντυπο, εχει διαφορετικα πεδια για εφορια προς την οποια απευθυνεται η δηλωση και εφορια στην οποια υπαγεται ο μηχανικος.

Αν ισχυει αυτο ισως λυσει το προβλημα σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτηση: Τη δηλωση ΦΕΜ μπορουμε να την κανουμε σε οποιαδηποτε εφορια? Γιατί αν κοιταξετε το εντυπο, εχει διαφορετικα πεδια για εφορια προς την οποια απευθυνεται η δηλωση και εφορια στην οποια υπαγεται ο μηχανικος.

Αν ισχυει αυτο ισως λυσει το προβλημα σου...

 

Στη δήλωση ΦΕΜ αναφέρεται ότι υποβάλλεται από τον μηχανικό στην αρμόδια για τη φορολογία του ΔΟΥ.

Στρογγυλή και σε μένα δεν έχουν βάλει ποτέ, ούτε μου ζητήθηκε

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω ΦΕΜ και σε άλλες εφορίες με γραμμάτιο συμψηφισμού, απλά έχει μια διαδικασία και δεν εξυπηρετούν ...(Στην αρχή σου λένε δεν γίνεται, μετά τους λες γίνεται, μετά σε στέλνουν από γραφείο σε γραφείο, μετά τελικά το πληρώνεις και μετά σου λένε αμφίβολο αν θα τα πάρεις πίσω...:shock: )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ΔΟΥ Παλλήνης βάζει στρογγυλή στο ΦΕΜ . Δεν το θυμόμουν γιατί δεν πήγαινα ποτέ σε γραμματεία όπως προείπαν κάποιοι . Τη βάζει η ίδια υπάλληλος που δέχεται και τα ΦΕΜ .

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποιον έχει τύχει το εξής: θέλω να ρυθμίσω έναν ημιυπαίθριο σε ακίνητο του οποίου ο αριθμός διεύθυνσης είναι διαφορετικός στην άδεια απότι στην πραγματικότητα δλδ στην άδεια (και στα σχέδια) λέει 64 ενώ τώρα είναι 68. στις αιτήσεις και υπ. δηλ. θα βάλω τον αριθμό που έχει τώρα. απλά σκεφτόμουν μήπως μου ζητήσουν καμιά βεβαίωση από τον Δήμο για την αλλαγή?ξέρει κάποιος να μου πεί? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

σε μια αντίστοιχη περίπτωση που είχα έβαλα παντού (και στις Υ/Δ και στην Τ/Ε): οδός "τάδε-τάδε" αριθμός "τάδε" (πρώην "δείνα")

δεν είχα κανένα πρόβλημα (Πολεοδομία Παλλήνης):)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποιον έχει τύχει το εξής: θέλω να ρυθμίσω έναν ημιυπαίθριο σε ακίνητο του οποίου ο αριθμός διεύθυνσης είναι διαφορετικός στην άδεια απότι στην πραγματικότητα δλδ στην άδεια (και στα σχέδια) λέει 64 ενώ τώρα είναι 68. στις αιτήσεις και υπ. δηλ. θα βάλω τον αριθμό που έχει τώρα. απλά σκεφτόμουν μήπως μου ζητήσουν καμιά βεβαίωση από τον Δήμο για την αλλαγή?ξέρει κάποιος να μου πεί? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Ο τίτλος του παρόντος είναι "Ν. 3843/10 - Αμοιβή μηχανικού, φορολογικά"

 

Μην το μπαχαλεύουμε κι άλλο! Αρκετά μπάχαλο είναι ...

Link to comment
Share on other sites

εδώ και δύο ημέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις αμοιβές του συστήματος ΤΕΕ για τις εργασίες ρύθμισης με το Ν.3843/2010, αφού κατά την υποβολή έργου στο ΤΕΕ μου εμφανίζει τα εξής μηνήματα:

 

_Δεν έγινε καταχώρηση των στοιχείων στη βάση δεδομένων.

_Αποτυχία εισαγωγής έργου. [δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο διαχειριστή cluster] -

 

Μήπως είχατε ανάλογα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

...

2) Δευτέρα: Ματς με την εφορία...

 

Περιγραφή του αγώνα Γιάννης - εφορία:

 

1ο ημίχρονο: Περίμενα να βρω τον ίδιο που μου είχε υπογράψει τα ΦΕΜ... 0-0

2ο ημίχρονο:

 

0-1 Δεν μου βάζουνε στρόγγυλη (το ήξερα), μου λένε δεν χρειάζεται για την πολεοδομία

 

1-1 Μου βάζουνε τελικά την στρόγγυλη μετά από πολύ κουβέντα

 

1-2 Αν καταθέσω το πρωτότυπο ΦΕΜ στην πολεοδομία, τι θα δώσω με την δήλωσή μου; (Θέλει πρωτότυπο).

 

2-2 Θα κάνω ακριβή αντίγραφα του πρωτοτύπου...

 

3-2 Του λέω να τους πηγαίνω 4 ΦΕΜ την άλλη φορά!

 

3-3 Μου λένε "δεν σφραγίζουμε 4 ΦΕΜ"!!!

 

Και το μάτς έληξε....

 

(Ή θα χάσω την επιστροφή ή το μυαλό μου, ένα από τα δύο σίγουρα...ή και τα δύο) :(

 

ΥΓ @soundholics: Μήπως δεν πατάς αποθήκευση κάθε φορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.