Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

καλησπέρα. Οι εισφορές για το ΤΣΜΕΔΕ που πληρωνουμε ανα 6μηνο (310 ευρο * 6 μηνες=1860 ΕΥΡΟ ) καθως και η βεβαιωση για το ΤΕΕ (55 ΕΥΡΟ) μπαινει στο βιβλιο εσοδων-εξοδων και εαν ναι που ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συνδρομή για το ΤΕΕ καθώς και όποια άλλη συνδρομή σε επιμελητηριο ή ένωση ή επιστημονική ομάδα θεωρείται έξοδο. Δεν νομίζω να έχει ΦΠΑ η ετήσια συνδρομή στο ΤΕΕ, αλλά αν η συνδρομή σου σε ενα επιστημονικό περιοδικό έχει ΦΠΑ τότε μπορείς να την βάλεις ως έξοδο με δικαίωμα έκπτωσης.

Αυτό σημαίνει οτι αν εισαι πχ μέλος της IABSE μπορείς να το βάλεις σαν έξοδο ή την ετήσια συνδρομή σου στο περιοδικό πχ "Μέταλλα και Μηχανές" (επιστημονικου ενδιαφέροντος), αλλά δεν μπορείς να βάλεις τη συνδρομή σου στο περιοδικό "Metal Hammer'...

 

Οι εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπαίνουν στα επαγγελματικά έξοδα. Μέχρι πέρυσι έμπαιναν στα έξοδα διαβίωσης, στο Ε1, αλλά νομίζω οτι απο φέτος (δλδ απο χρηση 2011) δεν μπορούν να μπουν.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης να συμπληρώσω, οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΤΕΕ μπαίνουν στα έξοδα κανονικά. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης να συμπληρώσω, οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΤΕΕ μπαίνουν στα έξοδα κανονικά. Σωστά?

 

 

Nαι, αυτά αποτελούν επαγγελματική δαπάνη και καταχωρούνται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει σήμερα ένα εγχειρίδιο με όλα τα φορολογικά θέματα που μας απασχολούν. Ελπίζω να είναι σύντομα διαθέσιμο στο φόρουμ.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, όταν πληρώνουμε κάποιον λογαριασμό στα ΕΛΤΑ και μας κρατάνε προμήθεια πχ 1 ευρώ, αυτό το ευρώ περνιέται επίσης στο βιβλίο εσ-εξ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ssouanis! Βασικά αυτό το σκέφτηκα σήμερα που πλήρωσα στα ΕΛΤΑ και στην απόδειξη αναφερόταν και η προμήθεια. Πάντα πληρώνω τους λογαριασμούς μέσω e-banking όπου όταν εκτυπώνω την "απόδειξη" αναφέρεται μόνο το ποσό του λογαριασμού που πλήρωσα και πουθενά η προμήθεια. Αυτή φαίνεται μόνο στην κίνηση του λογαριασμού μου ως ξεχωριστή πράξη. Σε αυτές τις περιπτώσεις πως περνάμε στο βιβλίο την προμήθεια? Με τι αποδεικτικό?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εγώ χρησιμοποιώ την ΕΤΕ για λογαριασμούς όπου δεν έχει προμήθεια ο λογαριασμός για τις αμοιβές... :)

Link to comment
Share on other sites

@letom,

 

Μόνο αν η προμήθεια είναι περασμένη στη τιμή ή στο τιμολόγιο. Αν το ebanking σε χρεώνει πχ 3 ευρώ, δεν μπορείς να το περάσεις γιατί αφενός δεν έχεις παραστατικό και αφετέρου δεν συνδέεται με το έξοδο.

 

Αν πχ πληρώσεις τη ΔΕΥΑΠ σε προποτζιδικο που σε χρεώνουν 50 λεπτά και η τιμή μαζι με την προμήθεια φαίνεται στην εκτύπωση μπορείς να το περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.