Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Συμφωνώ κ γω, το αν θα ξεχωρίσεις το 50% απο τωρα σε αλλη στήλη η οχι(οποτε θα το κανεις στο τέλος) ειναι θεμα παρουσίασης, αλλα σε καθε περίπτωση όλο το ποςο πρεπει να καταχωρηθεί. Απ οσο ξερω κ γω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναμόρφωση στο εισόδημα γίνεται στην κατάσταση φορ. αναμόρφωσης.

Αναμόρφωση στον ΦΠΑ πώς γίνεται, εφόσον θέλουμε να αναγράψουμε το πλήρες ποσό στο Βιβλίο Εσ-Εξ;

 

Απαντώντας στον εαυτό μου, καταλήγω σε δύο σενάρια και όποιος θέλει με διορθώνει:

1)Γράφουμε το πλήρες ποσό ΦΠΑ στην στήλη «εκπιπτώμενος ΦΠΑ»  και περνάει κανονικά και αθροιστικά με τα υπόλοιπα στον κωδ. 377 > 378. Μετά συμπληρώνουμε τον μή εκπιπτώμενο ΦΠΑ στα λοιπά αφαιρούμενα (κωδ. 412)

 

2)Σπάει το ποσό του ΦΠΑ: Γράφουμε τον εκπιπτώμενο ΦΠΑ στην στήλη «εκπιπτώμενος ΦΠΑ» και τον μή εκπιπτώμενο στην διπλανή στήλη «μη εκπιπτωμενος ΦΠΑ». Στην δήλωση Φ2 περνάει κατευθείαν ο εκπιπτώμενος ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω και εγώ μάλλον πρέπει να γίνει ξεχωριστή στήλη "μη εκπιπτόμενος Φπα" όπως λέει στο 2) ο gecko.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ georgegaleos. Πολύ αναλυτικός.

Έχω και μια ακόμα απορία για κάποιες αγορές και κάποιες παροχές υπηρεσιών που έχω ως έξοδα.

Για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οίκον έχω ανοίξει καδ εμπορίας και ανακαινίσεων.

Αγόρασα λέβητα ΦΑ από έναν προμηθευτή και μου έκοψε δύο παραστατικά, ένα ΤΔΑ για το λέβητα και ένα ΤΠΥ για την εγκατάσταση.

Μετέπειτα εγώ έκοψα αντίστοιχα παραστατικά στον πελάτη επί πιστώσει που τα έδωσα στην τράπεζα.

Για τα δύο παραστατικά που έκοψαν σε εμένα σε ποιες στήλες στο εσ.-εξ. τα βάζω; τις θεωρώ σαν Δαπάνες ΜΔΕ; ή υπάρχει κάποια άλλη στήλη καταχώρησης;

Εγώ προς το παρόν το μεν ΤΔΑ το έχω καταχωρήσει σε μια στήλη ξεχωριστή ''αξία αγορών με ΦΠΑ 23%''. και ΤΠΥ Στις δαπάνες ΜΔΕ.

Στην Φ2 σε ποιον κωδικό τις βάζω;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς αν εκπίπτει το ΦΠΑ και αν μπαίνει σαν έξοδο από το εισόδημα οι δαπάνες αγοράς:

1. Ψυγείου για το γραφείο;

2. Καρέκλας για το γραφείο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για το αν μια δαπάνη θα μπορεί να είναι-θεωρηθεί εκπιπτόμενη έχε κατά νού:

 

Υπό τις γενικές διατάξεις του άρθρου 22 του Ν 4172/2013 θα πρέπει οι σχετικές δαπάνες:
α) να πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της,
β) να αντιστοιχούν σε πραγματική συναλλαγή και η αξία της συναλλαγής να μην κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση,
γ) να εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά.
 
Με την προϋπόθεση ότι τα β και γ ισχύουν, αναζητείται (κατά τον πιθανό έλεγχο) κατά πόσο οι εν λόγω δαπάνες, ή το σύνολο αυτών πραγματοποιείται προς το συμφέρον της επιχείρησης, και από τη μεριά των επιχειρήσεων θα πρέπει να εκτιμηθεί και να τεκμηριωθεί με κάθε πρόσφορο μέσο, ότι οι δαπάνες αυτές αφορούν επιχειρηματική δραστηριότητα ή/και σε τι (ποσοστό) προσωπική δαπάνη.
 
Οι δυσκολίες που υπάρχουν από αυτόν τον τρόπος χειρισμού του νόμου είναι μεγάλες, αρκεί να σκεφτείς δαπάνες πχ καυσίμων, συντήρησης αυτοκινήτου, τηλεφωνίας.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θεωρώντας δηλαδή ότι στο ψυγείο έχω νερά, χυμους και αναψυκτικά για να προσφέρω στους πελάτες και την καρέκλα την χρειάζομαι για να δουλεύω δύο γραφείο, τοτε είναι προς το συμφέρον της επιχείρησης. Υπάρχει μήπως καμία εγκύκλιος ή καμία ΠΟΛ που να το κάνει πιο σαφές;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ...δικιο εχεις μερικα ειναι αυτονοητα...και αλλα οχι.

Δηλαδη η κορνιζα που θα παρω για τον τοιχο του γραφειου μου, η ηλ.σκουπα για να το καθαριζω, μια φωτογρφ. μηχανη για να βγαζω τα αυθαιρετα φωτο,ενα επιτραπεζιο ρολοι για να βλεπω ποσοι ωρα μιλαω με καποιον πελατη και δεν θα με πληρωσει για αυτο.......αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.