Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Απορία: Μηχανικός που έχει υπαχθεί στο άρθρο 39, παρ.9 του 4387/2016 (μισθωτός για τις ασφαλιστικές εισφορές), θα μπορεί να περνάει ως έξοδο στα βιβλία του το ποσοστό συμμετοχής του στις εισφορές;

 

Aσφαλώς και μπορεί ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ η επιχείρηση εργοδότης που θα υποβάλει και την ΑΠΔ στην οποία θα καταγραφεί η απασχόληση του επαγγελματία αυτού , να έχει πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές που προκύπτουν από αυτήν .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 2% υπερ τσμεδε που διναμε μεχρι πρότινος στις μελετες εκπιπτει απο τις δαπανες?

Μπορουμε να ζητησουμε απο το e tsmede τις συνολικες ετησιες καταβολες του 2%?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σχετικη εγκυκλιος (δεν την εχω προχειρη) οτι αποτελεί δαπανη εκπιπτωμενη.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είναι δαπάνη (το 2% δεν υπάρχει πλέον εννοείς το 1% υπέρ ΕΜΠ υποθέτω), βεβαίωση συγκεντρωτική δε ξέρω εαν δίνεται (και παλαιότερα δε θυμάμαι να έδινε το τσμεδε, αντιθέτως το τεε έδινε για το 2% επί της αμοιβής ), εγώ περνάω καθένα ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ που πληρώνω ξεχωριστά στα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μέχρι πρότινος τα περνούσα συγκεντρωτικά ανα τρίμηνο και έγραφα στο βιβλίο "Κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ τριμήνου"

Δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά ελπίζω να μην έχω προβλημα σε κάποιο μελλοντικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μέχρι πρότινος τα περνούσα συγκεντρωτικά ανα τρίμηνο και έγραφα στο βιβλίο "Κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ τριμήνου"

Δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά ελπίζω να μην έχω προβλημα σε κάποιο μελλοντικό έλεγχο.

 

Φορολογικά εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι δαπάνη (το 2% δεν υπάρχει πλέον εννοείς το 1% υπέρ ΕΜΠ υποθέτω), βεβαίωση συγκεντρωτική δε ξέρω εαν δίνεται (και παλαιότερα δε θυμάμαι να έδινε το τσμεδε, αντιθέτως το τεε έδινε για το 2% επί της αμοιβής ), εγώ περνάω καθένα ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ που πληρώνω ξεχωριστά στα έξοδα.

 

Και εγώ το ίδιο κάνω απλώς τώρα έχει αλλάξει από την Εθνική το ότι  σου δείνουν μια απόδειξη πληρωμής η οποία παει στην πολεοδομία, εμείς σαν έξοδο μπορούμε να βάλουμε φωτοτυπία?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο κάνω απλώς τώρα έχει αλλάξει από την Εθνική το ότι  σου δείνουν μια απόδειξη πληρωμής η οποία παει στην πολεοδομία, εμείς σαν έξοδο μπορούμε να βάλουμε φωτοτυπία?

 

Mπορειτε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

φαντάζομαι έχει τεθεί αρκετές φορές το ερώτημα αλλά θέλω να είμαι up to date.

μπορεί να ενοικιαστεί ένας χώρος που είναι διαμέρισμα και να αποτελέσει έδρα γραφείο Ε.Ε? το μισθωτήριο λογικά θα πρέπει απαραίτητα να γράφει διαμέρισμα?

 

βάσει της ισχύουσας σήμερα νομοθεσίας: τί ποσοστό του ενοικίου θα εκπίπτει για ενοίκιο γραφείου και τι ποσοστό για ενοίκιο κατοικίας?

ο σκοπός είναι η μείωση του φόρου...ανάγκη για μεγάλο χώρο γραφείου δεν υπάρχει...αλλά για ένα χώρο διαμερίσματος-γραφείου ~50τ.μ. που τα 20τ.μ. να χρησιμοποιούνται ως γραφείο...

προς την κατεύθυνση αυτή τί θα ήταν καλύτερο να αναζητήσω για ενοικίαση με σκοπό πάντα τη μείωση του φόρου?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή σας μέρα

Μέχρι τι χρηματικό όριο μπορώ να πληρώσω με μερητά για την αγορά εξοπλισμού μου προκειμένου να μπορέσει αυτό (το τιμολόγιο) να περαστεί κανονικά στα έξοδα μου, προκειμένου να μην έχω πρόβλημα? Παλαιότερα θυμάμαι μεχρι 500ευρώ μπορουσα να πληρώσω με μετρητά και δεν υπήρχε προβλημα. Έχει αλλαξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.