Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση πισίνας


Recommended Posts

Διαφωνώ γενικά με την λογική "κάνω τα στραβά μάτια" και "τα βρίσκω με τον αρχαιολόγο". Είναι αντιεπαγγελματικό και υποτιμάει και τον εαυτό σου και τις γνώσεις σου αλλά και τον αρχαιολόγο. Είναι η εύκολη λύση του δεν κοπιάζω και με λίγο "αξιοπρεπές" γλείψιμο τα καταφέρνω. Είναι η τακτική του κακού επαγγελματία που "κλαίγεται" λίγο για να πάρει τη δουλειά και να του βάλουν μια υπογραφή στην εφορία.

Αξιοπρέπεια μηδέν, αρκεί να γίνεται η δουλειά.

 

Είναι πολλοί μηχανικοί όμως που δυσκολεύονται να λαδώσουν και να παραβούν το νόμο. Γιατί να ενθαρρύνουμε μια τέτοια συμπεριφορά;

Το θέμα είναι να βρεις λύση που να είναι νόμιμη και αποδεκτή για τον πελάτη σου. Εκεί είναι η πρόκληση! Αν θες πάλεψε το αλλιώς άνοιξε ένα ψιλικατζίδικο να μην κάνεις τίποτα.

 

Τα λαδώματα κάποτε πρέπει να τελειώσουν, η μηχανή είναι τόσο σάπια που όσο λάδι και να βάζεις δε δουλεύει πλέον καλά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και το σημαντικότερο είναι πως όλα κάποτε βγαίνουν στην φόρα.

Υπάρχει το google earth, αεροφωτογραφίες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Και δεν λέει να περνάς από πειθαρχικό ΤΕΕ για την παρανομία του άλλου.

 

Άσε που το πιθανότερο είναι η πισίνα (ως αυθαίρετη) να έχει κακοτεχνίες (διαρροές, ανεπαρκή επικάλυψη οπλισμού, να μην υπερχειλίζει ομοιόμορφα κλπ) και "νομιμοποιείται" ο ιδιοκτήτης να κυνηγήσει τον μηχανικό για όλα αυτά (αφού θα είναι και καλά ο επιβλέπον).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω μία ανάλογη περίπτωση με νομιμοποίηση πισίνας και είμαι στο δίλημμα νέα άδεια ή νομιμοποίηση με το άρθρο 22. Ομολογώ ότι η περίπτωση νέας άδειας με προβληματίζει καθώς σύμφωνα με τον Ν.3843/10 στα περί ταυτότητας κτιρίων, ζητάει να υπάρχει video από όλα τα στάδια της κατασκευής, κάτι το οποίο δεν θα υπάρχει εφόσον πρόκειται για εικονική άδεια. Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται το video και τα υπόλοιπα όσα ζητάει ο Ν.3843/10;

 

Στην περίπτωση μου πάντως ο ιδιοκτήτης δηλώνει την πισίνα στην εφορία από την στιγμή που κατασκευάστηκε. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει την νομιμοποίηση ή έκδοση νέας άδειας.

 

Καμία πρόταση για το πως να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, έχω και εγώ μια περίπτωση νομιμοποίησης πισίνας εμβαδού 100μ² που κατασκευάστηκε χωρίς άδεια το 1995(δηλώνεται στην εφορία) και ο ιδιοκτήτης θέλει να την νομιμοποίηση γιατί του αποστάληκε έγγραφο από την εφορία να πιστοποίηση της ημερομηνίας κατασκευές από την πολεοδομία.

 

Στο διαδυκτιο κυκλοφορούν πρόσφατα άρθρα τα οποία γράφουν ότι στον νομό των αυθαιρέτων θα εντάσσονται και οι πισινές για τακτοποίηση με πρόστιμο 100 ε/τμ. Οπότε με 10.000ε θα μπορεί μελλοντικά να τακτοποιηθεί, παρόλα αυτά είναι προτιμότερο να βγει οικοδομική άδεια.

α)γιατί θα είναι νόμιμη και όχι τακτοποιημένη για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα β)τις αμοιβές θα τις πάρουν μηχανικοί και όχι το κράτος(όπως και στα αυθαίρετα οι αμοιβές προφανώς θα είναι κατά πολύ χαμηλότερες από την έκδοση οικοδομικής αδείας.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει νομιμοποίηση κάποιος πισίνα(προκατ) και γνωρίζει ποια είναι η διαδικασία, ποιες μελέτες χρειάζονται, αν έχει ικα, υπολογισμός προστίμου, με ποιο τρόπο υπολογίζονται οι αμοιβές;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχω και εγώ ένα πελάτη όπου έχει πισίνα, η οποία όμως δεν «φαίνεται» πουθενά στην οικ. Άδεια ( η άδεια είναι του 1990) , ούτε έχει δηλωθεί ποτέ στη εφορία. Τωρα, θέλει να τη νομιμοποιήσει, και μου ανέθεσε την διαδικασία.

Και ρωτώ λοιπόν εγώ με τη σειρά μου: 1)Μπορεί Τοπογράφος Μηχανικός να υπογράψει φάκελο νομιμοποίησης πισίνας? 2) Το σύστημα υπολογισμού του ΤΕΕ έχει κάτι που να με βοηθήσει να υπολογίσω την ελαχίστη αμοιβή μηχανικού? Ρωτώ γιατί εγώ που το έψαξα δεν έβγαλα ακρη. Μπορει κάποιος συνάδελφος που έχει ολοκληρώσει μια αντίστοιχη διαδικασία να με βοηθήσει? ( βοήθεια από τον Chuck Norris επιθυμητή!) Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως μπορείς. Το σύστημα του τεε έχει για πισίνα. Λογικά το περνάς σαν να βγάζεις κανονική άδεια, ίδια αμοιβή είναι με τη διαφορά ότι δεν έχεις επίβλεψη. Τώρα αναλυτικό ή συμβατικό δεν ξέρω, ίσως να γίνεται και με συμβατικό. Νομίζω κάποιος συνάδελφος είχε αναφέρει νόμο για συμβατικό προϋπολογισμό όμως δεν βρίσκω αυτή την στιγμή αντίστοιχη τοποθεσία να σε παραπέμψω, γι αυτό με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μου έτυχε το εξής περίεργο και θα ήθελα να το μοιραστώ:

πελάτης μου ζήτησε να νομιμοποιήσω πισίνα που υπάρχει σε συγκρότημα ενοικιαζόμενων δωματίων κατασκευασμένο το 1995.

Ψάχνοντας λίγο σχέδια και τοπογραφικά και κατόπιν επι τόπου επίσκεψης, είδα ότι η πισίνα είχε κατασκευαστεί μισή στο οικόπεδο του πελάτη μου και μισή στο διπλανό οικόπεδο, το οποίο ανήκει σε Τραπεζα και το οποίο οικόπεδο ο πελάτης μου το νοικιάζει (μου έδειξε ενοικιαστήριο) για να μεγαλώσει το χώρο της επιχείρησής του!!! (δεν ξέρω αν ήταν τόσο σαίνια τα μαστόρια που την κατασκεύασαν ή το έκαναν εκ του πονηρού)... το θέμα είναι σε αυτη την περίπτωση μπορεί να νομιμοποιηθεί??? υπάρχει περίπτωση να μπλέξω και να με τρέχει η Τράπεζα???

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε το εξής περίεργο και θα ήθελα να το μοιραστώ:

πελάτης μου ζήτησε να νομιμοποιήσω πισίνα που υπάρχει σε συγκρότημα ενοικιαζόμενων δωματίων κατασκευασμένο το 1995.

Ψάχνοντας λίγο σχέδια και τοπογραφικά και κατόπιν επι τόπου επίσκεψης, είδα ότι η πισίνα είχε κατασκευαστεί μισή στο οικόπεδο του πελάτη μου και μισή στο διπλανό οικόπεδο, το οποίο ανήκει σε Τραπεζα και το οποίο οικόπεδο ο πελάτης μου το νοικιάζει (μου έδειξε ενοικιαστήριο) για να μεγαλώσει το χώρο της επιχείρησής του!!! (δεν ξέρω αν ήταν τόσο σαίνια τα μαστόρια που την κατασκεύασαν ή το έκαναν εκ του πονηρού)... το θέμα είναι σε αυτη την περίπτωση μπορεί να νομιμοποιηθεί??? υπάρχει περίπτωση να μπλέξω και να με τρέχει η Τράπεζα???

 

Αυτό είναι ένα θέμα με την τράπεζα και το άλλο θέμα είναι πως θα το δηλώσεις στο σύστημα του ΤΕΕ ότι πάει για νομ/ση, γιατί μέχρι στιγμής αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει η δυνατότητα, βάζοντας τα τ.μ. της πισίνας το σύστημα δεν το αντιλαμβάνεται ως κτίριο και συνεχίζει στον υπολογισμό προστίμου, ενώ δεν θα έπρεπε (παρά μόνο τον υπολογισμό του παραβόλου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!!

πήγα σήμερα ωραιος ωραιος στη πολεοδομία και ξεκινησα πληρότητα για νομιμοποίηση πισίνας! η περιοχή έχει αρχαιολογία και δεν το σκέφτομαι καν να βγάλω καινούργια άδεια γιατί φοβάμαι την ενδεχόμενη αυτοψία από την αρχαιολογία ( αν γινόταν ποτέ) αλλά κυρίως το γεγονός ότι παραμένεις ανοιχτός στα χαρτιά τους ότι δεν τους κάλεσες για αυτοψία, ακόμα και αν το θεωρούν βλακεία να τους καλείς σε εκσκαφή σε μπάζωμα!

 

στην πληρότητα μου ζήτησαν αρχαιολογία και τους λέω : τί αρχαιολογία αφου είναι κατασκευασ΄μένη και το σκάμμα έχει γίνει!! το 1990 που φτιάχτηκε το σπίτι με νόμιμη άδεια δεν υπήρχε αρχαιολογία στην περιοχή και δεν έχουν βεβαίωση από τον παλιό φάκελο!!!

 

Τώρα καλούμαι να πάω στην αρχαιολογία με τοπογραφικά αρχιτεκτονικά και τομές και να ζητήσω βεβαίωση για την συμπεριλάβω στον φάκελο!!

το θέμα είναι κινδυνεύω από την αρχαιολογία με καμία κύρωση εφόσον η πισίνα δηλώσω ότι κατασκευάστηκε με την οικοδομή το 1990 που δεν υπήρχε αρχαιολογία στην περιοχή τότε?

 

Το πρόστιμο ανέγερσης πράγματι υπολογίζεται ( και είναι όσο και ο προυπολγισμός) με αναλυτικό προϋπολογισμό και το πρόστιμο διατήρησης είναι πράγματι 10% για τον πρώτο χρόνο και 2% για κάθε επόμενο! - δια στόματος της κυρίας στα φορολογικά!

 

για το διάγραμμα κάλυψης δεν το ήξερα οτι απαιτείται αλλά δνε έχω φτάσει ακόμα εκεί γιατί έφαγα "πόρτα" στη πληρότητα λόγω αρχαιολογίας!

 

το ΙΚΑ έχει πρόστιμο της τάξης του 45% επί των εισφορών (περίπου 45 ένσημα βάσει΄πίνακα 1Α) 10% αν θυμάμαι καλά για τον πρώτο μήνα μετά την παράβαση και 3% για κάθε επόμενο!!

 

Για κάποιον που έχει δηλώσει ότι η πισίνα φτιάχτηκε το 2009/νοέ το πρόστιμο στο ΙΚΑ είναι περίπου 1500ευρώ

 

αυτά προς το παρόν

 

αυριο πάω στην αρχαιολογία να δω τι θα τραβήξω!!!

 

πάντως η όλη διαδικασία είναι ψυχοφθόρα διότι σε αντιμετωπίζουν λές και η παράβαση είναι δική σου και όχι του πελάτη και σε επικρίνουν έχοντας και άποψη!!!!

 

Καλησπέρα, απ'ότι βλέπω έχεις καιρό να μπείς στο forum αλλά επείδη έχω μια παρόμοια περίπτωση νομιμοποιησης πισίνας με τον 4014 που έχει αρχαιλογία, τελικά σου δημιουργήσαν πρόβλημα ή ηταν τυπική διαδικασία εφόσον ήταν κατακσευασμένη η πισίνα? Όποιος άλλος συνάδελφος του έχει τύχει ανάλογη περίπτωση παρακάλω να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, 

 

πισίνα ξενοδοχείου η οποία θα δηλωθεί στον 4178/13  σαν αυθαίρετη και  θέλουμε για αυτή να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης.

 

Γνωρίζει κανείς ποιες μελέτες και δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσουμε στην πολεοδομία  ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.