Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

σε αντιστοιχη περιπτωση προχωραω πρωτα προσθηκη και εμτα τα υπολοιπα..

να ειμαι και ησυχος...

 

τα παραβολα 350 για καθε χωρο...υπογειο ....κλειστη θεση....και ξεχωριστα η πυλωτη που θα πρεπει να υπογραψουν και οι υπολοιποι ιδιοκτητες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση.

Λεω αυριο να παω να ρωτησω κ στην Πολεοδομια καλου κακου, να ειμαι σιγουρος, γιατι μεχρι να βγει η αδεια προσθηκης θα εχει επελθει ο καιρος για τις νομιμοποιησης.

Παντως στην Εγκυκλιο 5/3.5.2010, στο Αρθρο 6 Παραγραφο 7 αναφερει οτι οι ρυθμιζομενοι χωροι δεν προσμετρουνται στον Σ.Δ. κ στους λοιπους ορους δομησης που ισχυουν στην περιοχη, με την προϋποθεση να επιτρεπεται η νεα χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ το post κάθε μέρα, ελπίζω να μην μου έχει διαφύγει και επαναλάβω ερώτηση που έχει γίνει...

Σε πυλωτή 100m² με ύψος 2.20m , έχουν "κλειστεί" 25m² και χρησιμοποιούνται σαν βοηθητικός χώρος (αποθήκη-γυμναστήριο) με ύπαρξη όμως λουτρού. Τακτοποιείται???... Επαναλαμβάνω το ύψος 2.20m.....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν ξαναπάω στην αρχή αλλά να το καταλάβω: κλειστό πάρκινγκ που μεγάλωσε και έγινε ένα φίλτατο δυαράκι σε πυλωτή όλα αυτά. Τακτοποιείται; Κάνεις αποτύπωση και νέο σχέδιο για να δείξεις τι ακριβώς χτίστηκε;

 

β' ερώτημα: σε κάποια πολεοδομία μου είχαν πει παλιά να αφαιρέσω τον αέρα της πυλωτής στον υπολογισμό του όγκου του κτιρίου. Εδώ όμως μιλάμε για ιδεατό στερεό ουσιαστικά. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν ξαναπάω στην αρχή αλλά να το καταλάβω: κλειστό πάρκινγκ που μεγάλωσε και έγινε ένα φίλτατο δυαράκι σε πυλωτή όλα αυτά. Τακτοποιείται; Κάνεις αποτύπωση και νέο σχέδιο για να δείξεις τι ακριβώς χτίστηκε;

Ναι τακτοποιείται ΑΛΛΑ

Το σχέδιο το αρχικό της πιλωτής/Κ.Χ.Σ. και εκεί πάνω σχεδιάζεις το νέο περίγραμμα του χώρου. Αυτό επί 2 γιατί θα υποβάλεις 2 φακέλους.

α) φάκελος (ιδιοκτήτης Κ.Χ.Σ.) σε κατοικία

β) φάκελος (πιλωτή + υπογραφές από όλους + εξουσιοότηση από όλους) σε κατοικία.

 

β' ερώτημα: σε κάποια πολεοδομία μου είχαν πει παλιά να αφαιρέσω τον αέρα της πυλωτής στον υπολογισμό του όγκου του κτιρίου. Εδώ όμως μιλάμε για ιδεατό στερεό ουσιαστικά. Σωστά;

Δεν παίζει κανένα ρόλο για την τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Σε κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτή, η οποία ανήκει κατ' αποκλειστική χρήση σε διαμέρισμα του Α' ορόφου και έχει μετατραπεί σε κατοικία, το πρόστιμο τακτοποίησης, με τι συντελεστή το υπολογίζουμε, με 7,5% ή με 6%?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η κλειστή θέση στάθμευσης είναι οριζόντια ιδιοκτησία και δεν ανήκει με αποκλειστική χρήση . Ετσι είναι μόνο οι ανοικτές θέσεις οπότε έχεις ιδιοκτησιακό πρόβλημα .

 

Αν είναι οριζόντια ιδιοκτησία τότε με 6% αφού η χρήση είναι κατοικία .

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φάνηκε περίεργο όταν το είδα. Το αναφέρει όμως ρητά στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Και ναι έχει χιλιοστα. Ενώ στην γονική παροχή του διαμερίσματος δεν αναφέρει πουθενα την κλειστή θέση σταύθμευσης, ενώ ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι την έχει κάνει γονική παροχή η μητέρα του μαζι με το διαμέρισμα. Ας το ψάξουν με συμβολαιογράφο.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι για την επιλογή του συντελεστή για τον υπολογισμό του προστίμου, παίρνουμε την νέα χρήση της ιδιοκτησίας, και όχι αυτή που είχε σύμφωνα με την οικ. άδεια. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.