Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

μισο λεπτο γιατι μπερδευτικα

 

οπότε ας πουμε οτι καταφέρνουμε να παρουμε τη σφραγίδα που λέει και για τη ρύθμιση

 

απο που θα προκύπτει ότι πρόκειται για αυτοτελη χώρο? αφου είτε ρυθμίστηκε πατάρι (που δεν χρειάζεται χώρια ρευμα), είτε ημιυπαίθριος (που δεν χρειάζεται χωρια ρευμα), είτε πιλωτή σε κατοικία (που χρειάζεται χώρια ρεύμα) αυτό δεν θα φαίνεται στη σφραγίδα.

 

και αν εγω σε μεγάλη πιλωτή έχω κανει 5 διαμερίσματα πως θα πεισω την ΔΕΗ να μου δώσει 5 μετρητές (αφού απο πουθενα δεν θα προκύπτει αυτό στον φάκελο της ρύθμισης - μια ενιαία διαγράμμιση θα έχει η πολεοδομία)

 

αρχιζω να νομιζω ότι είχε δίκιο ο υπάλληλος που έλεγε ότι δεν παίρνουν ρεύμα οι χώροι που προέκυψαν από το μηδεν και όχι ως επέκταση νόμιμων

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειναι αυθαιρετος ο αριθμός μετρητων -παροχων που θα πάρεις. Εξαλλου υπάρχει και το σφραγισμένο χαρτι του ηλεκτρολόγου που περιγραφει την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο γιατι μπερδευτικα

 

οπότε ας πουμε οτι καταφέρνουμε να παρουμε τη σφραγίδα που λέει και για τη ρύθμιση

 

απο που θα προκύπτει ότι πρόκειται για αυτοτελη χώρο? αφου είτε ρυθμίστηκε πατάρι (που δεν χρειάζεται χώρια ρευμα), είτε ημιυπαίθριος (που δεν χρειάζεται χωρια ρευμα), είτε πιλωτή σε κατοικία (που χρειάζεται χώρια ρεύμα) αυτό δεν θα φαίνεται στη σφραγίδα.

 

και αν εγω σε μεγάλη πιλωτή έχω κανει 5 διαμερίσματα πως θα πεισω την ΔΕΗ να μου δώσει 5 μετρητές (αφού απο πουθενα δεν θα προκύπτει αυτό στον φάκελο της ρύθμισης - μια ενιαία διαγράμμιση θα έχει η πολεοδομία)

 

αρχιζω να νομιζω ότι είχε δίκιο ο υπάλληλος που έλεγε ότι δεν παίρνουν ρεύμα οι χώροι που προέκυψαν από το μηδεν και όχι ως επέκταση νόμιμων

 

Αν εχεις 5 χωρους σε μια πυλωτη θα κανεις 5 φακελους σαν ξεχωριστες ιδιοκτησιες που θα ναι

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι είναι (ή θα έπρεπε να είναι) όπως λες

πάλι στο σφραγισμένο έντυπο δεν θα φαίνεται αυτό

 

όπως και να έχει είναι άλλο ένα θέμα που κάποτε θα διευκρινίσει επαρκώς το υπουργείο

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι είναι (ή θα έπρεπε να είναι) όπως λες

πάλι στο σφραγισμένο έντυπο δεν θα φαίνεται αυτό

 

όπως και να έχει είναι άλλο ένα θέμα που κάποτε θα διευκρινίσει επαρκώς το υπουργείο

 

Φανταζομαι οτι στην σφραγιδα που θα μπαινει, θα συμπληρωνεται απο τον υπαλληλο ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ το εμβαδον και το ειδος του χωρου ( PILOTIS, γκαραζ )...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι.είναι η πρώτη φορά που αναρτώ απορία μου αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα...η ερώτηση μου είναι η εξής..σε κατοικία με κλεισμένη πυλωτή σε ολο το εμβαδό τησ απο 2 ανεξάρτητους χώρους που ανήκουν στο ιδιον ιδιοκτήτη καταθέτω 1 ή 2 φακέλους στην πολεοδομία?

 

επίσης αν δεν υπερβαίνουν τα τετραγωνικά τον συντελεστή δόμησης τότε δεν γίνεται τακτοποίηση?αν ο 1 χώρος δεν υπερβαίνει τα τετραγωνικά ενω ο άλλος τα υπερβαίνει τότε τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείς κανονικά δεν εμπλέκεις Σ.Δ. αν έχεις υπόλοιπο, δεν το λέει πουθενά άλλωστε. Από τη στιγμή που άλλαξε η χρήση σε κύρια καθ' υπέρβαση αδείας τακτοποιείς κανονικά και κρατάς υπόλοιπο Σ.Δ. καβάτζα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει παρακαλώ για μια επιβεβαίωση για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για την εξής περίπτωση:

 

Κλειστή θέση στάθμευσης (δηλωμένη στην πολεοδομία) στην Pilotis της οικοδομής η οποία σύμφωνα με τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος "Α", έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα και έχει "μεγαλώσει" καταλαμβάνοντας κοινόχρηστο χώρο.

 

1. Κάνω φάκελο για ρύθμιση Η/Χ του διαμερίσματος "Α" στον οποίο συμπεριλαμβάνω την αλλαγή χρήσης στον κλειστό χώρο στάθμευσης και αναφέρω τον κοινόχρηστο χώρο που καταλήφθηκε ξεχωριστά ή τον συμπεριλαμβάνω στα τ.μ. του ΚΧΣ? ή κάνω ξεχωριστό φάκελο για τον κοινόχρηστο χώρο με ΥΔ των ιδιοκτητών της οικοδομής?

 

Επίσης, οικοδομή με άδεια 12/06 που έχει περατωθεί κατα 80%, έχει γίνει αναθεώρηση για παράταση χρόνου αδείας επ'αορίστου τον 9/10 υπάγεται στη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα.

Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει στο εξής: Χώρος στην pilotis ο οποίος προορίζεται για αποκλειστική χρήση, όπως αναφέρεται και στην κάτοψη ισογείου, έχει κλειστεί και έχει γίνει αποθήκη-βοηθητικός χώρος. Υπάγεται στις ρυθμίσεις του νόμου 3843??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.