Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Το ιδιοκτησιακό καθεστώς της πλάκας αφορά ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες και πρέπει να υπάρχει η απόφαση της γενικής συνέλευσης, για να προχωρήσουν στην αποκατάσταση της στεγανοποίησης ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ. μην ξεχνάς την έννοια κοινόκτητος.

Όσο για την μικρής κλίμακος δεν θυμάμαι να προβλέπεται κάτι για επισκευή στεγάνωσης. Δες το αρθ22 ΓΟΚ "μεμονωμένες επισκευές για λόγους χρήσης, υγιεινής κ προστασίας κτιρίων".

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο εμένα,

μπορώ να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, αν απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή κανονικής άδειας για βαφή τμήματος πρόσοψης πολυκατοικίας με κρεμαστή σκαλωσιά? θεωρείται κ αυτό ικρίωμα παρότι δεν χρειάζεται να στηθεί κάπου?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο εμένα,

μπορώ να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, αν απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή κανονικής άδειας για βαφή τμήματος πρόσοψης πολυκατοικίας με κρεμαστή σκαλωσιά? θεωρείται κ αυτό ικρίωμα παρότι δεν χρειάζεται να στηθεί κάπου?

]

 

ΓΟΚ/73 Αρθ.118 παρ.1: Μεμονωμένες επισκευές

 

Αδεια δεν απαιτείται δι' εσωτερικούς χρωματισμούς, δι' εξωτερικούς χρωματισμούς, όταν δεν γίνεται χρήσις ικριωμάτων..

Γνώμη μου είναι ότι είτε κρεμαστή είτε όχι έχεις σκαλωσιά, άρα λογικά χρειάζεσαι άδεια. Aν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας με διορθώσει..

 

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

κάποιος πελάτης μου ανακαίνισε τον επαγγελματικό του χώρο με επιδότηση. Μέσα στις εργασίες που έκανε (εσωτερικό) έκανε και αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα.

Του (μου) ζητήθηκε λοιπόν να παρουσιάσουμε άδεια μικρής κλίμακας για την αντικατάσταση.

 

Εκτός από αντίγραφο της άδειας (θεωρημένο από την πολεοδομία) και φωτογραφίες της πρόσοψης του κτηρίου θα χρειαστούν και σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

]

 

ΓΟΚ/73 Αρθ.118 παρ.1: Μεμονωμένες επισκευές

 

Αδεια δεν απαιτείται δι' εσωτερικούς χρωματισμούς, δι' εξωτερικούς χρωματισμούς, όταν δεν γίνεται χρήσις ικριωμάτων..

Γνώμη μου είναι ότι είτε κρεμαστή είτε όχι έχεις σκαλωσιά, άρα λογικά χρειάζεσαι άδεια. Aν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας με διορθώσει..

 

την ίδια απάντηση πήρα και από την πολεοδομία πάνω - κάτω όποτε πάω για καινούργια άδεια. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Εργασίες μικρής κλίμακας σε διαμέρισμα στον Δήμο Θεσ/νίκης το οποίο βρίσκεται σε οικοδομή η οποία είχε υποστεί κάποιες ζημιές στον σεισμό του ‘78 και δεν υπάρχει βεβαίωση αποκατάστασης αυτών είναι δυνατόν να εγκριθούν. Πιο συγκεκριμένα στην έκθεση ελέγχου ζημιών της ΥΑΣΒΕ έχει χαρακτηριστεί κίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Ισόγειο κτήριο κατοικίας, αυθαίρετο. Εχει γίνει εξαίρεση από κατεδάφιση.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε εργασίες συμμαζέματος του σπιτιού.

- Αλλαγή κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα

- Αλλαγή πατώματος

- Ενοποίηση δύο χώρων με γκρεμισμα τμήμα τοίχου

- Δημιουργία μιας πόρτας εσωτερικής σε ένα δωμάτιο

Στο διάγραμμα της κάτοψης της εξαίρεσης από κατεδάφισης, το κτήριο δεν φαίνεται να έχει κολώνες σε κανένα σημείο.

 

Από την αρμόδια πολεοδομία μου είπαν πως δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για τα παραπάνω καθώς δεν μπορεί να γίνει καμία αλλαγη στην μορφή του κτηρίου όπως αυτή εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση.

Ξέρει κανείς εάν ισχύει κάτι διαφορετικό?

Εκτός της αλλαγής των πατωμάτων και των κοθφωμάτων που από όσα διάβασα είναι εργασίες που εμπίπτουν στο αρ. 22 του ΓΟΚ (διορθώστε με αν κάνω λάθος) για τις υπόλοιπες εργασίες διαρρύθμισης πως μπορεί να κινηθεί ο ιδιοκτήτης? Με οικοδομική άδεια ή δεν μπορεί να τις κάνει καθόλου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

....

 

- Ενοποίηση δύο χώρων με γκρεμισμα τμήμα τοίχου

- Δημιουργία μιας πόρτας εσωτερικής σε ένα δωμάτιο

Στο διάγραμμα της κάτοψης της εξαίρεσης από κατεδάφισης, το κτήριο δεν φαίνεται να έχει κολώνες σε κανένα σημείο.

...

...

...

πως μπορεί να κινηθεί ο ιδιοκτήτης? Με οικοδομική άδεια ή δεν μπορεί να τις κάνει καθόλου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ανεξάρτητα από ζητήματα πολεοδομικών απαιτήσεων, πριν ρίξει οποιοδήποτε τοίχο σε κτίσμα με φέρουσα τοιχοποιία να κάνει ένα προσεκτικό στατικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.