Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Akaliak καλημέρα,

να συνεισφέρω κι εγώ στο συνάδελφο.

Εδώ (αν ήδη δεν το έχεις δει) έχω "ανεβάσει" πιστεύω όλα τα σχετικά με το ΙΚΑ έντυπα που θα χρειαστείς σε μια ΕΕΜΚ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλού κακού....κάνε και μια τεχνική έκθεση στο ΙΚΑ, αναφορικά με την επιφάνεια (επιχρισμάτων και χρωματισμών) όπως αυτά προκύπτουν από προμετρήσεις, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε τυχόν έλεγχο  

Link to comment
Share on other sites

καλού κακού....κάνε και μια τεχνική έκθεση στο ΙΚΑ, αναφορικά με την επιφάνεια (επιχρισμάτων και χρωματισμών) όπως αυτά προκύπτουν από προμετρήσεις, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε τυχόν έλεγχο  

 

Βαγγέλη, αν υπάρχει διάθεση και χρόνος, στείλε μου με pm (ή ανέβασε εδώ, να το πάρω με την άδειά σου εννοείται) ένα γενικό ίσως υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης να το προσθέσω στο προηγούμενο link στα downloads που ανέφερα.

Εννοείται ότι για λόγους τάξης θα κάνω και αναφορά στην συνεισφορά σου αλλά και στο συγκεκριμένο νήμα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καμία σκέψη για το #527  :confused: Πήγα πριν λίγο και από πολεοδομία και ο υπάλληλος με ξεπέταξε λέγοντάς μου ότι καλά το σκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

λειπουν καποια στοιχεια

-τι σημαινει να κλεισεις  ενα τμημα του καταστηματος και να γινει κοινοχρηστο?

-υπερ ποίου θα ειναι η κοινοχρησια?

-πως εχει το ιδιοκτησιακο σημερα?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, λοιπόν πρόκειται για πολυκατοικία που αποτελείται από το κατάστημα (υπόγειο-ισόγειο-πατάρι) που ανήκει στον πελάτη μου και από πάνω έχει άλλους 4 ορόφους με διαμερίσματα. Τα διαμερίσματα ΔΕΝ έχουν πρόσβαση προς τον ακάλυπτο...ωστόσο στο επίπεδο του ημιορόφου υπάρχει μία πόρτα η οποία οδηγεί από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο προς το πατάρι του καταστήματος. Επομένως πολύ εύκολα. κατασκευάζοντας έναν τοίχο δημιουργούμε συνέχεια στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο ώστε να μπορούν και οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων να έχουν πρόσβαση στον ακάλυπτο.

 

ΑΠΟΡΙΑ:

έστω ότι κάνω δήλωση Ν.4178/13 μία λοιπή παράβαση....έπειτα θέλω να βγάλω Ε.Ε.Μ.Κ....μπορώ να θεωρήσω ότι κάνω εσωτερικές διαρρυθμίσεις? Αλλάζουν ηλεκτρολογικά- μηχανολογικά και παθητική πυροπροστασία? Το 1978 που βγήκε η άδεια δεν απαιτούνταν καν παθητική...ποια είναι η γνώμη σου?

post-64919-0-44111200-1507830160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα

ζητας να ανοιξεις μια πορτα στο "κεφαλοσκαλο" να κοψεις ενα τμημα απο μια συγκεκριμενη ΟΙ

και να το κανεις διαδρομο προς μια σκαλα που θα κατεβαινει στον ακαλυπτο.

 

 Εαν ηδη το ειχαν κανει, θα ειχες ενα παταρι μικροτερο λογω επεκτασης σε αυτο ενος κοινοχρηστου διαδρομου

[αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια κατα τον 4178]

και μια αυθαιρετη διανοιξη πορτας και μια κατασκευη σκαλας...

Τα τακτοποιουσες και τελειωνες.

Την επαυξηση  των κοινοχρηστων και την μειωση του παταριου θα τα "ελυνε"  καποτε η ταυτοτητα.

 

Το προβλημα εστιαζεται  στο πώς μπορεις να κανεις "διαχωρισμο"  μετα απο  αδεια  αλλά και να αλλαξεις απο κυρια  σε "κοινοχρηστη" την χρηση ενος τμηματος μιας ΟΙ.

Θα μιλησεις με τον συμβολαιογραφο, να σου πει το "αστικο μερος" της υποθεσης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω καταλαβαίνω το σκεπτικό σου...το θέμα μου  είναι όμως ότι στόχος όλων αυτών είναι να υπάρχει πρόσβαση όπως είπα στον ακάλυπτο κι έπειτα να γίνει τροποποίηση του πίνακα αναλογιών...υποθέτω ότι επιβάλλεται και τροποποίηση σύστασης...θέλουν άλλωστε όλοι οι ιδιοκτήτες να τα έχουν όλα νόμιμα, έτσι μου είπαν, οπότε?

Άντε και δίνεις αν χρειαστεί βεβαίωση νομιμότητας για το κατάστημα...στα υπόλοιπα δεν θα υπάρχει κόλλημα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.