Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΔΟΥ-ΙΚΑ:

 

Μετά από πολλές συζητήσεις & ερωτήσεις, κατάφερα και πήρα τα παρακάτω έγγραφα:

 

1. Βεβαίωση από το ΤΕΕ ότι ειμαι μέλος και ότι η άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι σε ισχύ. Η βεβαίωση ισχύει για 6 μήνες, την πήρα σε 2 ημέρες αφότου κατέθεσα ειδική αίτηση, και την εκδίδει το Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η βεβαίωση έχει νόημα μόνο αν συνοδεύεται από αντίγραφο της αρχικής Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος (του πάπυρου δηλαδή), οπότε βάλτε στο φάκελο και μία κόπια της άδειας (δε σας την ξαναδίνουν, πρέπει να βρείτε αυτήν που σας δώσαν όταν γραφτήκατε στο ΤΕΕ).

 

2. Βεβαίωση από το ΤΕΕ για κάθε νόμιμη χρήση ότι είμαι μέλος και έχω εξοφλήσει τις εισφορές μου μέχρι 31.12 . Τη βεβαίωση την πήρα άμεσα, και την εκδίδει το Τμήμα Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών.

 

3. Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ η οποία είναι τυποποιημένη, και ΔΕΝ αναγράφει τίποτα ούτε για κάθε νόμιμη χρήση ούτε για είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο. Μου είπαν οι υπάλληλοι ότι αυτό δίνουν σε όλους και θα πρέπει να είναι αρκετό για το ΕΣΠΑ. Δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι διαφορετικό.

 

4. Φορολογική ενημερότητα από τη ΔΟΥ η οποία αναγράφει ότι είναι για είσπραξη χρημάτων και ισχύει για 4 μήνες. Την πήρα επί τόπου μετά από σχετική αίτηση.

 

5. Αφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ που αναφέρει ότι δε χρωστάω ΚΑΙ ότι δεν απασχόλησα ποτέ ούτε απασχολώ προσωπικό. Αυτή χρησιμεύει διπλά καθώς έχει 2 ιδιότητες (2 βεβαιώσεις σε 1).

 

 

Αυτά πήρα, αυτά μπορεί να πάρει ο καθένας, και αυτά θα καταθέσω. Δεν έχει νόημα να το ψάξω άλλο καθώς έχω μιλήσει με όλες τις Υπηρεσίες και ΔΕΝ εκδίδουν κάτι άλλο, σαν αυτά που ζητάει το ΕΣΠΑ.

 

Άντε και ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης να έχουμε όλοι το εξής στο μυαλό μας:

 

Καλό είναι να τα πάμε όλα από την αρχή.

Επειδή όμως δεν είναι μειοδοτικός διαγωνισμός του δημοσίου και επειδή ο έλεγχος γίνεται από την τράπεζα (ή συνεργαζόμενη εταιρεία) και να λείπει κάτι, θα μας πάρουν τηλέφωνο να το πάμε.

Δε χρειάζεται τόσο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

4. Στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα τιμολόγια(για τα Β κατηγορίας) στο είδος βιβλίου - βιβλιο εσόδων -εξόδων , στο είδος εγγραφής - βιβλιο εσόδων-εξόδων , στον αριθμό εγγραφής κενό ή μηδεν

5.Στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα παραστατικά,στο στο είδος βιβλίου - βιβλιο εσόδων -εξόδων , στο είδος εγγραφής - συμψηφιστική, στον αριθμό εγγραφής μηδεν,στην ημ/νια εγγραφής κενό και στην σελίδα βιβλίου την αντιστοιχη από το βιβλίο εσόδων-εξόδων

 

Με το 5 συμφωνώ (με τη σελίδα βιβλίου έχω τις αναστολές μου γιατί τα παραστατικα-καταθετήρια δεν γράφονται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων για Β' κατηγορίας βιβλία, οπότε γιατί να μπει σελίδα βιβλίου), αλλά όσον αφορά το 4, ο λογιστής μου μου έδωσε αριθμό εγγραφής και έλεγα να βάλω αυτόν, αλλά εδώ βλέπω ότι μπαίνει κενό ή μηδέν. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση την φόρμα υποβολής για την αίτηση ελέγχου από πού την βρίσκουμε? Μπαίνω μέσω στο ependysis.gr και πάω στις υποβολές μου αλλά το πρόγραμμα δεν μπορώ να το δω. Καμία βοήθεια.

 

Το βρήκα. Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα και πάλι, στο βήμα 5 προσπαθώ να εισάγω ένα τιμολόγιο στο οποίο η τιμή του είναι μικρότερη από αυτό που είχα δηλώσει στην αρχή δηλαδή στην αρχή είχα δηλώσει ένα Plotter που η τιμή του ήταν 6500 ευρώ και αυτό που τελικά πήρα κάνει 3500 ευρώ, στο βήμα 5 λοιπόν όταν πάω να αποθηκεύσω την αγορά, μου βγάζει μήνυμά " Η αξία χωρίς ΦΠΑ πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση του συνόλου των επιλεγμένων δαπανών" του έχει βγάλει κανενός αυτό το μήνυμά? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα χτες τον φάκελλο και όπως υποσχέθηκα ενημερώνω.Όπως ήμουν απόλυτα σίγουρος η υπάλληλος του ΕΦΔ δεν ήξερε που της πάνε τα 4...ταλαιπωρήθηκα και μάλωσα μέχρι να πάρει το φάκελλο διότι.

 

1.Ισχυρίζονταν ότι υποχρεούμουν να της πάω τον φάκελλο εκτυπωμένο τρεις φορές..ανεξάρτητα αν αυτό δεν το γράφει πουθενα.

 

2.Ισχυριζόταν ότι αυτοι δεν είναι ο ΕΦΔ αλλά η ΕΛΛΑΝΕΤ έστω και αν αυτό δεν αναφέρεται πουθενα.

 

3.Αρνούταν να σφραγίσει τα τιμολόγια με ειδικά σφραγίδα όπως αναφέρεται στις οδηγίες σχετικά με τον φυσικό φάκελλο ελευθέρων επαγγελματιών και να μου τα επιστρέψει (κάτι που της πέρασε γιατί είχα απελπιστεί)

 

4.Ήταν απαίσια τσαπατσούλα και τσαλάκωνε ότι της είχα προσκομίσει σε απόλυτη τάξη.

 

Αυτά..

 

Αν κάποιος έχει κάτι να με πληροφορήσει σχετικά με το σφράγισμα και την επιστροφή των προτοτυπων παραστατικών πληρωμής αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που τα κατέθεσα σήμερα στην Εθνική δεν μου σφράγισε τα τιμολόγια γιατί, όπως είπε δεν θα κάνουν αυτοί τον έλεγχο. Τους ενημέρωσα πάντως ότι σε περίπτωση που χαθούν, θα φέρουν την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.