Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Το τμήμα Κεντρική Μακεδονίας δίνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος σε ισχύ σε 2 εργάσιμες.

 

Η φορολογική ενημερότητα και η ενημερότητα του ΙΚΑ σε καλύπτουν έτσι ακριβώς όπως είναι. Αυτά τα χαρτιά θα χρειαστούν κατά την εκταμίευση και όχι τώρα.

 

ssouanis σχετικά με την ενημερότητα ΙΚΑ αναφέρεσαι στην ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗ ΟΦΕΙΛΗΣ λογικά. Μια πρόσφατη που είχα βγάλει βλέπω ότι στο κάτω μέρος μεταξύ άλλων αναφέρει ότι χορηγείται και για συμμετοχή σε επιδοτούμενο πρόγραμμα...............

Θα πρέπει να το ζητήσουμε ειδικά έτσι ώστε να το συμπληρώσουν και αυτό?

Η βεβαίωση αυτή μας καλύπτει για τη διαχειριστική χρήση 2008 (οικ. έτος 2009) όπως αναφέρει η διακήρυξη?

 

Σχετικά με την συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης. Ήδη από την 3η καρτέλα έχω ερωτήματα. Διάβασα σχετικές απαντήσεις που δόθηκαν στο forum, αλλά επιπλέον έχω κάποιες απορίες.

Έχω κάνει αλλαγή έδρας, εντός της ίδιας περιφέρειας (ίδια πόλη). Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει αλλαγή έδρας ίσως μπορέσει να βοηθήσει.

Στην 3.1.2 Τα στοιχεία του δικαιούχου της πρότασης είναι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στην απόφαση υπαγωγής ; απάντησα ΝΑΙ μιας και γίνεται λόγος πιο κάτω για αλλαγή έδρας.

3.1.5 Ο τόπος υλοποίησης της πρότασης ταυτίζεται με τον προβλεπόμενο στο έντυπο υποβολής πρότασης ως τόπος εγκατάστασης της επένδυσης; νομίζω πως και εδώ ΝΑΙ.

Τέλος η ερώτηση 3.1.9 Η ημερομηνία πρώτης έναρξης επιλέξιμης δραστηριότητας ταυτίζεται με την δηλωθείσα στην αίτηση υποβολής πρότασης; σε τι αναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το βήμα 5....:

 

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ίδια με αυτη του Παραστατικού

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Τη σελίδα του βιβλίου

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

 

 

ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας

 

Γενική Γραμματεία Επενδύσεων και Ανάπτυξης

 

Γενική Διεύθυνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού

 

Περιφερειακής Πολιτικής και Επενδύσεων

 

Εθνική Αρχή Συντονισμού

 

Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού της Εφαρμογής των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

 

Νίκης 5-7, 10180 Αθήνα

 

Τ:+302103742077 F:+302103742063 e-mail: [email protected]

 

 

 

P Help save paper - do you need to print this email?

 

 

----- Original Message -----

 

From: ********************

 

To: [email protected]

 

Sent: Thursday, August 26, 2010 9:42 PM

 

Subject: FW: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

 

Παρακαλώ όπως απαντήσετε στο παρακάτω μήνυμα σχετικά με το βήμα 5 της διαδικασίας ελέγχου του Προγράμματος Ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

 

 

Στο Βημα 5 καλουμαστε να συμπληρωσουμε στοιχεια λογιστικης εγγραφης. Ως Πολιτικος Μηχανικος με βιβλια Β Κατηγοριας συμπληρωνω:

 

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ιδια με αυτη του Παραστατικου (ειναι σωστο?)

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ο αυξων αριθμος της γραμμης στη σελιδα του Βιβλιου οπου εχει καταχωρηθει το παραστατικο (δεν υπαρχει τυπωμενος στο βιβλιο, μετραω μονος μου τις γραμμες - ειναι σωστο?)

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

 

 

Παρακαλώ να με ενημερωσετε αν κανω καπου λάθος.

 

Απάντηση:

 

To helpdesk του Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων είναι αρμόδιο να απαντά σε ερωτήματα τεχνικής φύσεως που άπτονται της λειτουργίας του. Για τα ερωτήματα που μας θέσατε αρμόδιοι να σας απαντήσουν είναι είτε η τράπεζα είτε στο [email protected] Σας ευχαριστούμε

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είναι προσωπικές μου απόψεις:

 

Έχω κάνει αλλαγή έδρας, εντός της ίδιας περιφέρειας (ίδια πόλη). Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει αλλαγή έδρας ίσως μπορέσει να βοηθήσει.

Στην 3.1.2 Τα στοιχεία του δικαιούχου της πρότασης είναι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στην απόφαση υπαγωγής ; απάντησα ΝΑΙ μιας και γίνεται λόγος πιο κάτω για αλλαγή έδρας.

Εγω που υπαγομαι στην ίδια περίπτωση απάντησα όχι διευκρινίζοντας στις παρατηρήσεις οτι εχω αλλαξει εδρα (τι παει να πει γινεται λογος πιο κατω; Αν αυτοί δεν το δουν και διαβάσουν μεμονωμένα την ερώτηση δε θα το καταλάβουν αυτό το "πιο κάτω"). Άσε που είναι πάλι σαν να τους λες ψεμματα, αφού στην απόφαση υπαγωγής αυτοί έχουν αναγραμμένη την παλιά σου έδρα, ενώ τώρα τα στοιχεία σου (αφού έχεις κάνει αλλαγή έδρας) έχουν αλλάξει!

 

3.1.5 Ο τόπος υλοποίησης της πρότασης ταυτίζεται με τον προβλεπόμενο στο έντυπο υποβολής πρότασης ως τόπος εγκατάστασης της επένδυσης; νομίζω πως και εδώ ΝΑΙ.

Καμία σχέση... πως ταυτίζεται; Η ερώτηση αποσκοπεί στο να καταλάβει αυτός που ελέγχει το έργο ότι τα πράγματα που αγόρασες είναι στην ίδια τοποθεσία με την έδρα σου. Αν εσυ πεις ναι, στο έντυπο υποβολής δεν είχες την παλιά έδρα; Άρα είναι σα να τους λες τα έχω στην παλιά έδρα τα πράγματα, ενώ έχω κάνει αλλαγή έδρας... Είναι σα να τους λές ψεμματα (νομίζω)

 

Τέλος η ερώτηση 3.1.9 Η ημερομηνία πρώτης έναρξης επιλέξιμης δραστηριότητας ταυτίζεται με την δηλωθείσα στην αίτηση υποβολής πρότασης; σε τι αναφέρεται?

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σχετικά με την 3.1.2.

Πιθανόν και για την 3.1.5.

Έστειλα τις ερωτήσεις και στο infoespa και περιμένω απάντηση. Ταυτόχρονα επικοινώνησα και με την τεχνική υποστήριξη του συστήματος. Μου δήλωσαν αναρμόδιοι και μου έδωσαν 3 τηλέφωνα του υπουργείου οικονομικών του τομέα που ασχολείται με το ΕΣΠΑ. Δεν το σήκωσαν ποτέ... Επικοινώνησα με την τράπεζα Αττικής, οι οποίοι είχαν διάθεση αλλά δεν μου φάνηκαν και τόσο σίγουροι για αυτά που λέγαν.

Σχετικά με την αλλαγή έδρας μου απάντησαν και τα ερωτήματα τα πιο επάνω:

3.1.2. ΟΧΙ

3.1.5. ΝΑΙ και

3.1.9. ΝΑΙ

γενικά σκέφτονταν αρκετά πριν απαντήσουν και ήταν διαθετημένοι να πιστούν αν τους έλεγες "πως μου πε κάποιος πως βάζεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ".

Είναι νομίζω πασιφανές ότι η διατύπωση των ερωτημάτων έχουν γίνει με πρόχειρο τρόπο και μπερδεύουν (δεν διακρίνω κάποια διάθεση να παγιδεύσουν, αλλά είναι κακοδιατυπωμένα).

Σχετικά με τα δικαιολογητικά και συγκεκριμένα για την ασφαλιστική ενημερότητα ρώτησα αν αρκεί η βεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ που έχει ισχύ μέχρι το τέλος του 2010 ή αν θα πρέπει να έχω εξοφλήσει και το 2ο εξάμηνο.

Μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται καθόλου από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο από το ΙΚΑ!!! βεβαίωση περί μη οφειλής. Στο τοπικό κατάστημα της τράπεζας που είχα ρωτήσει μου χαν πει ότι θέλει ΤΣΜΕΔΕ (λογικό).

Συμπέρασμα, ο καθένας λέει τα δικά του! Εντάξει να διαφωνούν τράπεζες μεταξύ τους αλλά και η ίδια!!!?, πάει πολύ.

Υ.Γ. σχετικά με το βήμα 5 μου παν ότι επιλέγω βιβλίο εσόδων-εξόδων και πως αν μπορώ να κάνω μια αρίθμηση στην καταχώρηση των παραστατικών στο βιβλίο. Σε κάθε περίπτωση όμως μου παν ότι λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν δεν αναγράψουμε τον αριθμό καταχώρησης στα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Μην σου φαίνεται περίεργο.

Όταν είχα πάει για δάνειο σε τράπεζα μου είχαν ζητήσει μόνο ΙΚΑ.

 

Σχετικά με τα δικαιολογητικά και συγκεκριμένα για την ασφαλιστική ενημερότητα ρώτησα αν αρκεί η βεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ που έχει ισχύ μέχρι το τέλος του 2010 ή αν θα πρέπει να έχω εξοφλήσει και το 2ο εξάμηνο.

Μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται καθόλου από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο από το ΙΚΑ!!! βεβαίωση περί μη οφειλής. Στο τοπικό κατάστημα της τράπεζας που είχα ρωτήσει μου χαν πει ότι θέλει ΤΣΜΕΔΕ (λογικό).

Συμπέρασμα, ο καθένας λέει τα δικά του! Εντάξει να διαφωνούν τράπεζες μεταξύ τους αλλά και η ίδια!!!?, πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους

 

Σχετικά με την βεβαίωση από το ΤΕΕ. Την πήρα σήμερα, και τα μόνα που αναγράφει είναι ότι :

 

Είναι μέλος ΤΕΕ από ../../....

Δεν είναι Έργολήπτης Δημοσίων Έργων σύμφωνα με τα στοιχεία που τηρεί το ΤΕΕ.

Έχει εξοφλήσει τις συνδρομές του προς το ΤΕΕ μέχρι 31/12/2010.

 

Η βεβαίωση αυτή χορηγείται για κάθε νόμιμη χρήση.

 

Γνωρίζει κανείς αν αυτό με καλύπτει και αν όχι τί πρέπει επιτέλους να τους ζητήσω γιατί όταν τους τα είπα όπως αναγράφονται στο αρχείο doc με κοιτούσαν σα χάνοι καου μου είπαν ότι και άλλοι που πήγαν για το ΕΣΠΑ αυτό το χαρτί τους έδωσαν....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μετά από πολλές φορές που προσπάθησα να επικοινωνήσω με την υποστήριξη για την υποβολή του αιτήματος σας μεταφέρω τις απαντήσεις που δόθηκαν στις απορίες που είχα:

1. Το 3.1.7 αφορά ποιοτικά χαρακτηριστικά της προτασης που υλοποιηθήκε,αυτό σημαίνει οτι αν υλοποιησατε την πρόταση σας ακριβώς όπως αυτή αρχικά υποβλήθηκε τότε απαντάτε ναι σε αντίθεση περίπτωση οχι,για πχ εγώ που αλλάξα μόνο την μάρκα του η/υ που αγόρασα θα απαντήσω οχι και στις παρατηρήσεις θα περιγράψω αυτή την αλλαγή

2.Το 3.1.8 αφορά ποσοτικά χαρακτηριστικά της προτασης που υλοποιηθήκε,αυτό σημαίνει οτι αν είχες δηλώσει οτι θα αγοράσεις 5 πράγματα και τελικά αγόρασες 3 θα απαντήσεις οχι,αν αγόρασες 5 όμως,ακόμα και αν άλλαξες κάτι από αυτά τότε θα απντήσεις ναι

3. Στο βήμα 7 πληρωμές, όταν έχω εξόφληση με μετρητά τότε στον αριθμό παραστατικού βάζω τον αριθμό της εξοφλητικής απόδειξης που μου δώσανε

4. Στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα τιμολόγια(για τα Β κατηγορίας) στο είδος βιβλίου - βιβλιο εσόδων -εξόδων , στο είδος εγγραφής - βιβλιο εσόδων-εξόδων , στον αριθμό εγγραφής κενό ή μηδεν

5.Στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα παραστατικά,στο στο είδος βιβλίου - βιβλιο εσόδων -εξόδων , στο είδος εγγραφής - συμψηφιστική, στον αριθμό εγγραφής μηδεν,στην ημ/νια εγγραφής κενό και στην σελίδα βιβλίου την αντιστοιχη από το βιβλίο εσόδων-εξόδων

Τα τηλ που επικοινώνησα για τα παραπάνω (να σημειωθει οτι ο ένας με παράπεμπε στον αλλο) ειναι:

τεχνική υποστήριξη :2107787940

λογιστής : 2103742008

υπουργείο :2103742079

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Παρακαλώ όπως συμπληρώσετε την ειδικότητα στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις βεβαιώσεις. Στο ΤΕΕ Λάρισας μου είπαν ότι για την άδεια άσκησης αρκεί επικυρωμένο αντίγραφο και τπτ άλλο. Δεν βγαίνει δεύτερο. Για τη βεβαίωση μου είπαν ότι δεν υπάρχει βεβαίωση "σε ισχύ". Ισχύει η γνωστή που δίνουν "για κάθε νόμιμη χρήση" (που είναι και το απόλυτα λογικό) απλά μου είπαν ότι πιθανώς από το ΕΣΠΑ να τους ενδιαφέρει να είναι σφραγισμένη και όχι η εκτυπωμένη από το site του ΤΕΕ.

Τώρα ποιος ο λόγος να μπορείς να τυπώσεις βεβαίωση από το ΤΕΕ και το κράτος να σου λέει δεν τη δέχομαι έιναι άλλο καπέλο!!

 

Για τα λοιπά, η φορολογική ενημερότητα και η βεβαίωση του ΙΚΑ γράφουν για είσπραξη χρημάτων. (τους είπα ότι είναι για το ΕΣΠΑ)

 

Για τις λογιστικές εγγραφές περιμένω τη σελίδα από το λογιστή να δω πως θα τα γράψω.

 

Και κάτι τελευταίο. Νομίζω πως δίνουμε υπερβολική σημασία σε κάποια πράγματα (δικαιλογημένα θα μου πείτε με τέτοια προχειρότητα) αλλά μπείτε λίγο στη θέση αυτού που θα κληθεί να κάνει έλεγχο το φάκελό σας και την αίτησή σας. Από ένα ΟΧΙ που δηλώσατε σε κάποιο από τα βλακωδώς διατυπωμένα ερωτήματα που μπορεί τελικά να είναι και ΝΑΙ (μιλάω για τα γνωστά ερωτήματα) θα σας κόψει επιδότηση 8000 ευρώ;;;; Από λάθος στα τιμολόγια, στις πληρωμές, από φουστιά που πήγατε να κάνετε ναι, ε όχι και από την ορθογραφία. Δε δίνουμε εξετάσεις. (με μια 2η ματιά ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά πραγματικά βαρέθηκα με την προχειρότητα, την έλλειψη πρωτοβουλίας από τους υπαλλήλους, τη άγνοια και πολλές φορές το σταρχ....σμό του ελληνικού δημοσίου αλλά και των φορέων ΜΑΣ βεβαίως βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά από την τράπεζα ζητάνε άδεια σκήσεως επαγγέλματος. Σε περίπτωση που κάποιος είναι από ΤΕΙ δεν βγάζει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Ξέρει κανείς τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση? Κάποιος συνάδελφος από ΤΕΙ "έλυσε" το παραπάνω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.