Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί εκπαιδευτικών συστημάτων


el_cabron

Recommended Posts

Για το σχέδιο συμφωνώ με τη Myri.

 

Ένα πρόγραμμα, όποιο κι αν είναι αυτό, μαθαίνεται με προσωπική δουλειά...

 

Οι βασικές αρχές του σχεδίου όμως μαθαίνονται μια χαρά και στο χέρι...Μέχρι και xref φέρναμε χειροκίνητα (διαφάνεια);)

Link to comment
Share on other sites

spgirl

είμαι σίγουρη πως δεν δυσκολεύτηκες

 

(αν και άσχετο)

τελικά όσα προγράμματα τα έμαθα από βιβλίο τα έμαθα καλύτερα από ότι με διδασκαλία

 

...Μέχρι και xref φέρναμε χειροκίνητα (διαφάνεια);)

:D

Link to comment
Share on other sites

myri συμφωνώ μεν στα λεγόμενα σου για το σχέδιο δεν συμφωνώ δε καν μαζί σου για το γεγονός ότι ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια είναι αντικειμενικός.

 

Είναι ένα σύστημα το όποιο στηρίζεται δραματικά στην στείρα αποστήθιση, και την οικονομική δυνατότητα των υποψηφίων για φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Το ότι οι εξετάσεις έχουν το στοιχείο του αδιάβλητου δεν λέει τίποτα. Αδιάβλητες έπρεπε να είναι δεν κάνουν καμμία χάρη σε κανένα για αυτό.

 

Και λέω για τελευταία φόρα και για μένα θα είναι το τελευταίο σχόλιο για το νήμα και δεν έχω διάθεση να εξελιχθεί η συζήτηση σε οποιασδήποτε μορφής αντιπαράθεση με κανένα και καμμία ότι στην Ελλάδα πολύς κόσμος πιστεύει κάποια πράγματα για το θέμα της παιδείας στα πανεπιστήμια και πολυτεχνεία, για την πρακτική εκπαίδευση των επιστημόνων και για το πώς παίρνουμε άδειες κλπ από τα οποία κάποια είτε δεν ευσταθούν καθόλου και άλλα στο βαθμό που νομίζουν.

 

Δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι η Ελλάδα έχει όλα τα άσχημα και όλοι οι άλλοι όλα τα καλά αλλά σε γενικές γραμμές ναι στο εξωτερικό έχουν καταφέρει να επιλύσουν τεράστιο αριθμό ζητημάτων που εμάς μας απασχολούν χρόνια αναφορικά με αυτά τα θέματα και να επιδείξουν μια αξιόλογη βιομηχανική και παραγωγική δρστηριότητα της οποίας εμείς υπολειπόμαστε.

 

Απλά έχω να πω ας δούμε τα θετικά τους και πώς προοδευτικά θα μπορέσουμε να εφαρμοστούν και σε εμάς. Δεν νομίζω ότι αυτό μας απαξιώνει ή μειώνει σε κανένα βαθμό.

 

Αυτά από εμένα πλέον συναδελφικά και φιλικά προς όλους και όλες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον DELTAMARIN. Αν είναι δυνατόν να θεωρούμε το σύστημα εισαγωγής των πανελληνίων αντικειμενικό. Ειδικά για πολυτεχνικές σχολές αντί να δίνουμε ευκλείδεια γεωμετρία, ώστε να ξεχωρίσουν οι μαθητές που αξίζουν δίνουμε διαφορικό - ολοκληρωτικό λογισμό που είναι καθαρά παπαγαλίστικο στυλ μαθηματικών (λύνω ασκήσεις από τα 10 βοηθήματα που κυκλοφορούν και γράφω πάνω από 18 ), φυσική παπαγαλίας τύπων και αριθμητικών πράξεων και από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα καθαρά παπαγαλίστικα μαθήματα που πρέπει να τα μάθεις όλα από έξω, εκτός από την έκθεση που πρέπει να ελπίζεις και στα κέφια του καθηγητή που τα διορθώνει.

Αυτό είναι το αντικειμενικό σύστημα της Ελλάδας. Δεν βλέπω να υπάρχει θέληση για σοβαρή αλλαγή του εκπαιδευτικού συστήματος. Από εκεί και πέρα αν κάνει τις αλλαγές που έχει πει το υπουργείο παιδείας τότε ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα. Συγκεκριμένα για εισαγωγή σε πολυτεχνικές σχολές, θα αποφασίζουν πλέον οι καθηγητές τους και όχι οι μαθηματικοί, οι φυσικοί και κυρίως οι φιλόλογοι...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς μερικοί από εμάς δεν δώσαμε 15 μαθήματα αλλά 4

και προφανώς στα Μαθηματικά, Φυσική και εν μέρει στη Χημεία δεν υπάρχει στειρα αποστήθηση

 

τώρα για τους άλλους που δωσαν 15 μαθήματα που θέλαν στειρα αποστήθηση τότε μάλλον δεν θα τους χρειαζόταν κανένα φροντιστήριο

 

τέλος δε βλέπω γιατί οποιοδήποτε άτομο με κριτική σκεψη μπορεί ποτέ να έχει πρόβλημα με την αποστήθιση

-----

πως κάποιος μπορεί να είχε μια ατυχία μπορώ να το δεκτώ

τις απλοικές δικαιολγίες όχι

-----

τώρα αν σας αρέσει το νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της κ. Διαμαντοπούλου που ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ την καταστροφή της δημόσιας εκπαίδευσης (ένα έργο που άρχισε ο κ. Αρσένης με τα 15 μαθήματα)

η οποία φυσικά στέλνει το παιδί της σε ιδιωτικό σχολείο και για να μην κουραστεί πάει κατευθείαν εξωτερικό

το οποίο καταρχάς:

αυξάνει τον αριθμό των απουσιών ;)

και

τον αριθμό των μαθητών ανα τάξη

και

μειώνει την ύλη, για να μην κουράζονται τα παιδιά

 

και δεν αντιλαμβάνεστε πως ο στόχος είναι η ΑΜΟΡΦΩΣΙΑ (να κατέβει το βιωτικό επίπεδο) , λυπάμαι

 

----------

 

Αδημονείτε να σας αξιολογουν οι καθηγητές της κάθε σχολής με διαβλητές διαδικασίες ;;;;;

και μη μου πείτε πως θα είναι διαφορετικά, όλο και θα έχουμε καμμιά συνέντευξη, κανένα βιογραφικό πχ από ποίο νηπιαγωγείο πήγες μέχρι το σχολέιο που τελείωσες, είναι οι γονείς σου του κλάδου μας, από που μας ξεφύτρωσες γενικότερα

 

εκεί δε θα στηρίζεσαι στα κέφια κανενός, από τη μέρα που γεννήθηκες η μοίρα θα έχει καθορίσει που θα πας

 

το παιδί του αγρότη > κολλήγος

Link to comment
Share on other sites

...ο στόχος είναι η ΑΜΟΡΦΩΣΙΑ...

 

+1000 !!!

 

Αλλά θα διαφωνήσω λίγο στο περί διαβλητότητας. Το αδιάβλητο είναι αναγκαίο να διασφαλίζεται με μηχανισμούς στις μαφιόζικες κοινωνίες, δηλαδή και στην δική μας. Το "αξιοκρατικό" είναι θέμα παιδείας και συμπόρευσης των ατομικών στόχων των μελών της κοινωνίας. Δεν λύνεται"θεσμικά". Γι' αυτό και έχουν καλή αξιοκρατία οι μη αδιάβλητες κοινωνίες...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως υπάρχει Πανεπιστήμιο στον κόσμο που να μην έχει κάνει διακρίσεις σε ό,τι αφορά την εισαγωγή ορισμένων υποψηφίων

 

ο κ Παπανδρέου και ο κ. Σαμαράς τυχαία ήταν συμφοιτητές;

δε νομίζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι. Όπως κι εγώ δεν ήμουν τυχαία συμφοιτητής με τέκνα καθηγητών μου...

(προς αποφυγή πάντως παρεξηγήσεων, εγώ πέρασα με πανελλαδικές... :))

 

Σαφώς μιλάμε για άλλη κλίμακα διακρίσεων... :)

Link to comment
Share on other sites

@ myri :

 

O DELTAMARIN έχει 2 First Class Honours 2 ΜSc με Distinction και 2 PhD με Highest Praise δουλεύει για 1.5 εκ. ευρώ το χρόνο και έχει συμμεθέξει από πλέον ηγετική θέση έργα που μέχρι σήμερα κοστολογούνται σε 5 τρις δολλάρια and still counting.

 

To τελευταίο το έπραξε έχοντας γυρίσει πάνω από 80 χώρες του πλανήτη και ηγούμενος χιλιάδων ανθρώπων.

 

Κατά συνέπεια έχει μια πολύ μεγαλύτερη γνώση και εμπειρία από εσένα για θέματα ακαδημαικής κατάρτισης μηχανικών, πρακτικής τους εκπαίδευσης και εμπειρίας.

 

Το άκρως προσβλητικό 'απλοικές δικαιολογίες' αν απευθυνόταν σε εμένα στο επιστρέφω πλήρως.

 

Και πρέπει να κατανοήσεις ότι δεν είναι όλος ο κόσμος μόνο το ΕΜΠ ή το Ελληνικό Δημόσιο που είδες εσύ στις σπουδές και στην καριέρα σου αλλά υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος που εσύ δεν είδες ούτε θα δεις ποτέ όχι γιατί δεν μπορείς αλλά γιατί δεν θέλεις.

 

Πιστεύω να κατάλαβεις λοιπόν ότι σε εμένα myri δεν μπορείς να μιλάς όπως θες και με στείρα επιχειρηματολογία και δήθεν σοβαρούς χαρακτηρισμούς να μου επιβάλεις γνώμες και ιδεολογίες που κατατάσονται στον ιδεολογικό χώρο της Άκρας Αριστεράς.

 

Δικαίωμα σου να έχεις αυτές τις ιδεολογικές αντιλήψεις δεν ανέχομαι όμως να μου τις επιβάλλεις και πάνω από όλα να μου λες έτσι προκλητικά το τι σύστημα θέλω για εμένα ή τα παιδιά μου.

 

Εφύγα 1 φορά από το φόρουμ. Αν θέλετε να φύγω και πάλι ΟΚ fine by me.

 

Υπάρχουν όμως και αυτά τα νέα παιδιά εδώ που μόνο που έγραψα τι είμαι και τι έχω κάνει μου κατέκλυσαν το private mail box εδώ με συνχαρητήρια και ευχές. Πολλοί δε έπραξαν το ίδιο και δημόσια.

 

Δεν απειλώ κανένα αλλά το είπα εγώ ύφος αντιπαράθεσης τέτοιο δεν δέχομαι.

 

Και οι Συντονιστές να καταλάβετε επιτέλους ότι μπορεί στο φόρουμ να έχετε τα 5000 ποστς σας αλλά στην ζωή είναι άλλος πολύ πιο ψηλά από εσάς και πρέπει να του φέρεστε ανάλογα.

 

Μιλάω σε εβδομαδιαία, ουτέ καν μηνιαία βάση, με κορυφαία ηγετικά στελέχη χωρών, ανώτατους στρατιωτικούς και βιομηχανικούς ηγέτες αλλά ποτέ δεν μου μιλήσαν με τον στόμφο κάποιων από εδώ και της myri ειδικότερα.

 

Όπως είπα λοιπόν. Και θα κοιμηθώ πολύ μα πάρα πολύ ήσυχος το βράδυ:

 

Αν myri καταλάβεις τι έκανες και τι κάνεις με την συμπεριφορά σου και χαμηλώσεις λίγο τους τόνος σου έχει καλώς.

 

Αλλιώς αντί για απάντηση βγάλε με σαν Ανενεργό Χρήστη και Τέλος Καλό ολα Καλά.

 

Δεν σου είπα να γίνεις Yes Woman αλλά να αφήσεις αυτό το πλέον υπεροπτικό τρόπο γραφής και σκέψης και να καταλάβεις έστω για μία στιγμή τον άλλο.

 

Όπως είδες ο hmmypm και όχι μόνο που πέρασε στο ίδιο ίδρυμα με εσένα και όμως παραδέχεται κάποια πράγματα.

 

Αυτό στα μάτια μου τον κατατάσει πιο ψηλά και από τον Αμερικανό Πρόεδρο Ομπάμα.

 

Έχει ένα χάρισμα που εσύ υπολείπεσαι μακράν.

 

Σου υπόσχομαι και εσένα και σε όλους No Hard Feelings και θα καταλάβω πλήρως.

 

Μπορεί να μου πείτε οτιδήποτε για το ποστ αυτό αλλά το στομάχι μου που με σφάζει κάθε φορά που διαβάζω τέτοια ποστ σαν της myri και δεν μου επιτρέπει να συνεχίσω εδώ.

 

Πέστε με υπερβολικό, ρομαντικό, υπερόπτη, εγωιστή, φαντασμένο ότι θέλετε. Αυτή είναι η απόφαση μου και είναι αμετάκλητη.

 

Ότι και αν προκύψει ευχαριστώ το φόρουμ για την φιλοξενία και εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους και όλες όπως το έκανα με μέγιστη ειλικρίνια πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.