Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Πέστε μου ποιές είναι οι πολύπλοκες και δύσκολες μελέτες που έχουν την μοναδική ικανότητα οι απόφοιτοι του πολυτεχνείου να τις κάνουν επειδή γνωρίζουν "τη βασική λογική του απειροστικού λογισμού" ???

 

Είδες που δεν ξέρεις τίποτα. Και θες να έχεις και δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού....

 

Αλλά ο βασικός λόγος που φέρεσαι έτσι ξέρεις ποιος είναι; Ότι έχεις μιλήσει με συνάδελφούς σου οι οποίοι έχουν βγάλει και τους μηχανολόγους μηχανικούς πολυτεχνικής σχολής (μέσω κατατακτήριων) και σε έχουν προσγειώσει, συνεπώς μέσω του φόρουμ εσύ θέλεις να απογειωθείς αλλά δυστυχώς δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

...μπράβο το βρήκες.

αλλά αφού ξέρεις κι έχεις και την ικανότητα και τις γνώσεις του μηχανολόγου μηχανικού, πές μου να μάθω και δεν θα ξαναγράψω για να απογειωθώ

Link to comment
Share on other sites

@Daron κ ΣΙΑ, με τα λύπης μου "κοιμάστε με τα τσαρούχια", έχετε γαλουχηθεί όπως ακριβώς σας θέλει το ΤΕΕ. Η άρια φυλή που όλοι της χρωστάνε.

 

Εγώ έγραψα κάποια συμπεράσματα που έβγαλα μετά από προσωπική συναναστροφή με κάποιους φοιτητές των ΤΕΙ και εσύ βγάζεις το συμπέρασμα οτι είμαι γαλουχημένος του ΤΕΕ. Να διορθώσεις λιγάκι την επαγωγική σου σκέψη και τότε μπορούμε να ξανασυζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ποιά είναι η διαφορά μας? Εγώ δε έχω ειρωνευτεί ποτέ ούτε του ΤΕ ούτε τους ΠΕ...

Εκεί ακριβως είναι η διαχωριστική γραμμή μας, εκεί διαφέρουμε...

 

Υ.Γ. Αν μπορούσα θα σου μεταβίβαζα και σήμερα όλες τις επαγγελματικές άδειες που έχω... Αλλά εγώ εδώ και 4 μήνες τις έχω κορνιζάρει λόγω ανεργίας...Βλέπεις είμαι ΠΕ (φτου κακά...)

Σε σενα θα είναι πιο χρήσιμες, σωστά?

 

Όχι κάνεις λάθος. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ μπαίνεις σε ένα thread χωρίς να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα και βγάζεις ένα συμπέρασμα σαν ποστοκομάντο, ενώ έχουμε αναφέρει 10^ν φορές τις θέσεις μας. Όχι εξομοίωση, απλά τα τις ειδικότητάς μας. Εσείς κάντε ό,τι θέλετε (όμως μη λέτε εμάς επικίνδυνους μετά). Αν εσύ αποτελείς εξάιρεση, ξέρω πολλούς που όλα τα σφάζουν...κι ας λένε τους ΤΕΙτζήδες επικινδυνους.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που δεν ξέρεις τίποτα. Και θες να έχεις και δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού....

 

Αλλά ο βασικός λόγος που φέρεσαι έτσι ξέρεις ποιος είναι; Ότι έχεις μιλήσει με συνάδελφούς σου οι οποίοι έχουν βγάλει και τους μηχανολόγους μηχανικούς πολυτεχνικής σχολής (μέσω κατατακτήριων) και σε έχουν προσγειώσει, συνεπώς μέσω του φόρουμ εσύ θέλεις να απογειωθείς αλλά δυστυχώς δεν μπορείς.

 

 

Καλό θα ήταν να προσγειωθείς κι εσύ λίγο γιατί μάλλον δεν ξέρεις τίποτα. Το σύνολο των Η/Μ εγκαταστάσεων για πολυκατοικίες και κατοικίες είναι τόσο τυποποιημένο που μπορεί να το υλοποιήσει και ένας εργοδηγός χωρίς καμιά μελέτη κάποιου φωστήρα με δίπλωμα και Phd. Απόδειξη ? Το 90% των κατοικιών σε ότι αφορά στις Η/Μ υποδομές έχει γίνει χωρίς καμιά μελέτη από έμπειρους τεχνήτες και εργοδηγούς (ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς, καυστηρατζήδες κλπ)

 

Σε ότι αφορά στα μεγαλύτερα κτίρια, όπως κτίρια γραφείων, πολυόροφες οικοδομές κλπ δεν θα χρειαστεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να χρησιμοποιήσεις πολύπλοκα μαθηματικά και να λύσεις διαφορικές εξισώσεις. ΠΟΤΕ δεν το έχει κάνει κανείς. Δεν έχεις ιδέα ποιά είναι η πραγματικότητα, πως γίνονται οι μελέτες και λες ότι σου κατέβει. Επίσης δεν έχει ιδέα από την πιάτσα.

 

Οι πραγματικά σύνθετες μελέτες που απαιτούν τη χρήση ανώτερων μαθηματικών στο τομέα της ηλεκτρολογίας έχουν να κάνουν με ειδικά θέματα όπως ο σχεδιασμός συστημάτων παραγωγής και διανομής ενέργειας πόλεων ή οικισμών,( τμήματα μελετών της ΔΕΗ), την ανάπτυξη καινοτομιών στη βιομηχανία, την έρευνα κλπ.

 

Έχω δουλέψει 14 χρόνια σε οικοδομές, σε μελέτες κτιρίων κάθε τύπου, έχω συνεργαστεί με Υπηρεσίες και τεχνικά γραφεία, έχω δει 100αδες Η/Μ μελέτες και εκτός από τις τυποποιημένες εκτυπώσεις της 4Μ, ΠΟΤΈ δεν είδα καμιά βαθυστόχαστη μαθηματική ανάλυση να μην μπορεί να τη κατανοήσει ένας μηχανικός ΤΕ ή ΠΕ με στοιχειώδεις γνώσεις.

 

Κι αν θες να υποβιβάζεις τις σπουδές σου στο πολυτεχνεί και να μας διατυμπανίζεις ότι είναι τόσο πολύ σπουδαία και σύνθετη η μελέτη της αποχέτευσης μιας πολυκατοικίας που μόνο εσύ πρέπει να έχεις το δικαίωμα να την υπογράψεις απλά μας δείχνεις τι έμαθες στο πολυτεχνείο για το τι είναι δύσκολη μελέτη. Δικαιώμα σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προσγειωθείς κι εσύ λίγο γιατί μάλλον δεν ξέρεις τίποτα. Το σύνολο των Η/Μ εγκαταστάσεων για πολυκατοικίες και κατοικίες είναι τόσο τυποποιημένο που μπορεί να το υλοποιήσει και ένας εργοδηγός χωρίς καμιά μελέτη κάποιου φωστήρα με δίπλωμα και Phd. Απόδειξη ? Το 90% των κατοικιών σε ότι αφορά στις Η/Μ υποδομές έχει γίνει χωρίς καμιά μελέτη από έμπειρους τεχνήτες και εργοδηγούς (ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς, καυστηρατζήδες κλπ)

Καταρχάς να ξέρεις ότι έχει διαφορά η υλοποίηση μια Η/Μ εγκατάστασης και η βέλτιστη υλοποίηση μιας Η/Μ εγκατάστασης. Υλοποίηση μίας Η/Μ εγκατάστασης μπορούν να κάνουν όλοι οι άνθρωποι. Σωστή υλοποίηση μίας Η/Μ εγκατάστασης μπορούν να κάνουν όσοι γνωρίζουν που είναι αυτοί που αναφέρεις. Καλή υλοποίηση μιας Η/Μ εγκατάστασης μπορούν να κάνουν μόνο όσοι ξέρουν την επιστήμη σε βάθος. Βέλτιστη υλοποίηση μιας Η/Μ εγκατάστασης μπορούν να κάνουν πολύ λίγα άτομα.

Για πες μου ρε φίλε εσύ και οι τεχνίτες μπορείτε να κάνετε ένα απλό διώροφο που να έχει βέλτιστη οικονομία ενέργειας (αν καταλαβαίνεις τι λέω); Αυτό γνωρίζεις τι μαθηματικά χρειάζεται; Γνωρίζεις τι μαθηματικά χρειάζονται για να σχεδιάσεις τον φωτισμό ενός απλού διώροφου κτήριου ενός ατόμου που έχει σοβαρό πρόβλημα όρασης; Έχεις ακούσει για τους ανθρώπους που έχουν πρόβλημα με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία; Γνωρίζεις τι γνώσεις και τι μαθηματικά χρειάζονται για να σχεδιάσεις την Η/Μ εγκατάσταση του σπιτιού αυτών των ατόμων;

 

 

Σε ότι αφορά στα μεγαλύτερα κτίρια, όπως κτίρια γραφείων, πολυόροφες οικοδομές κλπ δεν θα χρειαστεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να χρησιμοποιήσεις πολύπλοκα μαθηματικά και να λύσεις διαφορικές εξισώσεις. ΠΟΤΕ δεν το έχει κάνει κανείς. Δεν έχεις ιδέα ποιά είναι η πραγματικότητα, πως γίνονται οι μελέτες και λες ότι σου κατέβει. Επίσης δεν έχει ιδέα από την πιάτσα.

 

Εσύ δεν έχεις ιδέα πως γίνεται η καλύτερη μελέτη και επίσης ύστερα από 14 χρόνια δουλειάς δεν έχεις καταλάβει ότι στην Ελλάδα υπάρχουν καμιά 10αριά ΗΜ που προσφέρουν ποιότητα και οικονομία στην μελέτη και οι υπόλοιποι συμπεριλαμβανομένου και εσένα κλέβεται - κοροϊδεύεται τον κοσμάκη.

 

Έχω δουλέψει 14 χρόνια σε οικοδομές, σε μελέτες κτιρίων κάθε τύπου, έχω συνεργαστεί με Υπηρεσίες και τεχνικά γραφεία, έχω δει 100αδες Η/Μ μελέτες και εκτός από τις τυποποιημένες εκτυπώσεις της 4Μ, ΠΟΤΈ δεν είδα καμιά βαθυστόχαστη μαθηματική ανάλυση να μην μπορεί να τη κατανοήσει ένας μηχανικός ΤΕ ή ΠΕ με στοιχειώδεις γνώσεις.

 

Τι έχεις προσφέρει ρε φίλε στην κοινωνία και γενικά στην ανθρωπότητα αυτά τα 14 χρόνια δουλειάς; Τι νέα ιδέα έχεις δημιουργήσει; Τι άλλο ξέρεις να κάνεις εκτός από να υπογράφεις πως να βιδώνουν βίδες οι τεχνίτες;

Επίσης για να έχεις δουλέψει 14 χρόνια, να υποθέσω ότι πήρες πτυχίο από τα ΤΕΙ στα 22 σου άρα είσαι 36. Για πες μου ρε φίλε στα 50 σου πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου να δουλεύει; Ένα απλό ρομπότ των 5 ευρώ θα σε αντικαθιστά έτσι απλά. Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι οι μεγάλες εταιρίες πλέον χρησιμοποιούν έξυπνα software για δουλειές του είδους σου; Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι τα άτομα του είδους σου έχουν φθίνουσα χρησιμότητα στην ανθρωπότητα με την πάροδο του χρόνου; Πια πιάτσα και μλκς ρε φίλε; Εδώ είμαστε.... Μπαίνουμε στο 2011. Δεν έχεις καταλάβει ότι πλέον το παιχνίδι παίζεται σε software, προχωρημένα μαθηματικά, internet, νέες και διαφορετικές ιδέες; Η πιάτσα είναι πλέον ένα παραμυθάκι που λένε οι καθηγητές στους φοιτητές. Έχουν αλλάξει οι καιροί φίλε μου. Μέχρι στιγμής άμα δεν έχεις ένα επίπεδο μόρφωσης δεν κάνεις σοβαρή δουλειά. Σιγά σιγά άμα δεν έχεις ένα επίπεδο μόρφωσης δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα....

 

 

Κι αν θες να υποβιβάζεις τις σπουδές σου στο πολυτεχνεί και να μας διατυμπανίζεις ότι είναι τόσο πολύ σπουδαία και σύνθετη η μελέτη της αποχέτευσης μιας πολυκατοικίας που μόνο εσύ πρέπει να έχεις το δικαίωμα να την υπογράψεις απλά μας δείχνεις τι έμαθες στο πολυτεχνείο για το τι είναι δύσκολη μελέτη. Δικαιώμα σου....

 

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω στην τσέπη μου κομπιουτεράκι για μετατροπή ευρώ σε δραχμές.

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ πλέον να πιστέψω οτι εδώ μέσα είναι forum μηχανικών.Ειλικρινά και στη λαική δεν βρίζουν τόσο χυδαία ρε συ hmmypm!Έλεος πια.Πιστεύεις δηλαδή οτι η γνώμη σου έχει κάποια αξία ή μήπως εσύ κάνεις κουμάντο εδώ μέσα.Άμα δεν σου αρέσει τράβα αλλού.

Τώρα όσο αφορά τα περί χρησιμότητας της δουλειάς μας είναι απλά κουραφέξαλα.Όταν παρουσίασα την διατριβή μου πάνω στον προσεισμικό έλεγχο και τις ενισχύσεις ο εξωτερικός βαθμολογητής (Δρ Ε.Μ.Π.) μου έδωσε συγχαρητήρια για την έρευνά μου και τη χρησιμότητά της.Οπότε δεν χρειάζομαι εσένα για να με κρίνεις.Το έπιασες το νόημα ή μπά!Μάλλον οχι όμως γιατί από οτι βλέπω ακόμα δεν εχεις εργαστεί και μάλλον θα αργήσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μηχανικοί Τ.Ε. μην αγχώνεστε. Είπαμε πρέπει να υπερασπιστούν το "κεκτημένο" τους. Τί κι αν τελικά τις έξυπνες ιδέες (τύπου hydrosol αν και αμφιβάλλω ότι το έχει ακουστά ο hmmypm) τις κατεβάζουν οι καθηγητές/μεταπτυχιακοί φοιτητές και όχι οι επαγγελματίες της πιάτσας;

Πάντως hmmypm τις ίδιες ερωτήσεις θα πρέπει να τις απευθύνεις και στο 95% των διπλωματούχων μιας και ξέρω ένα κάρο από δαύτους που απλά υπογράφουν πώς να βιδώσουν τις βίδες οι τεχνίτες. Άντε οι πιο έξυπνοι άνοιξαν και ένα εμπορικό κατάστημα για λέβητες/ηλεκτρολογικά.

 

Όσο για τα ανώτερα μαθηματικά και το software για τράβα να δεις πώς γίνεται η δημιουργία των προγραμμάτων σήμερα και μετά έλα να μας τα ξαναπείς. Τράβα να δεις πόσα άτομα εμπλέκονται στον σχεδιασμό και πόσα στην υλοποίηση. Δεν θα μας τρελάνεις εσύ τώρα ρε φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Eμείς δεν πρόκειται να τρελαθούμε γιατί μάθαμε να αντέχουμε πολλά τοσα χρόνια, με αστειότητες θα τρελαθούμε?

Ο μόνος που λυπάμαι είναι ο Chilon

Εγώ πάντως ζητάω συγγνώμη αν ξεφυγα κάπου, αλλά κανείς δεν είναι τέλειος.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που λυπάμαι είναι ο Chilon

Δεν υπάρχει κίνδυνος (:smile:) συνάδελφε. Πάντως σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εγώ πάντως ζητάω συγγνώμη αν ξεφυγα κάπου
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.