Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος: Ορισμός - Ισχύουσα νομοθεσία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Να θέσω ένα ερώτημα για ημιυπαίθριο, μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος την απάντηση :

 

Σε μονοκατοικία στον Α' όροφο σχεδίασα Η/Υ χώρο διαστάσεων 4,35(πλάτος)*4,15(βάθος). Ξεκάθαρος σε όλα του, ανοικτός μπροστά, με κολώνες εμπρός δεξιά και αριστερά και τοιχοποιίες στα πλάγια και πίσω. Η επιφάνειά του επίσης είναι κατά πολύ μικρότερη του 15% του ΣΔ.

Ο νόμος λέει οτι για να μη μετράει στο ΣΔ πρέπει να έχει : πλάτος >=2.50 (έχω 4.35>2.50) και βάθος =< πλάτος (έχω 4.15<4.35).

Στον έλεγχο ο Αρχιτέκτων της Πολεοδομίας μου είπε οτι η επιφάνεια αυτου του Η/Υ που ΔΕΝ προσμετράται στο ΣΔ είναι 2.50*2.50 ενώ ο υπόλοιπος προσμετράται κανονικά στο ΣΔ.

 

Ισχύει πραγματικά αυτό?

Εγώ πρώτη φορά το ακούω και θέτω το ερώτημα μήπως και άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζω εγώ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λέω κι εγώ.

Ψάχνω απ'το πρωί να βρώ κάποιο νόμο ή τροποποίηση και δεν βρήκα τίποτα. Βέβαια δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζί του για διευκρινήσεις, θα το κάνω αύριο, απλά είδα τις παρατηρήσεις στο φύλλο ελέγχου.

Δεν ήθελα να το συζητήσω μαζί του πριν βεβαιωθώ για το τι πραγματικά ισχύει.

 

Καμιά γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κάνει λάθος.

Μόνο σε περίπτωση που λόγω μορφής του ΗΧ μεταβάλλονται οι διατάσεις του (δεν είναι π.χ. ένα τετράγωνο), έτσι ώστε από ένα σημείο και μετά να μην ικανοποιούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις που καθορίζει ο Γ.Ο.Κ. ώστε ένας χώρος να χαρακτηρίζεται ως ΗΧ, υπάρχει περίπτωση ένα τμήμα του να μετράει στη δόμηση.

Δες μία περίπτωση δική μου, όπου φαινομενικά είναι όλο ΗΧ, αλλά λόγω μεταβολής των διαστάσεών του ένα τμήμα του μετράει στη δόμηση:

 

15385573.png

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει οτι για να μη μετράει στο ΣΔ πρέπει να έχει : πλάτος >=2.50 (έχω 4.35>2.50) και βάθος =< πλάτος (έχω 4.15<4.35).

 

Αυτο ακριβως λεει ο ΓΟΚ, αρθρο 11 παραγρ.2.

Πες του να διαβασει το αρθρο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αδυνατώ να πιστέψω ότι αρχιτέκτονας της πολεοδομίας έχει τόσο λάθος σε τόσο συχνό θέμα, θα ήθελα να δω ένα σχήμα δικό σου... Ο πρώτος του Η/Χ ήταν και δεν ήξερε;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως βλέπετε είναι η πρώτη μου επαφή με το forum δεν ξέρω ακόμα να βάζω εικόνες. Πρόκειται όμως όπως περιέγραψα παραπάνω για την απλόύστερη και πλέον ξεκάθαρη περίπτωση σχεδίασης Η/Υ. Ορθογώνιο το σχήμα του χώρου (κανένα περίεργο σχήμα όπως τα παραπάνω παραδείγματα), ανοικτό μπροστά όλο με πλάτος 4,35 και κολώνες στα άκρα του ανοίγματος, κλειστές οι πλευρές βάθους 4,15 και πίσω (με τοιχοποιία). Η απλούστερη περίπτωση. Ο ορισμός του Η/Υ.

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω σήμερα αλλά απ'ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας δεν άλλαξε κάτι στον κανονισμό.

Αυτό βασικά ήθελα να διαπιστώσω από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως το λένε οι συνάδελφοι. Ισχύει ο Η.Χ. όπως ορίζεται στο άρθρο 11 του ΓΟΚ, και επανήλθε με τον 3843/2010 (αρθρο 9). Μάλλον κάποια παρεξήγησε θα έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.