Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

μου ήρθε και μένα 1000 ευρώ για 2 χρήσεις , τις προηγούμενες 2 τίποτα... φυσικά δεν πρόκειται να δώσω δραχμή !!!

 

έλεος, 12 τιμολόγια το χρόνο κόβω χ 4 χρόνια ακόμα στο Νο 52 είμαι με κάτι άλλα ψιλά ....

ΤΙ ΝΑ ΚΡΥΨΩ ΕΛΕΟΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δραχμή μη δώσεις, ευρώ ζητάνε αυτοί.

Εγώ μπήκα στην ρύθμιση, πλήρωσα ήδη την πρώτη δόση (δεν έχω τη δυνατότητα για ολική εξόφληση).

Δεν έχω κάτι να κρύψω, απλά αποφάσισα να κλείσω τις χρονιές μου για παν ενδεχόμενο λάθους, γιατί υπάρχουν θέματα που δεν γνωρίζω και μπορεί να έχω κάπου σφάλμα κτλ κτλ.

Θεωρώ ότι είμαι πολύ τυπικός φορολογούμενος, αλλά τα ζύγισα και αποφάσισα αυτό.

 

Δεν θεωρώ βλάκα εμένα που το έκανα, δεν θεωρώ επαναστάτη αυτόν που δε θα το κάνει.

 

Ο κάθε ένας όπως αποφασίσει. Νομίζω έχουμε δώσει πολύ ουσία σε κάτι το οποίο προαιρετικά σου έχει "προσφερθεί".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπερδευει κυριοι ειναι το εξης...

 

Ισως βεβαια να μην γνωριζω και τα λογιστικά καλά.

 

Πληρώνω καθε χρόνο αυτοπεράιωση ωστε να "κλείνω" τα βιβλία μου.Δεν μιλάμε για πολλά τιμολογια, ουτε και πολλά χρήματα.

Εφοσον αυτοπεραιώνω καθε ετος, πως μου ζητάν περαίωση...?

 

(το "μου ζηταν" ειναι σχετικό,μιας και δεν έχω λάβει κάποια σχετική ειδοποιηση,ακομα...)

Link to comment
Share on other sites

Kane, για τις χρονιές που είχα κάνει αυτοπεραίωση δεν ήρθε περαίωση, εκτός του 2010 που μου ήρθε το 50% παρά το ότι έχω κάνει αυτοπεραίωση.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία που υπάγομαι εγώ,ρώτησα σημερα το πρωι και μου είπαν οτι δεν τους έχει έρθει καποιο εγγραφο που να λεει για παράταση,ακουγονται διαφορα ομως.Μπήκε στο σύστημα και μου είπε και το ποσο που είναι να πληρωσω.γύρω στο χιλιάρικο είναι για δύο χρήσεις.Δενξέρω τι να κάνω,σκέφτομαι αν πρέπει να το πληρώσω γιατί για αυτές τις χρονιές δεν είχα έσοδα,είχα μόνο έξοδα τα 6000 ευρώ που χρειάστηκε να κόψω για την επιδότηση του οαεδ.αμα δεν πληρώσω και επιλεγώ για έλεχγο δεν θα μου πουν που βρήκα τα λεφτά?αρα μαλλον θα πρεπει να πληρωσω καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS σε ευχαριστώ για τις διευρινησεις. Μακαρυ αν χρειαστείς και κατι απο μας τους μηχανικους να σε βοηθησουμε :) οπως βλεπεις έχεις μεγαλο team για τεχνικους συμβουλους :)

Υ.Γ. ειλικρινά δε "νιωθω" καθολου να κάνω περαιωση κ ετσι το αφηνω... ακομα κ αν έβαζα το "λαθος" συντελεστη για τις ετιμησεις "νιωθω" καθαρος

 

myri σχετικα με τους συντελεστες προσθέτω το παρακάτω επιχείρημα

  • πληρωνεσαι τη μελέτη που έκανες , παιρνεις άδεια (χωρίς αμοιβη επίβλεψης), ξεκιναει το έργο κάνεις επιβλεψη πχ στατικών και μετα τα μπετά το έργο σταματαει.... μενει σταματημενο.... περνανε χρονια κ οταν ο ιδιοκτητης αποφασίσει να τελειώσει κ χρειαστεί ρευμα τοτε παιρνεις τα λεφτα της επιβλεψης που εκανες....

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία που υπάγομαι εγώ,ρώτησα σημερα το πρωι και μου είπαν οτι δεν τους έχει έρθει καποιο εγγραφο που να λεει για παράταση,ακουγονται διαφορα ομως.Μπήκε στο σύστημα και μου είπε και το ποσο που είναι να πληρωσω.γύρω στο χιλιάρικο είναι για δύο χρήσεις.Δενξέρω τι να κάνω,σκέφτομαι αν πρέπει να το πληρώσω γιατί για αυτές τις χρονιές δεν είχα έσοδα,είχα μόνο έξοδα τα 6000 ευρώ που χρειάστηκε να κόψω για την επιδότηση του οαεδ.αμα δεν πληρώσω και επιλεγώ για έλεχγο δεν θα μου πουν που βρήκα τα λεφτά?αρα μαλλον θα πρεπει να πληρωσω καλύτερα...

 

 

Mόνο για αυτά να μην πληρώσετε. Βέβαια μεταγενέστερα σε οποιαδήποτε διαδικασία ελέγχου θα πρέπει να "κλείσετε" και τις χρήσεις αυτές, αλλά αυτό δε νομίζω να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Με βάση τα ισχύοντα (ν 3888/10, ΠΟΛ 1147/2010 και ΠΟΛ 1156/2010) για όσα σημειώματα έχουν ήδη εκδοθεί (έως 10/11/2010) από τη ΓΓΠΣ ΄(και αυτά φαίνονται και στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έδωσαν , άρα τα κατεβάζεις από εκεί) και είναι και σωστά συμπληρωμένα , προθεσμία αποδοχής (20% καταβολή) παραμένει η 18/11.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες τους έσκασα 1940 Ευρουδάκια (από 2100 με την έκπτωση της εφ' άπαξ καταβολής) για τις 3 τελευταίες χρήσεις. Είχα κάνει και τις δύο προηγούμενες περαιώσεις, καθώς έχω μπει στη λογική ότι τα 300 ή 500 (στις προηγούμενες περαιώσεις) ή 700 Ευρώ το χρόνο είναι ένα πάγιο έξοδο.

 

Εξάλλου μέχρι πέρσι είχαμε και δουλειά και ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης με τον τεκμαρτό συντελεστή κέρδους, οπότε ήταν ένα έξοδο που μπορούσα να σηκώσω, ειδικά σκεφτόμενος ότι σε πιθανό έλεγχο, όσο σωστός κι αν είναι κανείς είναι πολύ εύκολο να φάει πρόστιμο μεγαλύτερο από το ποσό της περαίωσης. Και βεβαίως, πονηρά σκεπτόμενος, είμαι σίγουρος ότι αν ερχόντουσαν για έλεγχο, το πιθανό πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο από το αντίστοιχο ποσό της περαίωσης, "προς γνώση και συμμόρφωση".

 

Τι είπατε; Το ενδεχόμενο του να μου γίνει ο έλγχος και να μην φάω πρόστιμο, γιατί το αποκλείω; Μα γιατί είναι νόμος "απαράβατος": αν σου γίνει έλεγχος θα φας πρόστιμο! Γιατί αν ο υπάλληλος που σε ελέγξει δεν σου ρίξει πρόστιμο και γυρίσει στην εφορία με "άδεια χέρια" ο προϊστάμενος / έφορος θα σκεφτεί ότι έχει στήσει δικό του "μαγαζάκι" και τα παίρνει χωρίς να ταϊζει το υπόλοιπο κύκλωμα...

 

Στο θέμα της περαίωσης, υπάρχει και η άλλη περίπτωση αυτοπροστασίας:

Αποδέχεσαι προκαταβολικά ότι θα την πληρώσεις όταν έρθει η ώρα της και γι' αυτό βάζεις "συμψηφιστικά" κάποια έξοδα του σπιτιού σε τιμολόγια, π.χ. μια τηλεόραση, ένα στερεοφωνικό, μια βιβλιοθήκη, ένα γραφείο κτλ. Έτσι συμψηφίζεις προκαταβολικά κάποιο ποσό ΦΠΑ, έναντι του εκβιαστικού "νταβατζηλικιού" της περαίωσης.

 

Διευκρινίζω ότι είναι παράνομο κι εγώ δεν το έχω κάνει, αλλά μπορώ να καταλάβω απόλυτα αυτούς που το κάνουν, στην προσπάθεια τους να "αυτοπροστατευτούν" στον ξεκάθαρο εκβιασμό του ελληνικού κράτους.

Link to comment
Share on other sites

jim

ναι έχεις δικιο το θυμήθηκα μετά

  • ο κύκλος των εργασιών δεν είναι ετήσιος

Παρατηρώ τα επιχειρήματα υπέρ των συντελεστών. Ενδιαφέροντα ακούγονται. Εμείς (εγώ) που δεν είμασταν στον εξωλογιστικό προσδιορσιμό είμασταν μάλλον κορόιδα τόσα χρόνια. Γιατί και ρίσκο αναλαμβάνουμε και γελοίες αμοιβές (όχι τις εγγυημένες ελάχιστες κλπ) αντιμετωπίζουμε και όλα όσα γράφεις τα έχουμε.

κακώς κατά τη γνώμη μου

αυτό όμως δε δικαιολογεί εμπάθεια ως προς το σύστημα

 

επίσης όπως ξ'ερεις δεν ήμασταν η μόνη ομάδα με συντελεστες

ήταν και δικηγόροι στο 60% και άλλες κατηγορίες παροχής υπηρεσιων

επίσης οι διαιτολόγοι είχαν πολύ χαμηλούς συντελεστές κάτω από 40% (δε θυμάμαι ακριβώς)

τα ταξί είχαν ειδική μεταχε'ιρηση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.