Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

jim

ναι έχεις δικιο το θυμήθηκα μετά

  • ο κύκλος των εργασιών δεν είναι ετήσιος

 

κακώς κατά τη γνώμη μου

αυτό όμως δε δικαιολογεί εμπάθεια ως προς το σύστημα

 

επίσης όπως ξ'ερεις δεν ήμασταν η μόνη ομάδα με συντελεστες

ήταν και δικηγόροι στο 60% και άλλες κατηγορίες παροχής υπηρεσιων

επίσης οι διαιτολόγοι είχαν πολύ χαμηλούς συντελεστές κάτω από 40% (δε θυμάμαι ακριβώς)

τα ταξί είχαν ειδική μεταχε'ιρηση κλπ

 

 

Που την είδατε την εμπάθεια ? Η πραγματικότητα είναι ότι μεγάλες ομάδες πληθυσμού είχαν ευνοικό φορολογικό καθεστώς σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αυτό είχε ως συνέπεια για ίδια εισοδήματα να καταβάλεται σημαντικά διαφορετικός φόρος.Λιγότερος για τους πατρίκιους περισσότερους για τους πληβείους. Αυτό ήταν και είναι το νόημα όσων έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση είναι Γ-Α-Μ-Α-Τ-Η!Εγώ την αποδέχτηκα με κλειστά μάτια.

 

Θα με ρωτήσετε αν είμαι τρελός.......

 

Τρελός δεν είμαι:το ''Κράτος'' είναι συνέταιρος κ το ξέρω από την αρχή του επιτηδεύματος.Θα μπορούσε να είναι χειρότερα:το ''Κράτος'' να είναι ΑΦΕΝΤΙΚΟ,όπως στη Σκανδιναβία,όπου η κρατική εισφορά φτάνει το 70%.Εδώ φτάνει μόλις το 48,7%.Βέβαια,εκεί το κράτος είναι ανταποδοτικό,αλλά εδώ έχω το ''συνάνθρωπό'' μου,που φτύνει στο πιάτο που τρώω προκειμένου να φάει κ αυτός από το δικό μου φτυμένο φαγητό.

 

Μην είστε παράλογοι:Δεν μας φταίει το ''Κράτος'',μας φταίνε οι ''συνάνθρωποί'' μας.....εγώ τους θέλω τους περισσότερους από αυτούς γδαρμένους,διαμελισμένους κ μαγειρευτούς στο δικό μου πιάτο.

 

Ναι,είμαι κανίβαλος.Κ λατρεύω την περαίωση,γιατί μου καθαρίζει το κούτελο!!!:lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι οσους εχουν ηδη πληρωσει?

το ποσο το πληρωνουμε ολο μεχρι αυριο αν θελουμε την εκπτωση του 10% ή πληρωνουμε μονο την προκαταβολη και το υπολοιπο ποσο μια και καλη (χωρις δοσεις) μεχρι το τελος του χρονου που ειπαν και ετσι παλι εχουμε την εκπτωση του 10% ? και επισης σε οποια τραπεζα θελουμε πληρωνουμε? (καπου εχω μπερδευτει)

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση είναι Γ-Α-Μ-Α-Τ-Η!Εγώ την αποδέχτηκα με κλειστά μάτια.

 

Θα με ρωτήσετε αν είμαι τρελός.......

...........

,γιατί μου καθαρίζει το κούτελο!!!:lol::lol::lol:.

 

 

Εσυ θυμαμαι οτι δεν θα περαιωνες....Μπραβο σταθεροτητα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Kane, για τις χρονιές που είχα κάνει αυτοπεραίωση δεν ήρθε περαίωση, εκτός του 2010 που μου ήρθε το 50% παρά το ότι έχω κάνει αυτοπεραίωση.

 

καλα λες και το μελετουσα...

 

Σημερα ηρθε το φιρμανι.

 

Εκανα εναρξη τελη του 07,με κομμενα 0 τιμολογια, και με βαζει να πληρωσω 500ε περαιωση για κεινη τη χρονια.

Το 08 με βαζει αλλα 250ε (με τζιρο Α) και το 09 με τζιρο Α/5 με βαζει αλλα 250ε.

 

Το θειικο ειναι πως αυτοπεραιώνω κάθε χρόνο.

 

Θαρρώ πως η καταληκτική ημερομηνία είναι αύριο...

 

Τι να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα τελικά σήμερα το πρωί ταχυδρομικώς (απλό όχι συστημένο), ζητώντας αυθάδικα να τους δώσω 1400 ...αύριο το πρωί. Φάνηκε χρήσιμο. Κοιτώντας τα λάδια στο αυτοκίνητο πριν φύγω, ήταν ό,τι πρέπει για να σκουπίσω τη βέργα. :)

Link to comment
Share on other sites

Που την είδατε την εμπάθεια ? Η πραγματικότητα είναι ότι μεγάλες ομάδες πληθυσμού είχαν ευνοικό φορολογικό καθεστώς σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αυτό είχε ως συνέπεια για ίδια εισοδήματα να καταβάλεται σημαντικά διαφορετικός φόρος.Λιγότερος για τους πατρίκιους περισσότερους για τους πληβείους. Αυτό ήταν και είναι το νόημα όσων έγραψα.

μ'ηπως αν δεν είναι δικαιος ο τροπος φορολόγισης για κάποιες ομάδες

θα πρέπει να αποκατσταθεί;

αντί όλοι να εξισωθουν προς τα κάτω;;;;

 

μη μιλάς για ίδια εισοδ'ηματα και ίδια φορολόγηση

διότι η μονοπρόσωπη ΕΠΕ φορολογείται λιγότερο απο την ατομική επιχείρηση για το ίδιο ποσο

 

οπότε το επιχείρημα περι πατρίκειων και πληβειων είναι μόνο για να αποχαυνώνουν οι δημοσιογράφοι τις μάζες

 

ιδιού και άλλοι

http://www.fle.gr/programmata/mskk.htm#_IV._KAΘΟΡΙΣΜΟΣ_ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ_1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Toυς πίνακες με τους ΜΣΚΚ τους γνωρίζω. Αυτή η ιστορία έχει ήδη τελειώσει. Παρέμεινε μόνο για τους μηχανικούς και του περιπτεράδες, λακικατζήδες κλπ . Υπήρχαν και άλλοι οι οποίοι είχαν κεφαλικό φόρο στα κουτουρού πχ φορτηγά, ταξί.

2. Αν θεωρείς ότι όσα γράφω τα ακούω από τους Αυτιάδες κλπ , τότε όντως είμαι αποχαυνωμένος.Βέβαια μπορεί να πιστεύεις ότι οι πάντες μπορούν να έχουν απαλλαγές κλπ . Προσωπικά το θεωρώ ανέφικτο.

3. Το φορολογικό καθεστώς των εταιρειών σε σχέση με τα φυσικά πρόσωπα είναι πολυπλοκότερο από την απλή περίπτωση που γράφεις.Υπάρχουν περιπτώσεις που οι εταιρείες πληρώνουν λιγότερο από τα φυσικά πρόσωπα. Εδώ υπάρχει πρόβλημα. Αυτοί να δεις τι επιχειρήματα αραδιάζουν (στις διάφορες επιτροπές του υπουργείου).

Link to comment
Share on other sites

Πηγε στη ΔΟΥ της Βέροιας ένας συνάδελφος το πρωί και του είπε ο προϋστάμενος οτι θα πάρει παραταση μέχρι το τέλος του χρόνου(ανεπίσημα).Εμένα το ίδιο πρωι στη ΔΟΥ Αλεξανδρείας μου είπαν οτι δεν εχει παράταση.Τελικά τι ισχύει ?Αν τελικά πάρει παράταση πότε περιμένουν να το ανακοινώσουν ?Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 δεν τα εβαλα για εσενα για να τα δουν οι υπολοιποι τα έβαλα

2-3 απορώ που δεν καταλαβαίνεις για ποιο λογο υπηρχαν οι συντελεστές ειδικά επειδή εισαι μέσα στα πράγματα

ότι δικαιολογία και να πει ο καθένας

η πραγματικότητα είναι πως αν μια εταιρία (ατομική ή ΑΕ) δεν καλύπτει το επιχειρηματικό της ρίσκο

δεν τη συμφέρει να υπάρχει άρα δεν υπάρχουν δουλειές και δεν υπάρχει παραγωγή

και όλοι ζουν από επιδοτήσεις ή από τους συγγενείς τους που είναι Δημόσιοι υπάλληλοι ή συνταξιούχοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.