Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Το θέμα είναι πέραν του τι έχει κάνει ο καθένας, ποιες είναι και οι πιθανότητες να ελεγχθεί αν δεν κάνει περαίωση... Αφού οι εφορίες έχουν διαλυθεί.. Ακόμα δεν έχουν ανοίξει την δήλωση, που τους έστειλα ταχυδρομικώς από τον Απρίλιο και σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την αρμόδια ΔΟΥ, μου απάντησαν ότι έχουν ελλείψεις προσωπικού και θα με αργήσουν ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Πρόκειται να μπω στη διαδικασία της περαίωσης και μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι δεν υπέβαλα τη συγκεντρωτική κατάσταση προμηθευτών πελατών για το 2009. Έχει νόημα να την κάνω εκπρόθεσμα και να πληρώσω τα 200 ευρώ πρόστιμο ή μιας και θα περαιώσω την χρήση εντός ολίγων ημερών να το "ξεχάσω"?

Link to comment
Share on other sites

To TEE έχει δώσει κάποια "γραμμή" για το θέμα;

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η περαίωση δεν περιλαμβάνει το θέμα των συγκεντρωτικών. Το ξέρω γιατί την πάτησα το 2004. Με το που πλήρωσα την τότε περαίωση μου ήρθε ραβασάκι - πρόστιμο για μη υποβολή συγκεντρωτικής κατάστασης (536 ευρώ τότε). Όταν στην εφορία ανέφερα το θέμα της περαίωσης μου είπαν ότι είναι κάτι τελείως άσχετο!!!

Για αυτό δεν ξαναπληρώνω τίποτα. Να έρθουν να με ελέγξουν

Link to comment
Share on other sites

Μου έλεγε χθες φίλος για τις πληροφορίες από το λογιστικό γραφείο που τον υποστηρίζει. Δεν ενδιαφέρεται κανείς για περαίωση! Δεν πρόκειται να μαζέψουν ούτε το 1/10 από τα λεφτά που περιμένουν! Ευτυχώς φαίνεται ότι αρχίζουμε να ξυπνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μπορεί να πετάει 700άρια σήμερα .

Μόνο αυτοί που κερδίζουν πολλά από την φοροδιαφυγή .

 

Η τελευταία περαίωση είναι η χειρότερη ακριβώς γιατί επιβραβεύει τους κατά συνήθεια φοροκλέπτες .

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει περαίωση ?

 

Και το καλύτερο είναι ότι περαιώνεις μεν, μπορούν να σε ξαναελέγξουν δε!Καταπληκτικό ε?Δεν πληρώνουμε συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το βασικο παντως αποτι μουπε γνωστος σε εφορια ειναι οτι σε περιπτωση ελεγχου και ακτω απο προυποθεσεις μπορουν να σου αλλαξουν την φορολογηση των προηγουμενων ετων απο συντελεστες σε εσοδα-εξοδα....

 

οταν ρωτησα ποιες προυποθεσεις ειναι αυτες...απαντηση ΜΗΔΕΝ...

 

 

παντως οι μηχανικοι ειμαστε στοχοποιημενοι να το ξερετε....οι ιατροι ακι οι δικηγοροι εχουν αποκρυψη ...εμεις με τα βιβλια μας μπηκαμε στο στοχαστρο....

 

 

ετσι και αλλιως οι πιο πολλοι ιατροι-δικηγοροι κανουν αυτοπεραιωση καθε χρονο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.