Μετάβαση στο περιεχόμενο

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

@gliout ευχαριστώ για την απάντηση

 

Τώρα γράφω απο το pc του σπιτιού που έχω XP και οι εφαρμογές του EnergyBuilding λειτουργούν κανονικά !!!

 

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι κάποια λειτουργικά αρχεία (του ΧP) στο pc έχουν σβηστεί και δεν μπορούν να λειτουργήσουν οι εφαρμογές !!!

 

Επειδή γνωρίζω οτι θα βγεί νέα έκδοση του buildingcert και επειδή η CivilΤech έχει καταργήσει την υποστήριξη των προγραμμάτων της σε XP, θα πρέπει να εγκαταστήσω αναγκαστικά τα Windows 7-8-9-10 για να παίζουν οι εφαρμογές της.

 

Οσονούπω θα γίνει ....

Link to comment
Share on other sites

................ θα πρέπει να εγκαταστήσω αναγκαστικά τα Windows 7-8-9-10 για να παίζουν οι εφαρμογές της.

 

Οσονούπω θα γίνει ....

Θα σου πρότεινα να βάλεις τα 7

Τα 8 ήταν σκέτη αποτυχία

Τα 10 δεν έχουν δοκιμαστεί επαρκώς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω ένα προβλημα στο οποίο η εξυπηρέτηση της Civitech (που μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει πολύ) εξαιτίας του οτι δεν έχει στην κατοχή της  Archicad 18, δεν μπορεί να με βοηθήσει.

 

Λοιπόν... Θέλω να κάνω εισαγωγή στο energy building μια πολυκατοικία (υπόγειο,0,1,2,3,4) την οποία κάνω στο Archicad όπως έκανα πάντα.

 

¨Οταν κάνω εισαγωγή απο αρχείο μου βγάζει, το εξής μήνυμα που φαίνεται στην φωτό.

 

Εκανα κάποιες δοκιμές και διαπίστωσα τα εξής:

Βάζοντας μόνο το υπόγειο είναι οκ. Εβαλα το ισόγειο, πάλι οκ, μετά 1ο, πάλι οκ, και στον 3ο μου έβγαλε το μήνυμα.

 

Παλιότερα (γιατί έχω 3 χρόνια να κάνω μελέτη για πάνω απο 1 όρορο!!!) δεν είχα συναντήσει κάτι τέτοιο.

Γνωρίζει κάποιος που να οφείλεται?? Μήπως όταν κάνω αποθήκευση στο archicad σας αρχείο ifxml στις ρυθμίσεις που έχει πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο?

 

 

post-5207-0-42115400-1488439574_thumb.png

Edited by gliout
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να φταίνε.

 

Καταρχάς....όταν εισάγεις το αρχείο σου να το έχεις κλείσει από το σχεδιαστικό.

 

Δεύτερον....κάνε purge και σβήσε όποιο άχρηστο layer υπάρχει μέσα στο σχεδιαστικό.

 

Αυτά στα λέω από εμπειρία autocad που μου έχει βγάλει αντίστοιχα σφάλματα. Σε archicad δεν ξέρω τι γίνεται αλλά φαντάζομαι αντίστοιχα προβλήματα θα υπάρχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εκανα οτι μπορούσα με τα layers αλλά ακόμα βγάζει το ίδιο.

 

Μου έκανε εντύπωση οτι όταν πήγα το υπόγειο στον ισόγειο εγινε εισαγωγή κανονικά όλη η πολυκατοικία, αλλά οταν στο archicad φαινόταν σαν υπόγειο δεν μου το άνοιγε το energy...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αρχείο που εισάγεις είναι σε μορφή .dwg, θα πρέπει να έχεις δώσει τα σωστά ονόματα σε κάθε (κλειστό) περίγραμμα θ.ζ. (σύμφωνα με τις οδηγίες του προγράμματος), και να έχεις απενεργοποιήσει τα άχρηστα layers

Μήπως έχει κάποιο θέμα το περίγραμμα του 3ου?

Αν δεν τα καταφέρεις, στείλε μου τα στοιχεία να τα δω

Link to comment
Share on other sites

@Tetris.

 

Σε ευχαριστώ. Το αρχείο που εισάγω είναι ifxml και το έκανα απο Archicad εισαγωγή.

Το θέμα μου είναι οτι ο 1, 2, 3 είναι τυπικοί όροφοι.

Αυριο θα ξαναδώ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

 

Ξανασχεδίασα το κτίριο στο archicad και το energy το αναγνώρισε κανονικά. Το μόνο που έκανα διαφορετικά ήταν:

1.Εκανα αρχικοποίηση των συντεταγμένων στο archicad (0,0,0)

2.Εκανα αποθήκευση του ονόματος στα Ελληνικά!!!!

 

Και το πέρασα και όλα καλά!!!

 

Τι να πώ...Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, δεν έχω κάνει πολύ εξάσκηση στο πρόγραμμα ακόμα και έχω τις παρακάτω ερωτήσεις:

σε ένα ισόγειο προς του 1948 λιθόκτιστο με χρήση κατοικία-ξύλινα κουφώματα, δεν υπάρχει κάποιο μόνιμο σύστημα θέρμανσης-ψύξης εκτός από ένα τζάκι και ένα μικρό ηλιακό. στο πρόγραμμα της civil

α)επιλέγω απλά το θεωρητικό σύστημα (κλικ στο κουτάκι δεξιά) ή στη θέρμανση πρέπει να βάλω το τζάκι και στο ΖΝΧ τον ηλιακό? 

β) και το δεύτερο που ήθελα να ρωτήσω είναι: κανονικά το κτίσμα βάσει τίτλου είναι 85τμ αλλά από επιμέτρηση λόγω κάποιων υπαρβάσεων είναι 95τμ.

καταχωρώ στα γενικά στοιχεία κανονικά 95τμ. χωρίς κάποιο πρόβλημα? στο πιστοποιητικό που θα εκδοθεί πειράζει ότι θα φαίνεται 95τ.μ. αντί 85τ.μ.? υπάρχει κάποιος τρόπος στην εκτύπωση να φαίνεται 85 αλλά οι υπολογισμοί στα σχέδια να έχουν λάβει υπόψη τα 95? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.