Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή ΦΕΜ μόνο στην ΔΟΥ έναρξης επαγγέλματος


Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν διορθώθηκε το πρόβλημα με τις ΔΟΥ που δεν δέχονται πληρωμή ΦΕΜ με γραμμάτιο συμψηφισμού (δηλαδή πληρωμή του ΦΕΜ σε διαφορετική ΔΟΥ απο αυτήν που εχουμε κάνει έναρξη επαγγέλματος) ;

Αυτό ισχυε για χρόνια και μάλιστα σε εποχές χωρίς Η/Υ και τώρα με το περιβόητο ΤΑΧΙS καταργήθηκε.

Δηλαδή αν εχουμε δουλειά στην Πολεοδομία της Αλεξανδρούπολης και χρειασθεί συμπληρωματικό ΦΕΜ 10€ πρέπει να επιστρέψουμε στην Αθήνα για να "κόψουμε" ΦΕΜ.

Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι να αφυπνίσουμε το ΤΕΕ ;

Link to comment
Share on other sites

Γραμμάτιο συμψηφισμού λέγεται το τριπλότυπο ΦΕΜ που πληρώνεις σε ΔΟΥ διαφορετική απο εκείνην στην οποία ανήκεις. Αντίγραφο απο το τριπλότυπο αυτό στέλνεται μετα στην ΔΟΥ που ανήκεις. Αυτά γίνονται αυτόματα μεταξύ των δύο ΔΟΥ χωρίς να ασχοληθείς εσύ καθόλου. Ολα αυτά γίνονταν ακόμα και την εποχή που δεν υπήρχαν Η/Υ και TAXIS και τα εγραφαν ολα στο χέρι.

Τώρα πολλές ΔΟΥ εχουν βρεί σαν πρόφαση μιά εγκύκλιο του Υπουργείου Οικονομικών και σου λένε να πάς στην ΔΟΥ που ανήκες για να πληρώσεις το ΦΕΜ.

Μπορεί να πετύχεις κάποια ΔΟΥ που ο προιστάμενος να εχει ευρύτητα πνεύματος και ο υπάλληλος να εχει φιλότιμο και να δεχτούν να πληρώσεις παρ' ολο που ανήκεις σε αλλή ΔΟΥ, αλλά στις περισσότερες κάνουν χήση της

εγκυκλίου ισως για να εχουν λιγότερη δουλειά.

Γι' αυτό λέω τι κάνει το ΤΕΕ ???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η εγκύκλιος αυτή έχει καταργήσει την διαδικασία που προβλεπόταν όταν "τα έγραφαν όλα στο χέρι"; Πάντως, ακόμα κι έτσι είναι αστείο αυτό που συμβαίνει στην εποχή που υπάρχει το... φοβερό και τρομερό TAXIS.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν λίγο καιρό πλήρωσα ένα ΦΕΜ με γραμμάτιο συμψηφισμού, άρα και στη δική μου ΔΟΥ δεν ξέρουν ή δεν εφαρμόζουν την εγκύκλιο.

maik θα μπορούσες να μου δώσεις τον αριθμό της εγκυκλίου (ή και το κείμενο)?

Για το ΤΕΕ: έχει ενημερώσει κανείς το γραφείο επαγγελματικών θεμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να πάω μέχρι σε 2 εφορίες μέχρι να πληρώσω ενα κ***φεμ στο οποίο δεν δέχοταν συμψιφισμό, και ολα αυτά με την ψυχή στο στόμα γιατι έμπαινε το Πάσχα... και άδεια γιοκ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για ΦΕΜ σε δύο εφορίες στην Αθήνα και μου είπαν οτι δεν δεχονται τα γραμμάτια συμψηφισμού παρά μόνο για επαρχία.Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει απλά μπορεί να κολλήσει το σύστημα,να καθυστερήσει και γενικά είναι μπελάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το Π.Δ του κανονισμού για τις εφορείες είναι σαφές: είναι υποχρεωμένες οι ΔΟΥ να δέχονται γραμμάτια συμψηφισμού, αλλά απλά βαριούνται. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι αν δημόσιος φορέας παρακρατεί από προμηθευτή ένα ποσοστό, θα το αποδίδει στην οικεία ΔΟΥ και όχι στη ΔΟΥ του προμηθευτή-εργολάβου (λογικό, σιγά μην τρέχει ο Δήμος σε όλες τις ΔΟΥ των προμηθευτών) και συνεχίζει: ο εργολάβος θα πληρώνει την παρακράτηση στην ΔΟΥ του.

Αυτό λέει η εγκύκλιος. Μα με το γραμμάτιο συμψηφισμού πάλι στη ΔΟΥ του το πληρώνει αλλά μέσω άλλης ΔΟΥ (αφού το ΦΕΜ πάνω θα γράφει τη ΔΟΥ που ανήκει και όχι τη ΔΟΥ που το καταθέτει). Το έχω συζητήσει με υπάλληλο ΔΟΥ που τηρεί τον κανονισμό και τον βρίζουν όλοι οι υπάλληλοι των άλλων ΔΟΥ επειδή έχουν παραπάνω δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Με υπάλληλο της ΔΟΥ που είχα κάνει αυτή τη συζήτηση μου είπε πως γίνεται η πληρωμή του

ΦΕΜ σε άλλη εφορία από αυτή που ανήκεις, αλλά είναι φασαρία με τις οίκοθεν διαδικασίες

τους και γιαυτό το αποφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.