Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Σε δήλωση Η/Χ με τον ν 3843 που κατατέθηκε τον Νοέμβριο στον Δήμο Αθηναίων σήμερα μου απάντησαν ότι οι φάκελοι δεν έχουν πάρει καν πληρότητα που υπολογίζουν ότι θα πάρουν Τρίτη με Τετάρτη και το πρόστιμο θα βγει μάλλον την Πέμπτη και θα τα στείλουν ταχυδρομικά πράγμα που σημαίνει ότι στην καλύτερη τα πρόστιμα θα φτάσουν μετά την πρωτοχρονιά που θα έχει λήξει η προθεσμία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Βγαίνει από την ρύθμιση ως εκπρόθεσμο;

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαίνει ως εκπρόθεσμο αμέσως, αλλά για τους πρώτους τρεις μήνες που θα καθυστερήσει η πληρωμή, το πρόστιμο θα επιβαρύνεται με 1% για κάθε μήνα. Αν τα λέω καλά, μετά τον τρίτο μήνα βγαίνει εκπρόθεσμο και χάνεται η ρύθμιση, αλλά ας με επιβεβαιώσει όποιος τα γνωρίζει καλύτερα. Έχω κι εγώ υπόθεση στην πολεοδομία Πειραιά με κατάθεση 25/10, όπου ακόμα περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι με τους απαραδεκτους στα ΜΟΥΔΑΝΙΑ εχει ασχοληθει κανενας?

Εστειλα τρεις φακελους ταχυδρομικα στις 27/10, πριν μαθω για την παραταση και αφου μου ειπαν οτι ραντεβου πλεον δεν κλεινουν, μονο ταχυδρομικα.

Μετα απο εναμιση μηνα καθημερινων πολλαπλων τηλεφωνηματων χωρις απαντηση σημερα μια υπαλληλος σηκωσε κατα λαθος το τηλεφωνο για να καλεσει αλλου, οποτε και μιλησα.

Ο ενας απο τους τρεις φακελους δε βρεθηκε. Οι αλλοι δυο πρωτοκολληθηκαν. Στην ερωτηση μου για τα προστιμα απαντησε: ε, θα βγουν καποια στιγμη, ελατε απο δω και βλεπουμε.

Τι να κανω?

Υπαρχει καποιος που εχει καταθεσει εκει τελευταια??

 

H μοναδική περίπτωση να βγάλει άκρη με την πολεοδομία εκεί, είναι να πας εκεί, να βρεις μόνος σου τους φακέλους,και αν δεν τους εχουν κοιτάξει ακόμα, απίθανο να σου πω βεβαια, να τους πας στο υπάλληλο και να σου βγάλει το πρόστιμο...

Edited by nevermindgr
Link to comment
Share on other sites

Στον εύοσμο έχουν στείλει ταχυδρομικός τα πρόστιμα για φακέλους μέχρι 20/5/11 οι οποίοι θα φτάσουν τέλος της εβδομάδας. Για τους υπόλοιπους κανονίστε ρεβεγιόν παραμονής πρωτοχρονιάς με τους πελάτες για να τους δώσετε τα πρόστιμα πριν αλλάξει ο χρόνος!

 

Εχει στειλει χαρτί στο υπουργείο, αναρτηθηκε και στην είσοδο, που αναφέρουν ότι δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να έχουν προλάβει να αποστέιλλουν τα πρόστιμα και ζητουν παράταση. Συγκεκριμενα το έστειλαν στις 16/11 και λενε ότι από τις 21.000 αιτήσεις ειχαν ελέγξει μονάχα τις 11.500!!

Link to comment
Share on other sites

H μοναδική περίπτωση να βγάλει άκρη με την πολεοδομία εκεί, είναι να πας εκεί, να βρεις μόνος σου τους φακέλους,και αν δεν τους εχουν κοιτάξει ακόμα, απίθανο να σου πω βεβαια, να τους πας στο υπάλληλο και να σου βγάλει το πρόστιμο...

 

Πηγα σημερα στους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ. Υπολογιζουν προστιμα και τα δινουν χερι χερι.

Το γ@μ@το ειναι οτι απο τρεις φακελους που εστειλα ταχυδρομικα στις 27/10 ο ενας ΧΑΘΗΚΕ.

Και μου ειπαν να παω την Πεμπτη για ανασυσταση με ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ του υποβληθεντος, να υπολογισουν προστιμο και να πληρωσει ο πελατης μεχρι την Παρασκευη.

Πως να συνεχισεις να δουλευεις σε αυτη τη χωρα??

Link to comment
Share on other sites

Στα Μουδανια μπορει οποιοσδηποτε να παρει οποιον φακελο Ν3843/10 θελει,τα εχουν σε μεταλλικα ραφια,στον προθαλαμο(τα ειχαν τουλαχιστον πριν μια βδδομαδα εκει).Συνηθως ο καθε μηχανικος εβαζε τους δικους του φακελους στην καταλληλη αριθμητικη σειρα,αναλογα τον αυξων αριθμο φακελου.Δεν ξερω αν καποιος ιδιωτης ειχε την θεληση να κανει το ιδιο.Σε καποια φαση φακελλοι ανεβαιναν και κατεβαιναν απο τα ραφια,ειναι αδυνατο να μπηκαν ολοι σε μια σειρα

Παντως η κυρια για τα ημιυπαιθρια κανει οτι μπορει,ειναι παντελως μονη της και πρεπει να εξυπηρετησει δεκαδες φακελους.Η ιδια ελεγχει,πρωτοκολλει ,δινει προστιμα,τουλαχιστον τις 4-5 φορες που πηγα εγω εκει,τα εκανε ολα μονη της

Ειναι απαραδεκτο ομως το αρχειο να ειναι εκτεθειμενο σε ολους,ιδιωτες και μηχανικους.Ειναι απαραδεκτο χωρις κανενα ελεγχο να κατεβαζει ο καθενας τον φακελο του και να τον τοποθετει οπου τυχει

 

Φανταστειτε κατι αντιστοιχο σε ενα υποθυκοφυλακείο ,ο καθενας να εχει προσβαση χωρις κανενα ελεγχο,να ανεβοκατεβαινουν τομοι.Ο εισαγγελέας θα ειχε κλεισει την υποθυκοφύλακα μεσα

 

παρεπιπτοντως ακουσε καποιος για παραταση καταβολης του προστιμου ειτε εφαπαξ ειτε πρωτης δοσης

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

31/12. καμία παράταση (μέχρι να καταλάβουν το χαμό που γίνεται στην Αθήνα)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

30/12 και όχι 31/12! Σάββατο πέφτει βέβαια ούτως ή άλλως, αλλά μην παρασυρθεί κανείς και πληρώσει από κανένα i-banking στις 31 (έχουν που έχουν valeur Δευτέρα οι πληρωμές) και έχει ντράβαλα...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ο εύοσμος δεν έχει βγάλει περίπου 8000 πρόστιμα, και δεν έχει ελέγξει καν τους φακέλους που είναι από 25 Οκτωβρίου και μετά, η κεντρική Θεσσαλονίκης δεν έχει βγάλει περίπου 3000 πρόστιμα και το μοναδικό άτομο που τα έβγαζε έχει πάρει άδεια από 22 δεκ!!!! Επίσης δεν έχουν ελέγξει φακέλους που σταλθήκαν ταχυδρομικώς τέλη Νοεμβρίου. Στα Μουδανιά δεν έχουν βγάλει πάρα πολλά πρόστιμα όπως και στην Κατερίνη. Χθες με συνάδελφο που μιλούσα μου είπε και το ίδιο για την Καβάλα..

Πέρσι τέτοιες μέρες τρέχαμε με τις νέες τιμές ζώνης γιατί οι ιδιοκτήτες ήταν αλλόφρονες μην πληρώσουν παραπάνω, φέτος τρέχουμε πάλι τέτοιες μέρες από πολεοδομία σε πολεοδομία και μας περνούνε τηλέφωνο οι ιδιοκτήτες και δεν ξέρουμε τι να τους πούμε…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.