Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

για τι ειδους γηπεδο????

 

η κλασσικη περιπτωση

  4στρ.=200

τα επομενα 4 στρ.=80

τα επομενα 4 στρ.=40

και οχι πανω απο 400τμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 στρεμματα 

ΠΡΟΣΩΠΟ 25μ

ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙ Α: 15μ.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ = 0,2

ΟΡΟΦΟΙ: 2 ( + στέγη ) ΜΕΓ. ΥΨΟΣ : 7,5μ

ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ : 10%

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΩΦΕΛΙΜΟ ΕΜΒΑΔΟ ΚΤΙΡΙΟΥ 200.00 τ.μ.

 

 

Αυτα ειναι τα ελαχιστα ορια η εχει αλλαξει κατι με τον ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ! Εχω αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου 4200 τ.μ. προσωπο σε αναγνωρισμενη οδο 50 μετρα . Μου ζητηθηκε τοπογραφικο αδειος και πρεπει να βαλω τους ισχυοντες ορους δομησης.Αυτοι που παρεθεσα ειναι του ΠΔ 1985 και της τροποποιησης του 2003. Ρωταω αν γνωριζετε αν αεχει αλλαξει κατι που μου ξεφευγει. Το αγροτεμαχιο ειναι νεοσυστατο.Προερχεται απο συνεννωση συνεχομενων. Αποκτα αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα λογω εμβαδου και προσωπου (η οδος αναγνωριστηκε με ΦΕΚ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ! Εχω αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου 4200 τ.μ. προσωπο σε αναγνωρισμενη οδο 50 μετρα . Μου ζητηθηκε τοπογραφικο αδειος και πρεπει να βαλω τους ισχυοντες ορους δομησης.Αυτοι που παρεθεσα ειναι του ΠΔ 1985 και της τροποποιησης του 2003. Ρωταω αν γνωριζετε αν αεχει αλλαξει κατι που μου ξεφευγει. Το αγροτεμαχιο ειναι νεοσυστατο.Προερχεται απο συνεννωση συνεχομενων. Αποκτα αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα λογω εμβαδου και προσωπου (η οδος αναγνωριστηκε με ΦΕΚ).

Ο δρόμος ως τι χαρακτηρίστηκε? Δημοτική? Αν ναι, το βάθος του γηπέδου είναι 50 μ τουλάχιστον?

Στη περιοχή έχεις ελέγξει αν υπάρχει Γ.Π.Σ, ΣΧΟΟΑΠ, δίκτυο νατούρα 2000?

Για χρήση κατοικία ο ΣΔ είναι 200 για τα πρώτα 4.000 τμ και ΣΔ=0.02 για τα επόμενα 4.000 τ.μ. Στη δική σου περίπτωση η επιτρεπόμενη δόμηση-κάλυψη είναι 204 τ.μ για χρήση κατοικία

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα...εννοείς τους γενικούς όρους δόμησης.

 

Εφόσον μιλάμε για τοπο αδείας, πρεπει να σου πει ο ιδιοκτήτης (ο ΠΜ καλύτερα) τι πρόκεται να οικοδομήσει, ώστε να βάλεις και τους ειδικους ορους δόμησης, πλαγιες αποστάσεις σουξουμουξου.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρομος χαρακτηρηστικε ως αγοτικη οδος. εχω βαθος πανω απο 50.Οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ειμαι σιγουρος. Ρωταω αν γενικα λαμαβανω σαν ελαχιστα ορια τα σωστα γτ πρεπει να τα παραθεσω. Οπως προανεφερα ελαβα υποψιν ΠΔ 85 ΚΑΙ τροποποιηση 2003. ΓΠΣ νατουρα κλπ δεν υπαρχουν. Επειδη δεν εχω πολυ εμπειρια ρωταω μηπως εχει κατι αλλαξει στα ελαχιστα ορια (καποια τροποποιηση )και μου ξεφευγει.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο- πρ'ωτο που ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις και κάντο τώρα, είναι να διαβάσεις το διάταγμα του 1985 (για εκτός σχεδίου δόμηση) κλπ., κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.