Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

9 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

συμφωνώ με τον συναδελφο Πίο πολύ παρά με το κτηματολόγιο

Εδώ τι

 

9 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Οι νέοι ιδιοκτήτες έκαναν δηλωση ιδιοκτησίας στο κτηματολόγιο με το τελευταίο τοπογραφικό του συμβολαίου

Εδώ εννοείς έκαναν νέα δήλωση. Ο παλαιός ιδιοκτήτης (ο πωλητής) τι υπέβαλε; 

Γενικά πάντως γιατί να ασχοληθείς με το κτηματολόγιο;;; Εσύ κάνεις εφαρμογή τίτλων και implemented.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια διαφορά, καλό είναι να γίνει διόρθωση γεωμ. στοιχείων. Αν οριστικοποιηθούν οι εγγραφές, θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν οι ιδιοκτήτες

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει διόρθωση θα πρέπει νωρίτερα να γίνει ανάρτηση. Νομίζω προς δεν χρειάζεται ούτε δήλωση συμπληρωμάτικών στοιχείων (σ' αυτή τη φάση). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. @nzerman εννοώ πως άλλαξαν στο ΚΑΕΚ τα στοιχεία ιδιοκτησίας. @tetris πως θα γίνει διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η ανάρτηση του Κτηματολογίου; Η διαφορά είναι στο όριο απαλλοτρίωσης. Ο συνάδελφος το έχει λίγο πιο μακριά από τον άξονα της οδού σε σχέση με το κτηματολόγιο και με το σχήμα του γηπέδου αυτή η διαφορά βγάζει αυτή τη διαφορά στο πρόσωπο. 

Έστειλα εκ νέου το τοπογραφικό πού θα ανεβάσω για την προέγκριση πιστεύω να διορθωθεί στην ανάρτηση του κτηματολογίου.

Απλα το θέμα είναι αν θα έχω πρόβλημα με την προέγκριση. Δηλαδή μην μου πει η πολεοδομία κοιτώντας το θέαση gov.gr "oπ φίλε έχεις θέμα εδώ" 

Link to comment
Share on other sites

Την Υ.ΔΟΜ. δεν (πρέπει να) την ενδιαφέρει η απόκλιση από την επιφάνεια του Κτηματολογίου. Συνεπώς, με αυτήν δεν έχεις πρόβλημα.

Αφού δεν εχει ολοκληρωθεί η ανάρτηση, θα υποβάλεις ένσταση (καλό είναι να παραστεί δικηγόρος) στο κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

νομίζω πως μπορεί να υποβάλει συμπληρωματικά στοιχεία ανά πάσα στιγμή πριν την ανάρτηση. 

10 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Απλα το θέμα είναι αν θα έχω πρόβλημα με την προέγκριση. Δηλαδή μην μου πει η πολεοδομία κοιτώντας το θέαση gov.gr "oπ φίλε έχεις θέμα εδώ" 

Πολλά έχουμε δει αλλά αυτό θα είναι extra γελοίο. 

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται εδώ ένας διάλογος αλλά δεν μας λέει ο φίλος συν., που έβαλε εδώ αυτό το θέμα, ΓΙΑΤΙ δεν πήγε στην τεχνική υπηρεσία (όποια είναι αυτή) να αναζητήσει τα σχέδια της οδοποιίας που σχετίζονται με τα όρια της απαλλοτρίωσης (?) Για να τα εφαρμόσει το κτηματολόγιο σημαίνει πως αυτό γνωρίζει για τα σχέδια αυτά. 

Αν υπάρχουν, εγω πιστεύω πως υπάρχουν, τότε ο συνάδελφος μηχανικός που υπογράφει τα σχέδια που χρησιμοποιήθηκαν στο συμβόλαιο έχει μεγάλη ευθύνη. 

Όταν έχουμε γαιωτεμάχια με φάτσα σε διανοιγμένους δρόμους το πρώτο που πάντα αναζητούμε ειναι τα σχέδια της απαλλοτρίωσης. Πολλές φορές σε πολλά πρανή υπάρχουν και κολωνάκια που οριοθετούν αυτά τα  όρια.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nzerman said:

Καλημέρα, 

νομίζω πως μπορεί να υποβάλει συμπληρωματικά στοιχεία ανά πάσα στιγμή πριν την ανάρτηση. 

Πολλά έχουμε δει αλλά αυτό θα είναι extra γελοίο. 

ξέρω γω, πρώτη φορά πάω για προέγκριση και έχει φοβηθεί το μάτι μου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @nbr με το που πήρα την δουλειά αναζήτησα από την Τεχνική Υπηρεσία της Νομαρχίας το φύλλο χάρτη απαλλοτρίωσης καθώς και πήγα στην Κτηματική υπηρεσία να δω μήπως υπάρχει κάποια νεότερη εξάρτηση σε ΕΓΣΑ του ορίου απαλλοτρίωσης περασμένο στους χάρτες της κτηματικής υπηρεσίας. Η απάντηση ήταν πως η εξάρτηση του χάρτη γίνεται από τους μελετητές και δεν υπάρχει κάποιο ψηφιακό αρχείο. 

Πήγα στο πεδίο και εφάρμοσα μόνος μου την γραμμή απαλλοτρίωσης και, όπως ανέφερα και πριν, συμφωνώ με την εξάρτηση που έκανε ο συνάδελφος στο τοπογραφικό του συμβολαίου. Επίσης, στο γεωτεμάχιο δεν υπάρχουν κολωνάκια αλλά το όριο απαλλοτρίωσης εφάπτεται με το πρανές. Κάτω απο το πρανές είναι το γεωτεμάχιο. 

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό ερώτημα κατ' εμέ, είναι αν αυτή η διαφορά στο αποδιδόμενο πρόσωπο, οδηγεί και σε απόδοση εμβαδού εκτός συμβατότητας.Δηλαδή, ποια η ποσοστιαία διαφορά μεταξύ εμβαδού τίτλου και εμβαδού προανάρτησης?

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει λειτουργούν κτηματολόγιο στην περιοχή, αλλά κάποια στιγμή αυτό θα ολοκληρωθεί. Τότε λοιπόν, στην επόμενη συμβολαιογραφική πράξη, αν η διαφορά στο εμβαδόν τίτλου - κτηματολογίου είναι εκτός ανοχής (ποσοστό 7%-10% περίπου), θα σου ζητηθεί:

α) είτε να διορθώσεις τον τίτλο, ώστε να συμβαδίζει με το εμβαδό του κτηματολογίου (οπότε θα έχει πρόβλημα μελλοντικά οποιαδήποτε άδεια)

β) είτε να ζητήσεις ΔΓΜ και να διορθώσεις το κτηματολόγιο. (το "θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν" που είπε ο tetris.

Αν έχεις κάνει ορθή εφαρμογή του ορίου απαλλοτρίωσης, κάνε αίτηση επανεξέτασης στοιχείων στην προανάρτηση, στείλε τους απόσπασμα του διαγράμματος απαλλοτρίωσης και γράψε μία σύντομη τεχνική έκθεση που να τεκμηριώνει την ορθότητα της εφαρμογής σου. Είναι σημαντικό να διορθωθεί τώρα το σφάλμα τους χωρίς πολλά πολλά.

Επίσης, αν η ΥΔΟΜ εκφράσει αντιρρήσεις, δεν θα μου κάνει εντύπωση διότι στην ουσία με το κτηματολόγιο "αμφισβητείται" η ύπαρξη του απαραίτητου προσώπου. Στα δικαιολογητικά που υποβάλλονται, περιλαμβάνεται και η προανάρτηση? (φαντάζομαι όχι αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.