Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

να ρωτήσω παιδιά (μάλλον βλακεία) πώς μπορώ να κάνω δοκιμές εικονικές με το πρόγραμμα για εκμάθηση χωρίς να πάρω αριθμό ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου;

πώς το ξεπερνώ;

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα νεο αρχειο μονος σου.

Δε χρειαζεται να εχεις αριθμο πρωτοκολλου για να προχωρησεις παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις αδιαφανείς εξώπορτες, δεν βλέπω λόγο να μπουν στα αδιαφανή δομιά στοιχεία. Από όσο έχω δει, οι ΤΟΤΕΕ θεωρούν ότι αδιαφανές στοιχείο=κούφωμα. Δειτε:

 

ΤΟΤΕΕ-1, πιν 3.12, σελ 63. Ο πίνακας έχει τυπικές τιμές συντελεστή θερμοπερατότητας κουφαμάτων UV_F που χρησιμοποιούνται στην επιθεώρηση. Στο τέλος του πίνακα αναφέρονται οι εξωτερικές πόρτες (τι είναι το UV_F?)

 

TOTEE-2, σελ 30: Σε περίπτωση που το κούφωμα δεν περιλαμβάνει διαφανές τμήμα, η σχέση 2.13 εφαρμόζεται θέτοντας τα Ag και lg ίσα με το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε miltos, αλλά το πρόβλημα είναι ότι το Uf θα πρέπει να στο δίνει ο κατασκευαστής του και για τέτοια κουφώματα δεν ξέρω αν δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια, γιατι στο παραδ. του τεε 1. προσθετει τοιχοπ.και δομικα στοιχ.2.στις τοιχοποιιεσ περνει U=0.44 απο την σελ 43 και οχι απο την σελ.46? εγω ποιο U να παρω,απο ποια σελ.? 3. μηπωσ μπορει καποιος να μου δειξει αναλυτικα πωσ να υπολ.την εξωτ. θερμομ. γιατι δεν ξερω ποια U να παρω? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@dimitra22

Αν δεις στην σελίδα 7 του παραδείγματος (επιθεώρησης) γράφει πως συντελεστές θερμοπερατότητας των δομικών στοιχείων των θερμαινόμενων χώρων ελήφθησαν από την μελέτη θερμομόνωσης του κτιρίου κλπ. Γιαυτό και αυτές τις τιμές χρησιμοποιεί (όπου μπορεί να τις έχει από το τεύχος υπολογισμών) και όχι των πινάκων 3.4.α και 3.4.β. Το U=0.44 που το βλέπεις;

Καθώς βλέπεις στην σελίδα 8 έχει και σχηματικές τομές των δομικών στοιχείων.

Αν για το κτίριο που εξετάζεις υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης, ακολούθησέ την. Φάγαμε σελίδες εδώ μέσα να λέμε αν θα πρέπει ή όχι να ελέγχουμε την πιστή εφαρμογή της. Διαλέγεις και παίρνεις.

Για αναλυτικό υπολογισμό έχει ένα αρχείο excel στα downloads από τον camelot.

Προσθέτει τοιχοποιίες και φέροντα οργανισμό και υπολογίζει μέσο συντελεστή θερμοπερατότητας για να μην κάθεται να κάνει αναλυτική καταχώρηση αυτών.

Βολεύει όταν οι σκιάσεις σου δεν μεταβάλλονται κατά μήκος τη όψης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Τι κατηγορία μπαίνει στις Διατάξεις ελέγχου, αυτοματισμών ;

Έχω θέρμανση με λέβητα και εσωτερικό θερμοστάτη. Κατηγορία Γ δεν είναι;

Αν τώρα στο σενάριο μπουν θερμοστατικές βαλβίδες, δεν πρέπει να βάλω στο σενάριο κατηγορία Β;

 

Επίσης σε κτίριο που έχει θέρμανση είναι επιλέξιμη δαπάνη η αλλαγή των θερμαντικών σωμάτων;

 

Και κάτι ακόμα. Στα σενάρια όταν αλλάζουμε κουφώματα, το νέο κούφωμα έχει U από τις επιλογές του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, ας πούμε 3.2 W/m²K. Αλλά αυτό δεν πρέπει να είναι μικρότερο του U της ζώνης; Το αλλάζουμε όσο το U της ζώνης σύμφωνα με τον πίνακα Γ1 του ΚΕΝΑΚ;

 

Αυτά μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τις διατάξεις αυτοματισμών και εγώ έτσι τις χρησιμοποιώ. Όλα τα δικά μου μέχρι τώρα Γ ήταν.

2. Δεν ξέρω

3. Το νέο Θ θα είναι από το πιστοποιητικό των κουφωμάτων. Μικρότερο σίγουρα από 2.8

 

Αν κάνω λάθος με διορθώνετε

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις και αντιστάθμιση πας Δ.

Ο έλεγχος κυκλοφορητή θεωρείται αυτονόητος.

 

Για την αλλαγή των θερμαντικών σωμάτων, δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη, δες κεφ. 3 παρ. 3 του οδηγού εφαρμογής προγράμματος <<εξοικονομώ ...>>.

 

Μια ερώτηση: Το αυξανόμενο ενδιαφέρον για το πρόγραμμα, οι τράπεζες, που το είδανε;

Υποθέτω ότι οι συνεργαζόμενοι με αυτές μηχανικοί, που έχουν καβαντζάρει τα πιστοποιητικά δεν προλαβαίνουν να τα βγάλουν και οι τράπεζες ζητήσανε την παράταση για να μην εκτεθούν.

Προσοχή στους συναδέλφους: Ξεκαθαρίστε από την αρχή στους ενδιαφερόμενους, πριν κάνετε την δουλειά, ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μην αλλάζει η κατηγορία μόνο με κουφώματα και θα πρέπει να κάνουν και άλλες παρεμβάσεις. Για να μην βρεθείται με άλλο ένα πιστοποιητικό αιωνίως σε εκκρεμότητα ή στην χειρότερη περίπτωση με οριστικό πιστοποιητικό άνευ αποδέκτη.

 

Οπωσδήποτε οποιαδήποτε επέμβαση (τοιχοποιίες, κουφώματα, ηλιακός...) θα πρέπει να πληροί τους όρους του ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έκανα λάθος και το έβαλα σε λάθος θέμα :(

Κάποιος καλό διαχειριστής να το μεταφέρει στο σωστό Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης και να συνεχίσουμε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.