Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί DraftSight


d_korkolis

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως ξέρετε με ποιόν τρόπο μπορώ να κάνω import σημεία στο πρόγραμμα από αρχείο xls;

 

 

Παρατήρηση: Ήδη έχετε ξεκινήσει να ρωτάτε για το ίδιο θέμα ακριβώς και εδώ. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνετε την ίδια ερώτηση σε περισσότερα από ένα σημεία του forum.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ολα τα καλα γιασ ολους και καλες δουλειες σχετικα με το ντραφτ που λεσ καλο ειναι ..το δουλευω ..αλλα πρεπει να δεις τι θα χρειαστεις και στο μελλον οταν ειναι να αποφασισεις για αγορα προγραμματος . Μεσω linux μπορει να βρεις αρκετα προγραμματα σχετικα με την ειδικοτητα σου.. δεν μπορω ομως να τα αξιολογησω λογω ασχετοσυνης μου με τα μηχαμολογικα εγω παντως εχω βρει ακρη με τα προγραμματα ανοιχτου κωδικα με μηδεν κοστος..χαιρετω σε

 

 

Δεν υπάρχει ειδικότητα "Μελετητής".

Παρακαλώ διορθώστε το και συμπληρώστε επίσης το επάγγελμά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβάζοντας την σελίδα τους δεν μπορώ να βρω κάπου την απαγόρευση χρήση του για εμπορικούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, σα να' χεις δίκο...Ενδιαφέρον, πριν κάτι μήνες που το είχα κοιτάξει νομίζω ότι περιόριζε τη χρήση σε μη εμπορική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πράγματι, το έλεγξα και εγώ και βλέπω ότι πλέον είναι και για εμπορική χρήση. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω. Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Δίνεται άδεια (registration) βέβαια για ένα χρόνο. Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι με το πέρας του ενός έτους.

Link to comment
Share on other sites

Aν ενδιαφέρεσαι για CAD πρόγραμμα 2D και freeware μπορείς να κοιτάξεις τα:

 

1. HyCad Είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πλήκτρα σαν του AutoCad αλλά έχει ένα μικροπροβληματάκι με τους κύκλους. Αν έχουν μεγάλη διάμετρο φαίνονται σαν πολύγωνα.

2. A9CAD Δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου γιατί μου φαίνεται ότι ορισμένα βασικά buttons δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά και βάση της ελληνικής νομοθεσίας, οι Μηχανικοί δεν ασκούμε εμπορική δραστηριότητα πάντως. Δε ζητάμε να το τροποποιήσουμε με πρόσθετα προγράμματα για να το μεταπωλήσουμε, παρά μόνο μέσω αυτού παράγουμε πνευματικό έργο δηλαδή μια μελέτη. Ίσως ακούγεται πολύ "νομικίστικο" αυτό, αλλά ίσως έχει και βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.