Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;


germaria30

Recommended Posts

Σπουδές στην Ελλάδα κατα την αποψή μου και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Το ελληνικό πτυχίο σου δίνει το πλεονέκτημα εργασίας και σε Ελλάδα και εξωτερικό ενώ δυστηχώς πτυχίο από πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού στην Ελλάδα δεν αντιμετωπίζονται όπως θα έπρεπε.

Ενα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σου δίνει τη δυνατότητα να δικτυωθείς, να γνωρίσεις μια νέα κουλτούρα (και ακαδημαική και κοινωνική) και το πιο βασικό "να δουλέψεις".

 

Το κακό με τα ελληνικά πανεπιστημία είναι το ότι έχουν ανεξαρτητοποηθεί εντελώς από την αγορά εργασίας (και σε αυτό φταίνε οι καθηγητές κατα την αποψη μου) ενώ στην αγγλία πανεπιστημίο και αγορά εργασίας συμβαδίζουν. Το ένα συμπληρώνει το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρέσει μου φαίνεται στους Έλληνες να είναι αιώνια φοιτητές. Γιατί δηλαδή μεταπτυχιακό? Στην Ελλάδα το μεταπτυχιακό που δηλαδή θα χρησιμεύσει? Οι περισσότερες δουλειές που διαφημίζονται για μηχανικούς στην Ελλάδα δεν χρειάζονται καν πτυχίο.. Ιδικά για αυτούς που έχουν 5 ετές δίπλωμα πολυτεχνείου το μεταπτυχιακό μόνο ως χάσιμο χρόνου το βλέπω.

Επίσης το προήγουμενο καλοκαίρι έψαχνα μια τεχνική εταιρία στην Ελλάδα για να κάνω placement/shadowing και πήγα σε δυο εταιρίες οι οποίες αρχικά μου είπαν ότι δεν χρειάζονται άτομα αλλά μόλις τους είπα ότι σπουδάζω Αγγλία τότε ξαφνικά μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να πάω! Χωρίς καν να ρωτήσουν σε πιο πανεπιστήμιο είμαι! Ο ένας διευθυντής στη μία εταιρία πάντως να πω ότι είχε σπουδάσει Αμερική ενώ α άλλος Ελλάδα. Μάλιστα μου είπαν ότι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένοι με τους μηχανικούς στην Ελλάδα. Μπορεί να πέτυχα και σε περίπτωση.. Αν έχει κανείς άλλος εμπειρία ας την καταθέσει..

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα ελληνικά πανεπιστημία είναι το ότι έχουν ανεξαρτητοποηθεί εντελώς από την αγορά εργασίας (και σε αυτό φταίνε οι καθηγητές κατα την αποψη μου) ενώ στην αγγλία πανεπιστημίο και αγορά εργασίας συμβαδίζουν. Το ένα συμπληρώνει το άλλο...

 

Αυτό είναι κατά τη γνώμη το καλό των Ελληνικών Πανεπιστημίων και το κακό αντίστοιχα των Αγγλικών. Με αυτό ακριβώς το σκεπτικό που έχουν κάποια πανεπιστήμια του εξωτερικού και ιδίως τα αγγλόφωνα πλέον χάνεται οποιαδήποτε έννοια της φράσης "κατάκτηση γνώσης". Το όλο ζητούμενο του νέου είναι, να μάθει 5-6 εφαρμόσιμα πράγματα ειδίκευσης, να τελειώσει τη σχολή όσο το δυνατόν γρηγορότερα και με την μία να πιάσει μία έτοιμη στημένη δουλειά (αόρατο φακέλωμα από τα 18 ουσιαστικά). Οι έννοιες εύρος γνώσεων, θεωρία, σκέψη, φιλοσοφία είναι τελείως άγνωστες, ενώ το σκεπτικό του Σωκράτη, ότι ο άνθρωπος πεθαίνει όταν σταματήσει να μορφώνεται είναι αδιανόητο.

 

Γενικά στα Αγγλόφωνα πανεπιστήμια και λοιπά παρόμοια, εγώ προσωπικά βλέπω το αποκορύφωμα της εκμετάλλευσης των ανθρώπων και ιδιαίτερα του μυαλού των ανθρώπων. Πραγματικά έχω απορία ως πότε αυτοί οι λαοί θα αντέξουν αυτό το σκεπτικό που ουσιαστικά υπάρχει πάνω από 100 χρόνια και έχει συντελέσει κατά κύριο λόγο στην ανάπτυξη που έχουν σήμερες αυτές οι χώρες.

 

Αρέσει μου φαίνεται στους Έλληνες να είναι αιώνια φοιτητές. Γιατί δηλαδή μεταπτυχιακό? Στην Ελλάδα το μεταπτυχιακό που δηλαδή θα χρησιμεύσει? Οι περισσότερες δουλειές που διαφημίζονται για μηχανικούς στην Ελλάδα δεν χρειάζονται καν πτυχίο.. Ιδικά για αυτούς που έχουν 5 ετές δίπλωμα πολυτεχνείου το μεταπτυχιακό μόνο ως χάσιμο χρόνου το βλέπω.

 

Σωστός και συμφωνώ απόλυτα. Για εμένα το μεταπτυχιακό για μηχανικούς είναι η χειρότερη επιλογή. Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές όπως η δουλειά, το δεύτερο πτυχίο και το διδακτορικό που είναι πολύ καλύτερες....

 

 

Επίσης το προήγουμενο καλοκαίρι έψαχνα μια τεχνική εταιρία στην Ελλάδα για να κάνω placement/shadowing και πήγα σε δυο εταιρίες οι οποίες αρχικά μου είπαν ότι δεν χρειάζονται άτομα αλλά μόλις τους είπα ότι σπουδάζω Αγγλία τότε ξαφνικά μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να πάω! Χωρίς καν να ρωτήσουν σε πιο πανεπιστήμιο είμαι! Ο ένας διευθυντής στη μία εταιρία πάντως να πω ότι είχε σπουδάσει Αμερική ενώ α άλλος Ελλάδα. Μάλιστα μου είπαν ότι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένοι με τους μηχανικούς στην Ελλάδα. Μπορεί να πέτυχα και σε περίπτωση.. Αν έχει κανείς άλλος εμπειρία ας την καταθέσει..

 

Μήπως υπερβάλλεις; Το ότι δεν ρώτησαν σε πιο πανεπιστήμιο είσαι θα μου ήταν λογικό άμα τους έδειξες κάποιες σοβαρές εργασίες - δημοσιεύσεις - διπλωματικές που έχεις κάνει. Αν δεν τους έδειξες τίποτα και σε δέχτηκαν καθαρά επειδή σπούδασες MEng Electrical Engineering and Computer Science στην "Αγγλία" τότε (αν δεν υπερβάλλεις το ξαναλέω) το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί, αν βέβαια τους επέλεξες για να κάνεις placement/shadowing και θεωρείς ότι σπουδές που έκανες αξίζουν μια σοβαρή συνέχεια, αλλά προφανώς εσύ.

 

Εγώ πάντως αν είχα εταιρία σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη και ήθελα την ανάπτυξή της χωρίς να κοροϊδεύω τον εαυτό μου (σαν μηχανικός βέβαια) θα κοίταζα μόνο τις γνώσεις που έχουν τα άτομα που θα προσλάμβανα (με εργασίες, δημοσιεύσεις, εμπειρίες, διπλωματικές κτλ). Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα κοίταζα, ρατσιστικά στοιχεία (στυλ χρώμα, φυλή, θρησκεία, ύψος, κιλά, φύλο κτλ) ενώ δεν θα με απασχολούσε καθόλου η χώρα και το πανεπιστήμιο σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

@hmypm δε συμφωνω μαζί σου. Το να σε βοηθάει το πανεπιστήμιο στην αγορά εργασίας μόνο θετικό είναι. Σου δίνει κίνητρο στη διάρκεια των σπουδών σου, σε κάνει να βάζεις στόχους από μικρότερη ηλικία αλλά ταυτόχρονα δείχνει και οργάνωση από πλευράς πανεπιστημίου. Και όταν λέω βοηθάει δεν εννοώ σου βρίσκει έτοιμη δουλειά, αλλά το να έχεις έκθεση μέσα στο campus με εταιρείες που σε ενημερώνουν για διαθέσιμες θέσεις εργασίας, να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τη διπλωματική σου σε κάποια εταιρεία να έχεις career consultants ανα πάσα στιγμή δε πιστεύω ότι επιρεάζουν την κατάρτιση γνώσεων.

 

Γενικά συμφωνώ με αυτό που λες ότι έξω μαθαίνουν πιο εφαρμοσμένα πράγματα, ισχύει, αλλά ταυτόχρονα έξω το σύστημα σπουδών με τα courseworks, τις ομαδικές εργασίες, τις επισκέψεις σε sites, και το ότι δε σου επιτρέπεται να κάνεις copy-paste τίποτα σκοπεύει περισότερο στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης (αλλά και στο κοινωνικό τομέα) με αποτέλεσμα όταν χρειαστεί να μάθεις κάτι επιπλέον να μπορείς να το διαβάσεις χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

@dimitris18 το μεταπτυχιακό χαμένος χρόνος δεν είναι με τίποτα με ότι και αν ασχοληθείς μετά (σε συνάρτηση με την οικονομική άνεση :P). Κάποιος θα κάνει μεταπτυχιακό επειδή το θέλει και επειδλη θέλει να πάρει ειδίκευση σε κάτι (θεωρητική) όχι επειδή θα τον βοηθήσει να βρει δουλειά πιο γρήγορα. Αυτό δε το ξέρεις εξ αρχής. Ωστόσο σκέψου ότι υπάρχουν ειδικότητες όπως φυσικός,χημικός,βιολόγος,περιβάλλον,γεωλόγος κτλ που μπορούν να ασχοληθούν με πολλά διαφορετικά πράγματα και επιλέγουν να πάρουν μια ειδίκευση πχ ΑΠΕ ή engineering μεσω msc. Και καλά κάνουν για μένα. Δεν είναι δηλαδή θετικό να είσαι γεωλόγος και να έχεις μια ειδίκευση πχ στη γεωθερμία μέσω ενός μαστερ?

Link to comment
Share on other sites

Η νέα τάση που υπάρχει σήμερα και που την έχω συναντήσει στο εξωτερικό είναι ότι πολλές εταιρίες δημιουργούν προγράμματα πρακτικής εκπαίδευσης των νέων μηχανικών με σκοπό την απορρόφηση τους μετέπειτα στην ίδια την εταιρία .

Με άλλα λόγια πολλές έξυπνες εταιρίες εκπαιδεύουν τους μηχανικούς με σκοπό την άμεση εκμετάλλευση τους .

Όταν λοιπών ο νέος μηχανικός εκπαιδευτεί στο πρακτικό κομμάτι της εταιρίας και ανάλογα με τις επιδόσεις του ,τότε γίνεται άμεσα η πρόσληψη του από την ίδια την εταιρία.

Άλλο φαινόμενο είναι ο τρόπος που πλησιάζει μια εταιρία ένα καλό πολυτεχνείο με σκοπό την προσέγγιση καθηγητών του ιδρύματος και την περισυλλογή πληροφοριών από τους ίδιους τους καθηγητές για την παραγωγή και την ποιότητα των φοιτητών τους .

Άρα λοιπών παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το κύρος του ιδρύματος του εξωτερικού το οποίο έχει άμεση επαφή με τις εταιρίες και την αγορά εργασίας .

Το Ελληνικό Πολυτεχνείο λοιπών αποφεύγει κατά κάποιο τρόπο τις εταιρίες φοβούμενο την ιδιωτικοποίηση του και την έμεση εξάρτηση του από τις εταιρίες οι οποίες μην έχοντας πρόσβαση στα ελληνικά ιδρύματα καταφεύγουν στην αναζήτηση μηχανικών του εξωτερικού .

Αυτή λοιπών είναι και η μεγάλη διαφορά των πολυτεχνείων του εξωτερικού από αυτά στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σπουδές Πολιτικού Μηχανικού στη Ρουμανία

Αγγλόφωνο

Πολυτεχνείο του Βουκουρεστίου

Σχολή Πολιτικών Μηχανικών

 

Το Πολυτεχνείο Πολιτικών Μηχανικών του Βουκουρεστίου (Τεχνικό Πανεπιστήμιο Πολιτικών Μηχανικών Βουκουρεστίου, Technical University of Civil Engineering Bucharest - UTCB) είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Οι σπουδές για την απόκτηση πτυχίου Bachelor Πολιτικού Μηχανικού διαρκεί 4 χρόνια .

Το Master διαρκεί 1-1.5 χρόνια

 

Τα δίδακτρα θα είναι τα ίδια με αυτά για τους Ρουμάνους φοιτητές, δηλαδή 4.500 Lei το χρόνο ( περίπου 1200 Ευρώ το χρόνο).

ο ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 ήταν γραμμένοι στο πανεπιστήμιο 7.439 φοιτητές, εκ των οποίων 2.487 στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών. Το 2010-2011, ο αριθμός των καθηγητών του Πανεπιστήμιου είναι 527, μοιρασμένοι σε 28 έδρες.

Το Πανεπιστήμιο στεγάζεται σε 14 κτίρια, με συνολική έκταση 33.000 μ2, εκ των οποίων 18.500 μ2 είναι αίθουσες διδασκαλίας, 7.500 μ2 εργαστηριακοί χώροι και 7.000 μ2 γραφεία. Το κυρίως τμήμα του Πανεπιστήμιου, όπου στεγάζεται και η σχολή των Πολιτικών Μηχανικών βρίσκεται στην περιοχή Τέι του Βουκουρεστίου. Το Πανεπιστήμιο έχει 8 βιβλιοθήκες, με περίπου 525.000 βιβλία. Έχει 6 δίκτυα υπολογιστών, ένα για κάθε σχολή, με πάνω από 500 προσωπικούς υπολογιστές. Σε αυτούς περιλαμβάνεται ένα δίκτυο ειδικά για σχεδιασμό CAD. Υπάρχουν επίσης 4 οπτικό-ακουστικά εργαστήρια που προσφέρουν εκμάθηση 7 ξένων γλωσσών. Το Πανεπιστήμιο διαθέτει φοιτητικές εστίες για 2.400 φοιτητές, με έκταση 35.000 μ2 και εστιατόριο έκτασης 3.000 μ2 που χωράει 500 φοιτητές.Το κάθε διαμέρισμα είναι για 4 φοιτητές και κοστίζει περίπου €70/μήνα.

 

http://www.uncol.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1173%3Acivil-engineering-bratislava&Itemid=29

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα θα είναι τα ίδια με αυτά για τους Ρουμάνους φοιτητές, δηλαδή 4.500 Lei το χρόνο ( περίπου 1200 Ευρώ το χρόνο).

Δηλαδή εκεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν είναι δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιά νά σέ πάρουν εκει γιά σπουδές τί σού ζητάνε από

εξετάσεις, βαθμολογίες κλπ?

 

Γιά νά σέ πάρουν μετά στό μάστερ τί βαθμό θέλουν?

 

Οταν λές 'αναγνωρισμένο' εννοεις ότι τό δοατάπ θά μου δώσει

αντιστοιχία όταν μέ τό καλό τό τελειώσω ή θά μού φορτώσει

καμμιά 10αριά μαθήματα νά'χω νά παιδεύομαι?

Μεγάλο μπέρδεμα αυτή ή αναγνώριση.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γενικο το ερωτημα με υπερβολικα πολλες παραμετρους οπως:

 

-Αν περναει κανεις μεσω πανελλαδικων σε σχολη επιλογης του

-Αν μπορει να παει σε ιδρυμα της προκοπης στην Αγγλια

-Αν θελει να μεινει να δουλεψει στο εξωτερικο

-Αν εχει οικονομικη επιφανεια

-Αν εχει βλεψεις για πανεπιστημιακη καριερα

 

Οποτε καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.