Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Μην τρελλαθούμε κιόλας η υδραυλική είναι καθαρά στο αντικείμενο τον πολιτικών μηχανικών (εξάλλου από εκεί προήλθε σε πρώτη φάση η υγειονομική μηχανική και στην συνέχεια η περιβαλλοντική μηχανική )

Στους μηχανικούς περιβάλλοντος που είμαι όλος ο τομέας της υδραυλικής είναι απο καθηγητές πολιτικούς μηχανικούς

 

(Βέβαια εδώ ξαναλέω οτι πχ οι μηχανικοί περιβάλλοντος κάνουμε τα ίδια τουλάχιστον ή και περισσότερα συνήθως μαθήματα από τους υδραυλικούς μηχανικούς αφού κάνουme επιπλέον αναλυτικά για λύματα κα διαχείριση υδάτινων πόρων αλλά κάποιες ειδικότητες λένε οτι τα ξέρουμε "εγκυκλοπαιδικά".

Αν αλλάζαμε βέβαια όνομα στην σχολή θα είχαμε δικαιώματα με τα ίδια μαθήματα - αυτά περι εύνοιας ειδικοτήτων

 

Οι μηχανολόγοι ασχολούνται μεν με υδραυλικά αλλα κυρίως με υδραυλικά υπο πίεση γι αυτό και γράφονται στα αντίστοιχα ΜΕΚ

Αν δείτε πχ ενώ εμείς κάνουμε υδραυλική ανοικτών/κλειστών αγωγών - υδρεύσεις -αποχετεύσεις οι μηχανολόγοι ασχολούνται κυρίως με υδροδυναμική

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:90c7cbe45d]Καλό θα ήταν όλοι όσοι κατηγορούν τους Πολιτικούς Μηχανικούς να ρίξουν μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος. Ποιός σας είπε οτι οι Π.Μ. δεν κάνουν μηχανική ρευστών, υδραυλική, τυρβώδεις ροές. Επίσης ρίξτε μια ματιά στο ιστορικό της δημιουργίας των τμημάτων των πολυτεχνίων. Αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα επαγγελματισμού από όλες τις ειδικότητες και ασχολούμαστε με προγράμματα σπουδών τα οποία τελικά δεν πιστοποιούν την επιστημονική επάρκεια κάποιου. Πρέπει ο καθένας μας να γίνει καλύτερος επαγγελματίας. Είδηση: Δεν φταίνε για όλα οι γύρω σου! (στατιστικά δεν στέκει).[/align:90c7cbe45d]

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε το ιστορικά: στα πολυτεχνεία/πολυτεχνικές σχολές, πρώτα δημιουργούνταν τμήματα Πολιτικών Μηχανικών και μετά από χρόνια όλα τα άλλα.

 

Συμφωνώ με τον gfk31, αν και ως δομοστατικός δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τους υδραυλικούς πολιτικούς μηχανικούς ( :D πλάκα κάνω φυσικά). Ένας κύκλος σπουδών 64 και βάλε μαθημάτων που περιέχει σίγουρα κατά 25% υδραυλικά μαθήματα θα έπρεπε να καλύπτει την παραπάνω επιχειρηματολογία. Εξάλλου, το μεγαλύτερο ποσοστό υδραυλικών έργων είναι δημόσια έργα, είτε αυτοτελώς υδραυλικά είτε συνδεδεμένα με έργα οδοποιίας.

 

@ZaXoYs:

Η ύπαρξη των μηχανικών περιβάλλοντος ήταν απαίτηση της σύγχρονης πραγματικότητας, με την κρίση του περιβάλλοντος και όλα τα παρελκόμενα. Αφού το σημαντικότερο περιβαλλοντικό ζήτημα είναι η διαχείριση των υδάτινων πορών, είναι απόλυτα λογικό να περιλαμβάνεται στον κύκλο σπουδών και το γνωστικό αντικείμενο υδραυλικής. Είναι λάθος όμως να μένει κανείς στον τίτλο του τμήματος/μαθήματος/και γω δεν ξέρω τι άλλο. Σε πολλά τμήματα διδάσκουν υδραυλική, αλλά η υδραυλική δεν εξαντλείται στο νόμο του Darcy ή στο διάγραμμα του Manning.

 

Πρέπει να ξέρει κάποιος και τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, που αγνοώ κατά πόσο προσέχουν οι διδάσκοντες να τις μεταδώσουν στους φοιτητές. Για παράδειγμα, η κοπέλα μου είναι χημικός με MSc στην Περιβαλλοντική Μηχανική, επιμένει ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά ενός υδραυλικού πολιτικού μηχανικού αφού έκανε τόσα μαθήματα υδραυλικής (άσχετα αν η Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν της δίνει τέτοια δυνατότητα, λόγω του κύριου πτυχίου τμήματος Χημείας). Μόλις της έδωσα να σχεδιάσει και να διαστασιολογήσει ένα δίκτυο ύδρευσης και ένα παντορροϊκό δίκτυο (θέμα μαθήματος Υδραυλικών έργων 5ου εξαμήνου; ούτε θυμάμαι πια), πελάγωσε. Νομίζω ότι πέρασα το μήνυμα...

 

Όπως έγραψα εγώ και άλλοι συνάδελφοι παλιότερα, αν έχετε πρόβλημα με τα εργασιακά σας δικαιώματα, απευθυνθείτε στους φορείς σας. Δεν το λέω από αντίδραση, ΑΛΗΘΙΝΑ πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να διεκδικήσετε ώστε να αποσαφηνιστούν τα δικαιώματά της κάθε ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Νίκο Κούρτη

1) Εδαφοτεχνικές μελέτες δεν γίνονται γιατί κανείς ιδιοκτήτης δεν πρόκειται να πληρώσει 200 € για κάθε σημείο ελέγχου ενός απλού SPT. Άλλωστε η νομοθεσία επιτρέπει μέχρι και να δεχθείς ως μέγιστη επιτρεπόμενη τάση εδάφους αυτήν που έχει λάβει ο μηχανικός του γείτονα στο όμορο οικόπεδο.

 

2) Έχω βαρεθεί να παραπονιέμαι ως Πολιτικός Δομικών Έργων Μηχανικός Τ.Ε. για τον περιορισμό των δικαιωμάτων μου με το αιτιολογικό της ελλειπούς εκπαίδευσης σε θέματα στατικής (δεν υφίσταται το αιτιολογικό αλλά δεν είναι επί του παρόντος η ανάλυση). Μπορεί να μου πεί κάποιος Διπλωματούχος Τοπογράφος ή Αρχιτέκτονας Μηχανικός αν έχει κάνει μαθήματα δυναμικής ανάλυσης και υπερστατικού υπολογισμού κατασκευών;

Εσύ που είσαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δέχεσαι να φέρεις εφ' όρου ζωής την ευθύνη για μια κατασκευή της οποίας τον τρόπο μελέτης δεν γνωρίζεις;

 

3) Η λύση σε όλα αυτά είναι πολύ απλή μόνο που οδηγεί σε υπερεξειδικεύσεις. Ήτοι

α) Ο τοπογράφος αποτυπώνει το οικόπεδο.

β) Ο αρχιτέκτονας σχεδιάζει το σπίτι.

γ) Ο πολιτικός μηχανικός το κάνει να στέκεται.

δ) Ο ηλεκτρολόγος σχεδιάζει και μελετά την ηλεκτρική εγκατάσταση.

ε) Ο μηχανολόγος σχεδιάζει και μελετά την θέρμανση και θερμομόνωση.

στ) Ο αρχιτέκτονας τοπίου σχεδιάζει τον περιβάλλοντα χώρο.

Αυτά με τη φάση των βασικών μελετών. Τα ίδια θα πρέπει να ισχύουν και για την φάση της επίβλεψης. Μόνο έτσι δεν θα έχει κανείς πρόβλημα με τα δικαιώματά του γείτονα αλλά όλοι θα έχουν πρόβλημα χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

στ) Ο αρχιτέκτονας τοπίου σχεδιάζει τον περιβάλλοντα χώρο.

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;;;;;;;

 

Γιατί αν υπάρχει, τότε και οι Διακοσμητές έχουν δίκιο που αυτοαποκαλούνται Αρχιτέκτονες Εσωτερικού Χώρου.

Να μας πουν και αυτοί τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε cna

 

Όπως δεν είναι σωστό να σου περιορίζουν τα δικαιώματά σου, το ίδιο σωστό, πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου, είναι να μην δεχθείς να πάρεις παραπάνω δικαιώματα (χαριστικά).

 

Υπάρχουν πολλοί πολιτικοί μηχανικοί που μετά τα ΤΕΙ συνέχισαν στο Πολυτεχνείο. Πιστεύεις ότι πρέπει να έχεις τα ίδια δικαιώματα μ΄ αυτούς ? Δηλαδή αυτοί δεν έμαθαν τίποτε παραπάνω στο Πολυτεχνείο ?

 

Βρες κάποιον που να το έχει κάνει και να σου πει την άποψή του γιά τις σχολές.

Link to comment
Share on other sites

@ZaXoYs:

Η ύπαρξη των μηχανικών περιβάλλοντος ήταν απαίτηση της σύγχρονης πραγματικότητας, με την κρίση του περιβάλλοντος και όλα τα παρελκόμενα. Αφού το σημαντικότερο περιβαλλοντικό ζήτημα είναι η διαχείριση των υδάτινων πορών, είναι απόλυτα λογικό να περιλαμβάνεται στον κύκλο σπουδών και το γνωστικό αντικείμενο υδραυλικής. Είναι λάθος όμως να μένει κανείς στον τίτλο του τμήματος/μαθήματος/και γω δεν ξέρω τι άλλο. Σε πολλά τμήματα διδάσκουν υδραυλική, αλλά η υδραυλική δεν εξαντλείται στο νόμο του Darcy ή στο διάγραμμα του Manning.

 

Πρέπει να ξέρει κάποιος και τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, που αγνοώ κατά πόσο προσέχουν οι διδάσκοντες να τις μεταδώσουν στους φοιτητές. Για παράδειγμα, η κοπέλα μου είναι χημικός με MSc στην Περιβαλλοντική Μηχανική, επιμένει ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά ενός υδραυλικού πολιτικού μηχανικού αφού έκανε τόσα μαθήματα υδραυλικής (άσχετα αν η Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν της δίνει τέτοια δυνατότητα, λόγω του κύριου πτυχίου τμήματος Χημείας). Μόλις της έδωσα να σχεδιάσει και να διαστασιολογήσει ένα δίκτυο ύδρευσης και ένα παντορροϊκό δίκτυο (θέμα μαθήματος Υδραυλικών έργων 5ου εξαμήνου; ούτε θυμάμαι πια), πελάγωσε. Νομίζω ότι πέρασα το μήνυμα...

 

Είμαστε off topic αλλά για να μην μένουν εντυπώσεις και επειδή έχω ξαναδιαβάσει περι αυτού :

Οτι η φίλη σου έκανε μάστερ στην μηχανική περιβάλλοντος δεν σημαίνε ιτοι έγινε κιόλας (άσχετος αν κακός χρησιμοποιούν τον τίτλο ) προφανώς σε 1 μάστερ δεν μπορύν να γυρίσουν πίσω και να μάθουν όλες τις βασικές γνώσεις σε κάποιον που δεν τα έχει διδαχθεί ειδικά αν δεν είναι μηχανικός αυτό μπορεί να γίνει μόνο εν μέρει οπότε το παράδειγμα σου είναι άστοχο

Βάλε και 1 φυσικό σε ένα μονοετές μάστερ για τεχνικά έργα και μετά αν του πεις να σχεδιάσει κάτι θα δεις αν θα έχει προβλήματα ή όχι

 

Για τους μηχανικούς περιβάλλοντος επειδή έχω κουραστεί να το λέω κάνουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τα εξής μαθήματα με ΟΜΟΙΑ ακριβώς ύλη με πολ.μηχ και τοπογράφους - η δε διδάσκοντες ειδικά παλιότερα που τα τμήματα ηταν νέα ήταν 407/80 και εντελώς τυχαία οι ίδιοι που δίδασκαν στα bachelor και τα master σας

Επίσης στα περισσότερα πανεπιστήμαι του εξωτερικού που είναι civil& environmental engineering η υδραυλική είναι στην κατεύθυνση του μηχανικού περιβάλλοντος

 

Λοιπόν διδασκόμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ : Ρευστομηχανική- Εφαρμοσμένη υδραυλική -Ανοιχτούς κλειστούς αγωγούς - Υδρολογία- Αριθμητικές μεθόδους εφαρμοσμένης υδραυλικής -υδρεύσεις και αποχετεύσεις -Ροή υπόγειων υδάτων και μεταφορά ρύπων + αναλυτικότατα περι διαχείρισης & επεξεργασίας λυμάτων (που όπως αντιλαμβάνεσαι για τον μηχ.περιβάλλοντος είναι οτι τα στατικά για τον πολ.μηχ) + έχουμε προφανώς και επιλογής μαθήματα όπως (Εγγειοβελτιωτικά έργα - Ακτομηχανική - εξυγίανση υπογειων νερών κλπ δηλαδή τι άλλο να κάνουμε ?)

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει το http://www.tuc.gr/fileadmin/imerida_epaggelmatika_20080216/mhper.pdf 5η διαφάνεια τα γράφει αναλύτικότατα περι 13

 

 

Προφανώς ένας πολ.μηχανικός θα έχει πχ πλεονέκτημα στην χάραξη ενός υδραυλικού έργου αλλά και ενας μηχ.περ αντίστοιχα

σε άλλα πράγματα πχ λύματα Για να μην προσθέσω επίσης οτι το πλήρες όνομα της κατηγορίας 13 είναι

«ΜΕΛΕΤΕΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΔΑΤΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ» όπου ενας μηχ.περιβάλλοντος έχει κάνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μαθήματα που χρειάζονται για την διαχείριση (πχ περιβαλλοντικά μοντέλα) οι άλλες ειδικότητες θέλετε να μας γράψετε τι διδαχτήκατε περι διαχείρισης?

 

 

Απλώς να αναφέρω οτι γνώρισα πολ.μηχ απόφοιτο εσωτερικό φέτος σε μαστερ που δεν οχι παντορροικό δεν ήξερε αλλά δεν ήξερε τι είνα ιτα πολύγωνα thiessen και ο συντελεστης K στον νόμο του Darcy, δεν μπορούσε δε να καταλάβει την διαφορά περιβαλλοντικής μελέτης και διαχείρισης υδάτινων πόρων , προφανός ο συγκεκριμένος μπορεί να γραφτεί αυτοδίκαια στην κατηγορία 13 ενώ εμείς τα μαθαίνουμε ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΑ - Αυτό για μένα είναι εύνοια και συγνώμη αν κούρασα με τις επαναλήψεις

(Καί βέβαια όλες οι ειδικότητες με 1 εξάμηνο οικολογία για μηχανικούς κάνετε περιβαλλοντικά και εκεί δεν μιλάμε για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις)

 

Τέλος να αναφέρω οτι αυτό το κόλλημα των πολιτικών δεν είναι καινούργιο - φίλος μου Τοπογράφος που κάνει phd στα εγγειοβελτιωτικά στο ΕΜΠ μόλις πήγε να εξεταστεί ΤΕΕ η πρώτη φράση ήταν " ΜΠΑ κάνουν και οι τοπογράφοι υδραυλικά" και βέβαια έμεινε για εξέταση 40 λεπτά ενώ γύρω΄του όλοι έφευγαν στο γνωστό 10λεπτο...

 

Προφανώς αρμόδια για το θέμα είναι οι σύλλογοι (και βέναια οι σύλλογι άλλων ειδικοτήτων εκφέρουν συνέχεια εμπόδια ) απλώς για να μην μένουν λανθασμένες εντυπώσεις επειδή πολλοί εκφέρουν άποψη χωρίς να έχουν καν εικόνα της κατάστασης

 

Επαναλαμβάνω οτι ποτέ δεν είπα οτι ο υδραυλικός πολ.μηχανικός δεν έχει πλήρη κατάρτιση στον τομέα του αλλά τόσο δύσκολο είναι να δεχτείτε οτι κάνει και κάποια άλλη ειδικότητα κάτι εξίσου καλά με εσάς?

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το θέμα του thread ήταν το πόσο ευνοημένοι είναι οι πολιτικοί μηχανικοί έναντι των άλλων ειδικοτήτων. Το κατά πόσο ένας μηχανικός μιας ειδικότητας μπορεί να κάνει τη δουλειά κάποιου άλλου εξαρτάται κατά 80-90% από το διάβασμα/ψάξιμο/προσπάθεια που έχει κάνει ο ίδιος κι όχι από τον κύκλο σπουδών του, δηλαδή είναι ζήτημα ευσυνειδησίας στην εργασία. Αυτό μου έχει αποδείξει η εργασιακή μου εμπειρία και μάλιστα σε εργοτάξιο, όπου δε συγχωρούνται λάθη (δεν μπορείς να πατήσεις "Διαγραφή" και να διορθωθεί το πρόβλημα).

 

όπως αντιλαμβάνεσαι για τον μηχ.περιβάλλοντος είναι οτι τα στατικά για τον πολ.μηχ

 

Αυτό είναι το λάθος που κάνουν όλοι οι επαγγελματίες που δεν είναι πολιτικοί μηχανικοί. Έχει συνδεθεί το όνομα του πολιτικού μηχανικού με τα στατικά και τις οικοδομές. Άρα ούτε λόγος για διαχείριση έργων (οικονομικά), ούτε για υδραυλικά, ούτε για οδοποιία, ούτε για λιμενικά έργα, ούτε για γεωτεχνικά. Από τη στιγμή που μπαίνουν ταμπέλες για τους πολιτικούς μηχανικούς, μη ζητάτε να μην μπουν και για τους άλλους κλάδους. Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, συγγνώμη αλλά αυτό δεν γίνεται.

 

Τέλος, δεν νομίζω να είπα (εγώ τουλάχιστον) ότι ο μηχανικός περιβάλλοντος δεν έχει κατάρτιση στα υδραυλικά έργα. Αυτό που ήθελα να περάσω είναι ότι τα υδραυλικά έργα δεν είναι μόνο υδραυλικοί υπολογισμοί, αλλά και κατασκευαστικές λεπτομέρειες: πώς θα συνδεθεί ο αγωγός με το φρεάτιο, πώς θα επιτύχεις στεγάνωση της σύνδεσης, τι θαλάμους έχει ένας βόθρος κλπ. Δεν λέω ότι δεν μαθαίνετε τέτοια πράγματα, λέω όμως ότι δεν ξέρω αν τα μαθαίνετε. Αν μπορούσες να διαφωτίσεις πάνω σε αυτό το θέμα, θα λύσεις την απορία μου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Chris_p: Δεν έχω την πρόθεση να θέσω ζήτημα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Το έχω κάνει σε άλλο θέμα, αν θες δες εκεί τις απόψεις μου επί του ζητήματος. Απλώς ανέφερα ένα σκεπτικό σύμφωνα με το οποίο δεν θα μπαίνει ο ένας στα χωράφια του άλλου. Άλλωστε ανέφερα ότι είναι στη λογική της υπερεξειδίκευσης.

 

myri: Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένη σχολή (αν και υφίσταται).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ κουβέντα έγινε κατά πόσο μπορούν να πάρουν μελετητικά κάποιοι επιστήμονες και ότι τους κλέβουν δικαιώματα, κατ' αρχάς να μάθουν τα δικαιώματά τους. Επί μακρόν συζητήθηκε το θέμα των δικαιωμάτων γεωτεχνικών και ότι δεν μπορούν οι γεωλόγοι με Phd στα υπόγεια έργα να πάρουν μελετητικό στα γεωτεχνικά. Έκανα ένα πολύ απλό ψάξιμο στα μητρώα της Δ15 (μπορεί ο οποιοσδήποτε είναι στο internet) (Δ15 είναι η υπηρεσία του ΥΠΕΧΩΔΕ που τηρεί τα μητρώα και δίνει τα πτυχία) και βρήκα ότι στην κατηγορία 21 γεωτεχνικά πτυχίο κατέχουν οι εξής ειδικότητες:

1) Πολιτικοί Μηχανικοί

2) Αγρονόμοι Τοπογράφοι Μηχανικοί

3) Μηχανολόγοι Μηχανικοί

4) Μεταλλειολόγοι - Μεταλλουργοί Μηχανικοί

5) Χημικοί Μηχανικοί

6) Γεωλόγοι (288 στον αριθμό)

7) και ένας Φυσιογνώστης

αφού έφτασα σε 7 διαφορετικές ειδικότητες βαρέθηκα να ψάξω τις υπόλοιπες.

Μήπως θα πρέπε πρώτα να μάθετε τι μπορείτε και τι δεν μπορείτε για να ξέρετε γιατί θα αγωνιστείτε και γιατί θα φωνάξετε? Εκτός και αν οι προσδοκίες σας περιορίζοντια σε συντεχνειακή αντιπαράθεση και συζητήσεις τύπου καφενείου "έχω ένα φίλο....", ΄"μου είπε ένας κολλητός..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.