Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Συνάδελφε, τα έχεις υπολογίσει ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος! Όπως έγραψα και στο post 33,αν πληρώσεις αμοιβή αντί να πάρεις απαλλαγή, γίνονται τα εξής:Το ΦΠΑ συμψηφίζεται, το ΦΕΜ επίσης αφαιρείται από τον τελικό υπολογισμό του φόρου (άρα τελικά δεν τα χάνω) και το ΤΣΜΕΔΕ ούτως ή άλλως πληρώνεται.

 

Για ποια "90 ευρώ συν τον φόρο που ενδεχομένως θα επιβληθεί επιπλέον" μας μιλάς εσύ;

 

Με έναν υποθετικό συντελεστή φορολόγησης εισοδήματος περί το 20% (σε καιρό κρίσης ίσως είναι και μεγάλος) θα έχεις αντίστοιχη φορολόγηση στο τέλος του χρόνου 233Χ20%=46,6 Ευρώ (απο το οποίο θα αφαιρεθεί το ΦΕΜ). Δηλαδή θα τρέξεις 1-2 πρωϊνά για την απαλλαγή για να γλιτώσεις αυτά τα 46 Ευρώ. Όχι πάντως 90 Ευρώ και πιθανό φόρο, όπως λες!

 

Επιμένω γιατί δεν είναι σωστό, έστω και ακουσίως, να παραπληροφορούμε τους συναδέλφους. Στην ουσία το επιπλέον κόστος της μη απαλλαγής είναι το ποσό της φορολόγησης που αντιστοιχεί στο τέλος του χρόνου στον καθένα μας. Από εκεί και πέρα, ο καθένας αξιολογεί αν αξίζει για 30, 50 ή 70 Ευρώ (ή και καθόλου αν είναι στο αφορολόγητο) να κάνει το σχετικό τρέξιμο και βεβαίως ανάλογα με τις ιδιοκτησίες που έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, τα έχεις υπολογίσει ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος! Όπως έγραψα και στο post 33,αν πληρώσεις αμοιβή αντί να πάρεις απαλλαγή, γίνονται τα εξής:Το ΦΠΑ συμψηφίζεται, το ΦΕΜ επίσης αφαιρείται από τον τελικό υπολογισμό του φόρου (άρα τελικά δεν τα χάνω) και το ΤΣΜΕΔΕ ούτως ή άλλως πληρώνεται.

 

Για ποια "90 ευρώ συν τον φόρο που ενδεχομένως θα επιβληθεί επιπλέον" μας μιλάς εσύ;

 

 

Έχεις καταλάβει ότι επιστροφή (και αυτή σε μικρό ποσοστό) παίρνουμε πλέον με φορολογητέο εισόδημα ως τα 40.000 ευρώ περίπου μόνο; Από εκεί και πάνω η παρακράτηση που έχει γίνει, δεν επαρκεί και πληρώνουμε επιπλέον φόρο. Ποιός σου είπε ότι πολλοί δεν δηλώνουν 60-70-80 χιλιάδες ευρώ;

Οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, είπαμε ότι δεν πληρώνονται εφόσον υπάρξει απαλλαγή αμοιβής. Δε μου αρέσει τό ύφος σου. Σου συνιστώ να κάτσεις να διαβάσεις λίγο λογιστικά και τι σημαίνουν οι αλλαγές που έγιναν στη φορολόγησή μας, γιατί θα το βρεις μπροστά σου και εσύ και πολλοί άλλοι και θα είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου αρέσει το ύφος σου, αλλά δεν το έκανα θέμα ως τώρα...

 

Τέλος πάντων, βλέπω ότι αδυνατείς να καταλάβεις κάποια πολύ απλά πραγματάκια που γράφω κι επιμένεις να γράφεις για να δημιουργείς εντυπώσεις. Τα συστήματα φορολόγησης (παλαιό και νέο) τα γνωρίζω αρκετά καλά, όντας ο ίδιος λογιστής του εαυτού μου εδώ και 16 χρόνια.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ πιο πάνω αναφέρουν διάφοροι ότι πληρώνεται παρά την απαλλαγή.

 

Κατά τ' άλλα ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ (σε σχέση με το σύνολο) οι μηχανικοί που δηλώνουν 60-70-80 χιλιάδες Ευρώ εισόδημα. Ο μέσος μηχανικός λογικά βρίσκεται στα 20-30 χιλιάρικα και με βάση αυτό έχω κάνει κι εγώ τους υπολογισμούς μου. Βεβαίως η παρακράτηση δεν θα επαρκεί, αλλά το ΜΟΝΑΔΙΚΟ επιπλέον κόστος τελικά για το μηχανικό που δεν θα πάρει απαλλαγή είναι το ποσό που αντιστοιχεί στο συντελεστή φορολόγησης του επί τα 233 Ευρώ της αμοιβής.

 

Για να τελειώνουμε, εσύ δεν απάντησες ευθέως που διαφωνείς στους υπολογισμούς μου, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο. Όποιος θέλει να καταλάβει, καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, θα κόψω φέτος 30 χιλιάρικα αμοιβή (εικονική, δεν πειράζει) στον εαυτό μου, ώστε να εμφανίσω εισόδημα και να μπορέσω να πάρω δάνειο...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον συμπέρασμα (αν και κομματάκι αυθαίρετο) έβγαλες, εξομοιώνοντας μια αμοιβή 233 Ευρώ με μια 30000 Ευρώ.

 

Συνέχισε σε αυτή τη γραμμή σκέψης...

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι απαλλαγης λεει οτι εξαιρειται (ονομα), για την μελετη (ταδε) απο την υποχρεωση προκαταθεσης αμοιβης και καταβαλεται μονο το 2% για το ΤΕΕ.

Ετσι μου ερχεται να πληρωσω το ΦΕΜ, να πληρωσω ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ να τα βαλω στο φακελλο και να μην κοψω ουτε δελτιο, ουτε ΦΠΑ ουτε τιποτα αλλο και ας μεινει στο κρατος η προκαταβολη του ΦΕΜ....

 

 

 

 

 

Έχεις κάτι νεώτερο? Τι έκανες τελικά με το ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι εκανα εως τωρα:

α) Πηρα το χαρτι απαλλαγης απο ΤΕΕ

β) Πληρωσα το ΦΕΜ

γ) Πληρωσα ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ

 

Οταν εφτιαχνα το εξοχικο και ειχα κανει κατι αντιστοιχο πριν 2-3 χρονια, εκοψα δελτιο κανονικα πληρωσα το ΦΠΑ (ετσι μου ειχαν πει στο ΤΕΕ) και εγραψα πανω στο δελτιο οτι ειναι αυτοπαραδοση και δεν το περασα στο Ε3 . Ετσι η προκαταβολη ΦΕΜ επιστρεφεται με αυτον τον τροπο.

Ετσι λεω να κανω και τωρα....

 

Διαβαζοντας το (#32 ), η αληθεια ειναι κλονιστηκα με αυτα που μας λεει το ΤΕΕ. Ο νομος λεει οτι δεν κοβουμε δελτιο. Θελω να ξαναμιλησω με το ΤΕΕ, υπαρχει μια δυσκολια στην επικοινωνια.

Εφοσον εχω κατι νεωτερο θα το αναφερω...

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια πληροφορία που έμαθα πρόσφατα με ΤΕΕ.

Αν ο μηχανικός δεν είν αι κύριος κατά 100% αποκλειστικά σαν φυσικό πρόσωπο του ακινήτου δεν τίθεται θέμα απαλλαγής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου πληροφορίες είναι αντίθετες. Σε ερώτηση στη νομική υπηρεσία του ΤΕΕ, για 2 ακίνητα, στα οποία στο ένα είμαι συγκύριος με τη σύζυγο και στο άλλο με την αδελφή μου, μου είπαν ότι για να πάρω πλήρη απαλλαγή, εκτός από τα γνωστά, πρέπει να κάνω δωρεά στη ΔΟΥ το ήμισυ της αμοιβής που αντιστοιχεί στη σύζυγο ή στην αδελφή.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα από το ΤΕΕ πριν λίγο. Περνάμε αμοιβές κανονικά στο σύστημα αμοιβών. Σε κάθε περίπτωση πληρώνουμε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΤΕΕ (στο ΤΕΕ). Στις περιπτώσεις απαλλαγής (για τον εαυτό μας), πληρώνουμε ΦΕΜ και εκδίδουμε "στοιχείο αυτοπαράδοσης" (όχι ΑΠΥ! Είναι κάποιο στοιχείο που χορηγείται από τη ΔΟΥ). Στην περίπτωση συγγενούς προσώπου (μέχρι 3ου βαθμού-από εκεί και πέρα δε γίνεται δωρεά) κάνουμε άτυπη δωρεά στην εφορία (αντί του στοιχείου αυτοπαράδοσης) και πάλι δεν εκδίδουμε ΑΠΥ. Στην άτυπη δωρεά (αν κατάλαβα καλά), πληρώνουμε ΦΠΑ επί των δαπανών μας (όχι επί της αμοιβής μου το τόνισε). Σε ερώτησή μου "ποιές είναι οι δαπάνες μου;" η δικηγόρος μου απάντησε "αυτό ρωτάω κι εγώ όλους τους μηχανικούς". Της είπα "θεωρώ λοιπόν ότι οι δαπάνες μου είναι μηδέν" και εκεί σιώπησε (τώρα αυτό πως γίνεται πρακτικά μη με ρωτήσετε). Θα σκανάρω το απόγευμα τα έντυπα με τα δικαιολογητικά καθώς και τις αιτήσεις που μου έδωσαν και θα τα ανεβάσω στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.