Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Αυτο με την δωρεα γνωριζει κανεις αν επιτρεπεται να το κανεις μονο μια φορα ή οχι?

Γιατι κατι τετοιο θυμαμαι απο παλια....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις περιπτώσεις απαλλαγής (για τον εαυτό μας), πληρώνουμε ΦΕΜ

 

Όταν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση και είναι 100% ιδιοκτησία του μηχανικού δεν πληρώνουμε ΦΕΜ. Το γράφει στον Κ.Φ.Ε. άρθρο 52

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας αριθμητικός περιοριορισμός (από όσο μου είπαν στο ΤΕΕ τουλάχιστον-δεν ξέρω τι απαιτήσεις θα έχει ενδεχομένως η εφορία).

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τα έντυπα που πήρα στα Downloads: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1552

Περιμένετε να εγκριθεί από κάποιον mod για να είναι διαθέσιμα για κατέβασμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα από το ΤΕΕ πριν λίγο. Περνάμε αμοιβές κανονικά στο σύστημα αμοιβών. Σε κάθε περίπτωση πληρώνουμε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΤΕΕ (στο ΤΕΕ). Στις περιπτώσεις απαλλαγής (για τον εαυτό μας), πληρώνουμε ΦΕΜ και εκδίδουμε "στοιχείο αυτοπαράδοσης" (όχι ΑΠΥ! Είναι κάποιο στοιχείο που χορηγείται από τη ΔΟΥ). Στην περίπτωση συγγενούς προσώπου (μέχρι 3ου βαθμού-από εκεί και πέρα δε γίνεται δωρεά) κάνουμε άτυπη δωρεά στην εφορία (αντί του στοιχείου αυτοπαράδοσης) και πάλι δεν εκδίδουμε ΑΠΥ. Στην άτυπη δωρεά (αν κατάλαβα καλά), πληρώνουμε ΦΠΑ επί των δαπανών μας (όχι επί της αμοιβής μου το τόνισε). Σε ερώτησή μου "ποιές είναι οι δαπάνες μου;" η δικηγόρος μου απάντησε "αυτό ρωτάω κι εγώ όλους τους μηχανικούς". Της είπα "θεωρώ λοιπόν ότι οι δαπάνες μου είναι μηδέν" και εκεί σιώπησε (τώρα αυτό πως γίνεται πρακτικά μη με ρωτήσετε). Θα σκανάρω το απόγευμα τα έντυπα με τα δικαιολογητικά καθώς και τις αιτήσεις που μου έδωσαν και θα τα ανεβάσω στα downloads.

 

Αυτο το στοιχειο αυτοπαραδοσης οπως το λες, αν και οταν το κανεις προς την εφορια σου, θα μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες πως να το ζητησουμε-φτιαξουμε??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως. http://www.plaisio.gr/Consumables/Accounting-Department/Tax-Forms/Warrant-Papers/%CE%A4%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%84-special-order-fre-s-19x20-352a352%CE%91.htm] Αυτό είναι το στοιχείο αυτοπαράδοσης [/url]

και είναι αθεώρητο γενικά από όσο είδα γκουγκλίζοντας.

Απλά συνεχίζω να έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αυτά είναι για εμπορική δραστηριότητα. Το κόβει ένας έμπορος, γιατί έχει πληρώσει ΦΠΑ για ένα προϊόν και τον έχει εκπέσει κιόλας μέσω των δαπανών του, οπότε αυτοπαραδίδωντας το αγαθό θα πρέπει να ξαναπληρώσει. Εμείς δεν πουλάμε προϊόντα που έχουμε προηγουμένως αγοράσει όμως... Για αυτό μάλλον μου είπε η δικηγόρος ότι οφείλεται η πληρωμή του ΦΠΑ των δαπανών (και όχι της απαλλαχθείσης αμοιβής). Τεσπά θα το διευκρινήσω τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας αριθμητικός περιοριορισμός (από όσο μου είπαν στο ΤΕΕ τουλάχιστον-δεν ξέρω τι απαιτήσεις θα έχει ενδεχομένως η εφορία).

 

Μα ναι νομιζω η εφορια εθετε αυτον τον περιορισμο στην δωρεα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα πριν λιγο για ολα αυτα στο βιβλιο της Μποσκου.

Οπως τα καταλαβα, ο ιδιοκτητης μηχανικος απαλλασεται απο την προκαταβολη φορου (αν και αν το κανει τα παιρνει πισω με την φορολογικη εκκαθαριση του ετους), κοβει στοιχειο αυτοπαραδοσης (ή ΑΠΥ γραφοντας επανω οτι ειναι για αυτοπαραδοση, σελ. 66) και πληρωνει ΦΠΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ) για τα εξοδα που αναλογουν στη συγκεκριμενη εργασια. Μεχρι τωρα που υπηρχε ο συντελεστης καθαρου κερδους, υπηρχαν και οι τεκμαρτες δαπανες. Τωρα με εσοδα εξοδα τι κανουμε?? Αν πουμε οτι δεν ειχαμε εξοδα τοτε δεν υπαρχει και ΦΠΑ. Αν θεωρησουμε το συνολο της αμοιβης ως εξοδο, τοτε πληρωνουμε κανονικα ολο το ΦΠΑ. Αβυσος....

Link to comment
Share on other sites

Αν πουμε οτι δεν ειχαμε εξοδα τοτε δεν υπαρχει και ΦΠΑ.

 

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα όταν ρώτησα τη φοροτεχνικό στο ΤΕΕ και δεν πήρα απάντηση. Ότι "θα πω" ότι δεν είχα έξοδα (γιατί έτσι με συμφέρει)!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τη δική μου μαρτυρία (γιατί μου φαίνεται αυτή η ιστορία με την απαλλαγή κ τους Η/Υ, μόνο ταλαιπωρία είναι με κέρδος μηδέν) : στην ΔΟΥ που υπάγομαι, έκανα τη σχετική ερώτηση κ μου είπαν ότι ΦΕΜ αποδίδεται κανονικά (η απαλλαγή ισχύει μόνο για την ανέγερση νέας οικοδομής), κάτι που ουσιαστικά "συμφωνεί" με το πρώτο έντυπο - μεταξύ άλλων - που "ανέβασε" ο συνάδελφος στο αρχείο παραπάνω.

 

Λέω λοιπόν ο αφελής : αφού υπέρ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ πληρώνουμε, ΦΕΜ αποδίδουμε, στοιχείο αυτοπαράδοσης εκδίδουμε, το δελτίο αυτό το καταχωρούμε σε ειδική λίστα (ακριβώς που είναι αυτό, δεν ξέρω ακόμη) στα βιβλία μας, ΦΠΑ αποδίδουμε στην περιοδική, ποιος ο λόγος να ταλαιπωρηθούμε τόσο ; Μη μου πείτε για την καθαρή αξία των 232,53Ε, γιατί με το καινούριο σύστημα (κατάργηση τεκμαρτού), θα μπορούσε εναλλακτικά κ με έκδοση απλής ΑΠΥ (στον εαυτό μας) να περαστεί σαν έξοδο ! Άρα, που το κέρδος ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.