Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Μη μου πείτε για την καθαρή αξία των 232,53Ε, γιατί με το καινούριο σύστημα (κατάργηση τεκμαρτού), θα μπορούσε εναλλακτικά κ με έκδοση απλής ΑΠΥ (στον εαυτό μας) να περαστεί σαν έξοδο ! Άρα, που το κέρδος ;;

 

Για να μην προσμετρήσει ως εισόδημα. Εμμέσως όμως απαντάς και μόνος σου με αυτό που προτείνεις να κάνουμε. Το να κόψουμε ΑΠΥ στον εαυτό μας, εκτός από παράλογο, είναι παράτυπο και παράνομο. Ο ΚΦΕ και ο ΚΒΣ προβλέπουν ρητά έκδοση στοιχείου αυτοπαράδοσης (για τη δραστηριότητα των ελ. επαγγελματιών, έχω επιφυλάξεις αν χρειάζεται ακόμα και αυτό). Όποιος κόβει αποδείξεις στον εαυτό του και μάλιστα (αναγκαστικά ίσως) τις καταχωρεί και ως δαπάνες ή πλέον ως "εκπτωση" για το αφορολόγητο, θα έρθει αντιμέτωπος με σοβαρό πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο. Εϊναι μεγάλη πατάτα αυτό με τις αποδείξεις προς τον εαυτό μας, καταλάβετέ το επιτέλους. Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι "αδίκως εξομοιώνω αμοιβή 233 ευρώ με 30 χιλιάδες" όταν του είπα να το κάνουμε σύστημα και να κόβουμε αμοιβές στον εαυτό μας για να δείχνουμε εισόδημα όσοι το χρειαζόμαστε. Η απάντηση είναι: για την εφορία είτε για 1 ευρώ μιλάμε είτε για 100.000 ευρώ, κάτι που είναι παράτυπο, παραμένει παράτυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενώ το ΦΕΜ για αμοιβή που δεν εισπράξαμε κ απαιτούν να αποδώσουμε, είναι καθ' όλα νόμιμο ε ;

 

Edit : Επειδή το 'χεις ψάξει λίγο παραπέρα, να σε ρωτήσω κάτι ; Είναι σίγουρο ότι το μπλοκ αυτοπαράδοσης δεν χρειάζεται θεώρηση ; Αρκεί δηλαδή η μικρή σφραγίδα που 'χουμε για τις ΑΠΥ πάνω δεξιά, η ανάλυση τιμής (καθαρή, ΦΠΑ κ σύνολο) και είμαστε οκ ;

Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΜ θα μας επιστραφεί στο ακέραιο από όσο κατάλαβα καθώς δε λογίζεται ως έσοδο η συγκεκριμένη δουλειά. Επίσης η φοροτεχνικός δε μου μίλησε για "μπλοκ", αλλά για "στοιχείο αυτοπαράδοσης" που θα πάρω από τη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

To στοιχειο αυτοπαραδοσης υπαρχει στη σελ. 71 του βιβλιου της Μποσκου αλλα μπορει να ειναι και σε φυλλο ΑΠΥ θεωρημενο γραφωντας επανω "ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ".

Το κερδος δεν ειναι μονο ο φορος των 233 Ευρω.Το ΦΕΜ ετσι και αλλιως θα επιστραφει. Ειναι και το ΦΠΑ 53 Ευρω. Κανονικα οπως ξαναεγραψα να πληρωσης ΦΠΑ για τα εξοδα της μελετης. Αυτο καταλαβαινω εχει τη λογικη οτι αφου εσυ για τα εξοδα της μελετης(πχ. γραφικη υλη, φωτοτυπιες, βενζινες κλπ) θα εκπεσεις το ΦΠΑ απο τα τιμολογια που θα παρεις, αν αυτα δεν τα αποδωσεις πισω με την αποδειξη που θα κοψεις, ειναι σαν να τα "κλεβεις" απο το κρατος.

Γι' αυτο πρεπει να κοψεις αυτη την αποδειξη.

Η' λοιπον βαζεις ολο το ποσον και εισαι καλυμενος (αλλα και χαμενος) ή βαζεις μηδεν και εισαι κερδισμενος αλλα κινδυνευεις φορολογικα, ή εκτιμας ενα ποσοστο (πχ. τι αναλογια ειχαν τα εξοδα σου ως προς τα συνολικα σου εσοδα μεσα στον χρονο) και κοβεις για αυτο το ποσο την αποδειξη αυτοπαραδοσης.

Εγω μαλλον το τελευταιο θα κανω ή θα βαλω ολη την αποδειξη, θα πληρωσω το ΦΠΑ και θα ξεμπερδευω.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά αφου δεν έχουμε εσοδο πως έχουμε ΦΕΜ και ΦΠΑ

 

το ΤΣΜΕΔΕ και το ΕΜΠ άντε να το καταλάβω

------

http://www.fle.gr/forologika/snomoi/-2002/Nomos2859_2000_kfpa.htm

απο εδώ πάλι δε βρίσκω άκρη

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ έχουμε αλλά το παίρνουμε πίσω. Δεν είναι φόρος εισοδήματος το ΦΕΜ αλλά φόρος επιτηδεύματος. ΦΠΑ είπαμε αποδίδουμε επί των δαπανών και μόνο. Και επειδή δε μπορούν να μα αναγκάσουν να παρουσιάσω δαπάνες για δική μου δουλειά (όπως άλλωστε μου παζαρεύουν να μειώνω τις δαπάνες για δουλειές που αμοίβομαι), θα ισχυριστώ ότι από το σπίτι μου δεν έφυγα για να ...με κλείσω πελάτη, ούτε στον εαυτό μου χρειάστηκε ...να τηλεφωνήσω, ούτε φωτοτυπίες πλήρωσα γιατί τα σχέδια τα είχα ήδη. Αν θέλουν, θα δεχτούν ως δαπάνες την κασερόπιτα και τον καφέ που θα πιώ περιμένοντας στην ουρά της Πολεοδομία και θα τους αποδώσω 0,44Ε ΦΠΑ που αναλογεί σε αυτά. Επειδή όμως αυτά ποτέ δεν μου τα αναγνώρισαν ως δαπάνες, δε μπορούν ούτε τώρα να το κάνουν. "Τεκμαρτός" προσδιορισμός δαπανών δε μπορεί πια να γίνει γιατί μας φορολογούν "έσοδα-έξοδα", συνεπώς ΦΠΑ μηδέν. Μονά-ζυγά της εφορίας δε γίνεται! Ήρθε η ώρα να πάρουμε το αίμα μας πίσω! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ''δικα μου'' τα δωσα σ ενα φιλο να μου τα κανει γιατι απο δω μεσα οσο και αν προσπαθησα, ακρη δεν εβγαλα...:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο ΤΕΕ που ήμουν (δεν είναι η μέρα της φοροτεχνικού βεβαίως, αυτή κάθε Τρίτη λέει πάει) κ συζητούσα με άλλους συναδέλφους, μου είπαν ότι η φοροτεχνικός είναι κάθετη σε αυτό : ΦΕΜ δεν πληρώνουμε. Υπάρχει μάλιστα συγκεκριμένη εγκύκλιος που το ορίζει κ κατά τα λεγόμενα της (μέσω των συναδέλφων), οι περισσότερες ΔΟΥ δεν είναι ενήμερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.