Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Αμοιβές στην εθνική δεν πληρώνεις αφού έχεις πάρει χαρτί απαλλαγής, πληρώνεις όμως κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ όπως και στις άδειες.

Για ΦΕΜ και ΦΠΑ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα

 

Εχεις τροπο να τα απλοποιησουμε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι ανάλογα με την κάθε εφορία δυστυχώς. Αν πάρεις απαλλαγή από ΦΕΜ δεν θα σου ζητήσει κανείς να κόψεις ΑΠΥ οπότε αφού δε στη ζητάνε γιατί να πληρώσεις ΦΠΑ? Αν είναι ιδιοκατοίκηση και 100% δικό σου παίρνεις σίγουρα απαλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΟΛ.1372/7.12.1993 ( 1148245/1968/Α0012 ) Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής , λέει

 

ΥΠΟΙΚ 1148245/ΠΟΛ. 1372/1993: Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής

 

1. Με την Ε.7427/ΠΟΛ.171/16.6.1972 από 16--6-1972 εγκύκλιό μας έγινε δεκτό ότι ο αρχιτέκτονας μηχανικός για την εκπόνηση μελέτης από αυτόν και την επίβλεψη από αυτόν τον ίδιο της ανέγερσης οικοδομής, σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του ή της συζύγου του, δεν υποχρεούται σε καταβολή φόρου εισοδήματος για το ποσό της αμοιβής που αναλογεί στο τμήμα της οικοδομής το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για ιδιοκατοίκηση.

........................................

ΚΩΔΙΚΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (Κ.Β.Σ.).

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13 παραγρ. 2 του Κ.Β.Σ. (π.δ. 186/1992), στις περιπτώσεις εκπόνησης μελέτης και επίβλεψης από αρχιτέκτονα - μηχανικό δικής του οικοδομής (ιδιοκτησίας του) δεν απαιτείται η έκδοση φορολογικού στοιχείου αξίας (απόδειξη παροχής υπηρεσιών).

 

 

Άρα δεν κόβουμε απόδειξη, δεν καταβάλουμε την αμοιβή στην ΕΤΕ και δεν καταβάλλουμε ΦΕΜ. Το υπέρ ΤΕΕ το ζητάει ο νταβατζής. :(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ απλά, μέσα στην πολυπλοκότητα τους! (Τι έγραψα πάλι...)

 

Οι διαδικασίες είναι επίτηδες ασαφείς, δύσκολες και στριφνές, ώστε να αποθαρρύνουν το μηχανικό να πάρει απαλλαγή. Εγώ ξερώ αρκετούς που έχουν "πληρώσει" κανονικά αμοιβές στον εαυτό τους, για να γλιτώσουν το τρέξιμο. Κι εγώ προσωπικά, στο διαμέρισμά μου, πλήρωσα αμοιβή εργασιών για ρυθμίσεις Ν.3843/2010, γιατί αλλιώς έπρεπε να χάσω δυο μέρες: μία για να κατέβω στο ΤΕΕ και μία για να πάω στην εφορία και να κάνω δωρεά στην συνιδιοκτήτρια συζυγό μου του ημίσεος της ελάχιστης αμοιβής που της αντιστοιχεί. Το ΦΠΑ όμως συμψηφίζεται, το ΦΕΜ επίσης αφαιρείται από τον τελικό υπολογισμό του φόρου (άρα τελικά δεν τα χάνω) και το ΤΣΜΕΔΕ ούτως ή άλλως πληρώνεται. Ως εκ τούτου θεώρησα ότι τα 40 ή 50 ή 70 Ευρώ, που θα είναι ο τελικός φόρος που αντιστοιχεί στην ελάχιστη αμοιβή, δεν αξίζουν το τρέξιμο δύο ημερών και τα πλήρωσα κανονικά, ρίχνοντας παράλληλα κι ένα φάσκελο (πρώτα στον εαυτό μου - να μ@λ@κ@ - και μετά στο ελληνικό κράτος).

 

Παράλογο; Καθόλου, με την εισπρακτική "λογική" του ελληνικού κράτους, που επίτηδες βάζει εμπόδια για να δυσκολεύει οποιαδήποτε απώλεια εσόδων. Γιατί αν ήθελε, θα μπορούσε πολύ απλά, να βγάλει μια εγκύκλιο ή να αλλάξει τη σχετική νομοθεσία και να υπάρχει αυτόματη απαλλαγή με την ταυτοποίηση του ΑΦΜ μηχανικού και ιδιοκτήτη, προσκομίζοντας απλώς ένα αντίγραφο συμβολαίου, όπως και για τους συγγενείς πρώτου βαθμού, προσκομίζοντας πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Όλα ξεκινούν από το νόμο για το ΦΠΑ και τι είναι ΦΠΑ

Εγώ λέω εντάξει, να μην κόψω απόδειξη ότι πήρα λεφτά από τον εαυτό μου,

αλλά με την ανέγερση του ίδιου του σπιτιού μου, δεν αποκτώ ένα αγαθό.

Η μελέτη και επίβλεψη, δεν εμπεριέχουν και κάποιο ποσό ως ΦΠΑ, που πρέπει εν τέλει να αποδώσω στο δημόσιο μέσω της πληρωμής του στη ΔΥΟ;

Το ΦΠΑ δεν τον επιβαρύνεται ο τελευταίος που αποκτά το αγαθό που είμαι εγώ ο ίδιος;

Γι αυτό σας ανέφερα ότι μπαίνει σε ειδική στήλη στο βιβλίο και στην δήλωση

Με την ίδια λογική έμπορος που πουλάει πλακάκια μπορεί να μην κόψει τιμολόγιο για τα πλακάκια που βάζει σπίτι του; ή αν κόψει μπορεί να το περάσει στις πωλήσεις του ώστε να εκπέσει ο ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση: ο έμπορος που πουλάει πλακάκια θα κόψει οπωσδήποτε απόδειξη στον εαυτό του, γιατί θέλει να διαγράψει το προϊόν από την αποθήκη του και θα συμψηφίσει το ΦΠΑ που έχει πληρώσει στην αγορά. Επιπλέον, αν τα πλακάκια έχουν κόστος αγοράς γι' αυτόν 1000 Ευρώ στη χοντρική, μπορεί να κόψει το ίδιο ποσό ως απόδειξη πώλησης στον εαυτό του, οπότε δεν θα έχει επιπλέον εισόδημα ως επιτηδευματίας από την πώληση.

Link to comment
Share on other sites

και τα πλήρωσα κανονικά, ρίχνοντας παράλληλα κι ένα φάσκελο (πρώτα στον εαυτό μου - να μ@λ@κ@ - και μετά στο ελληνικό κράτος).

 

Αυτά (και αυτά) τα "δε βαριέσαι" όμως μας έφεραν εδώ που μας έφεραν συνάδελφε... Αντί να κυνηγήσουμε να πρυτανεύσει η λογική και να κάνουν τη δουλειά τους οι κρατικοί λειτουργοί όπως πρέπει, χωρίς να αυθαιρετούν και χωρίς να ερμηνεύουν κατά το δοκούν και βλακωδώς τους νόμους μόνο και μόνο για να ξεμπερδεύουν, υπακούαμε, ρίχναμε ένα φάσκελο και καθαρίζαμε. Και τώρα είμαστε για να φασκελωνόμαστε νύχτα-μέρα.

Μην πάρεις προσωπικά τα παραπάνω και θιχτείς. Το λιγότερο είναι ίσως αυτό το θέμα.

Εγώ θα τρέξω ας είναι και για 50 ευρώ. Και θα τους αναγκάσω να κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει και όπως προβλέπεται βάσει του νόμου. Λεφτά στον εαυτό μου και μάλιστα για προϊόν που παράγει το μυαλό μου (τα πλακάκια που αναφέρθηκαν, ουδεμία σχέση έχουν) δεν πληρώνω. Είναι κάτι παραπάνω από γελοίο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συνάδελφε, δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης. Για μένα δεν είναι θέμα "δεν βαριέσαι", αλλά απλώς διαφορετικής οπτικής γωνίας.

 

Καταλαβαίνω τη λογική σου ότι δεν τους χαρίζεις ούτε 50 ευρώ, αλλά από τη δική μου πλευρά, κοστολογώ δύο πρωϊνά τρεξίματος πολύ παραπάνω από 50 Ευρώ... κι ας αναγνωρίζω την "κλοπή" που συντελείται.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πώ εγώ απο τότε πού πήρα απαλλάγη για τις αμοιβές ο.α. της δικής μου κατοικίας χίλλιες φορές να τα πλήρωνα στον εαυτό μου και να τα έπαιρνα πίσω...το φ.π.α. δεν το γλύτωσα εντελώς (μου είχαν βγάλει απο τ.ε.ε επι ελάχιστων αμοιβών λιγότερο φ.π.α.)και έκαναν λάθος και στην εφορία και με παραπληροφόρησαν να πληρώσω το φ.ε.μ. το οποίο θα μου επιστρεφόταν και υποτίθεται ήταν διαδικαστικό το οποίο κράτησε τελικά η εφορία γιατί απλά δεν επιστρεφόταν τελικά....και όσο για την υπαιτιότητα υπαλλήλου...αφήστε το..

Ασε το τρέξιμο γενικώς...

 

Παρεπιπτόντως 1200 ευρώ το Φ.Ε.Μ. έτσι για την ιστορία....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν είναι ακριβώς 50Ε το ποσό της επιβάρυνσης για τη ρύθμιση. Είναι 54 ο ΦΠΑ+ 23 το ΦΕΜ+7 οι κρατήσεις+5 το ΤΕΕ, χοντρά χοντρά 90 ευρώ συν τον φόρο που ενδεχομένως θα επιβληθεί επιπλέον καθώς δεν είμαστε όλοι στο αφορολόγητο (και είναι και τέλος του έτους). Αν δε, έχει ο Μηχανικός και 3-4 ιδιοκτησίες στο όνομά του και άλλες 5-6 στα ονόματα κοντινών συγγενών του (όπου δικαιολογείται έστω η "δωρεά"), βγαίνει το "τρέξιμο" να αξίζει, δε νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.